Nastavak uređenja pješačke zone koče postupci izvlaštenja

Vitezovićeva zapela na “Kanarincu”: Za 10 kvadrata Grad Rijeka plaća 146.075 kuna

Ljiljana Hlača

Ovo je naše vlasništvo više od 20 godina i mi tražimo vlasništvo za vlasništvo, a ne neke neadekvatne prostore nesređenog vlasništva koji su nam dosad nuđeni, kaže vlasnik Tweetyja Bajro Ramić



RIJEKA » Ukoliko stranke u postupku ne postignu neki drugi dogovor, Grad Rijeka najvjerojatnije će za 10 kvadrata, koliko iznosi površina ugostiteljskog objekta naziva »Tweety« u Vitezovićevoj ulici, mogla njegovom vlasniku Bajru Ramiću isplatiti naknadu u iznosu od 146.075 kuna. Naime, to je cijena izvlaštenja »objektića« koji je godinama predmet spomenutog postupka, budući da stoji na putu uređenju tog dijela Rijeke. Lani doneseno Rješenje o izvlaštenju u ovom trenutku nije pravomoćno, jer je u tijeku žalbeni postupak pri Ministarstvu pravosuđa, a naknada bi se morala platiti u roku od 15 dana od stupanja rješenja na snagu.


  Prvi put o tome pisali smo još 2008. godine, predstavljajući projekt lokalne samouprave koja planira, uz novo popločenje, rasvjetu i prateću infrastrukturu, produžiti Korzo uređenjem cijele ove ulice, a sve kako bi glavna riječka šetnica izgledom napokon dobila primjereniji krak. Prvi njezin dio je doduše uređen, dok drugi dio Vitezovićeve izgleda poprilično zapušteno.


Neadekvatni prostori


No, da bi se uopće krenulo u radove, potrebno je ukloniti sve objekte koji se tamo nalaze, a koji su u privatnom vlasništvu, pa tako i »Tweety«. U slučajevima gdje se ne postigne odmah dogovor, prije uklanjanja treba vlasnike izvlastiti. Grad Rijeka ipak je za većinu sadržaja koji su tamo »niknuli« postigao dogovor, a zapelo je na »kanarincu« i na izvlaštenju građevine koja je pripojena poslovnom prostoru u kojem djeluje – upravitelj »Rumat«, a za što je također u tijeku žalbeni postupak. Treba istaći da se vlasnik »Tweetyja« u postupku izvlaštenja obratio Gradu s prijedlogom da se obeštećenje za nekretninu koja se izvlašćuje, umjesto u novcu, u njegovom slučaju izvrši u naturalnom obliku, odnosno u drugoj odgovarajućoj nekretnini, slične lokacije i veličine. I upravo je taj njegov zahtjev vjerojatno bio glavna kočnica u daljnjem postupku izvlaštenja.




  Naime, Bajro Ramić kaže nam da mu Grad Rijeka svih ovih godina nije ponudio adekvatan prostor. I zato je taj slučaj još uvijek otvoren. Naglasio je da su u tijeku pregovori oko jednog prostora, kojeg je on pronašao, a koji je u vlasništvu Grada, ali ne želi iznositi detalje u javnost.


  – Oni ne razumiju da se u tom prostoru vodi obiteljski posao, od kojeg moja obitelj i ja živimo, kaže Ramić. Ovo je naše vlasništvo više od 20 godina, a ono što mi tražimo jest vlasništvo za vlasništvo. A ne neki neadekvatni prostori nesređenog vlasništva koji su nam dosad nuđeni. Ne pada mi napamet ulaziti u prostor gdje bih ja još trebao sređivati papire, utvrđivati vlasništvo, provoditi neke postupke, dodaje naš sugovornik.


Sve opcije otvorene


U Gradu imaju svoju verziju priče. Kako stoji u odgovoru Odjela gradske uprave za gospodarenje imovinom, s vlasnikom Tweetyja vodili su se razgovori te mu je ponuđeno više prostora, ali nije prihvaćen niti jedan.


  – Naime, gospodinu Bajru Ramiću bilo je ponuđeno više poslovnih prostora u vlasništvu Grada Rijeke od kojih su neki imali utvrđeno etažno vlasništvo, dok je kod drugih taj postupak još uvijek u tijeku ili neposredno predstoji. Radi se o postupcima etažiranja ili povezivanja knjige položenih ugovora sa zemljišnim knjigama. U svakom od navedenih slučajeva radilo se o prostorima u vlasništvu Grada te o zamjeni vlasništvo za vlasništvo, objašnjavaju nam dalje u Gradu Rijeci. Potvrđeno nam je da se sada vode pregovori oko prostora kojeg je Ramić »uočio«.


  – Hoće li doći do sporazuma u ovom slučaju ili neće, ovisi prvenstveno o ishodu žalbenog postupka te, naravno, o volji stranaka u trenutku kada budu ispunjeni uvjeti uz koje se stranke mogu ili žele sporazumjeti. U svakom slučaju, pazit će se na striktnu primjenu odredbi Zakona o izvlaštenju, kao i mogućnosti koje Zakon predviđa (sklapanje nagodbe, naknada u nekom drugom obliku, a ne novcu i slično), zaključuju u Odjelu gradske uprave za gospodarenje imovinom. Budući da je riječ o postupku koji može trajati (a tu je još otvoren i predmet s riječkim upraviteljem Rumatom), oni koji čekaju da se taj dio ulice uredi – mogli bi se bogme i načekati. Ništa što nije u našem stilu.