Smeće postaje sirovina

Stiže 2.900 kontejnera: Na Viškovu počinje primjena odvojenog prikupljanja otpada

Ljiljana Hlača

Do kraja ove godine gradovi i općine moraju omogućiti građanima da odvajaju papir dok je iduća godina krajnji rok za uvođenje odvojenog prikupljanja metala, stakla, plastike, tekstila i drugog otpada (baterije, žarulje). Prva će s tim projektom krenuti Općina Viškovo gdje će biti postavljen najveći broj novih kontejnera 



RIJEKA » Zakon o održivom gospodarenju otpadom stupio je krajem srpnja na snagu, a KD »Čistoća« već je u akciji: u tijeku je javna nabava za 2.900 posuda za primarnu selekciju otpada, budući da je to jedna od glavnih obvezi ali ujedno i velika novost za većinu građana od kojih će se uskoro tražiti da određeno smeće odlažu u za to određene kontejnere.


Smeće više nije otpad već sirovina, pa svi oni koji u odvajanju ne budu surađivali bit će kažnjeni, a u detektiranju neodgovornih veliku ulogu odigrat će komunalni redari, poruke su koje je uoči stupanja na snagu ovog zakona odaslalo Ministarstvo okoliša. Podsjetimo, do kraja ove godine gradovi i općine moraju omogućiti građanima da odvajaju papir dok je iduća godina krajnji rok za uvođenje prikupljanja metala, stakla, plastike, tekstila i drugog otpada (baterije, žarulje). No, čini se da »Čistoća« neće čekati baš zadnji čas. 


 Koristiti komposter


– KD »Čistoća« već je puno toga napravila, imamo razrađen sustav i mislim da ćemo s nabavkom još 2.900 posuda građanima omogućiti uspješnije i učinkovitije razdvajanje otpada, veli glasnogovornica ovog komunalnog društva Marina Babić-Brusić. 




  Od 2.900 posuda 750 spremnika bit će namijenjeno za odlaganje papira, 700 za tetrapak, a 1.050 za zbirno odlaganje metala, stakla i plastike. Tristo kontejnera bit će namijenjeno za kompostiranje otpada. Najveći broj posuda bit će postavljen do kraja godine na području Općine Viškovo koja će na svim postojećim lokacijama s kontejnerima za miješani kućni otpad dobiti po jedan za odlaganje papira, zatim tetrapaka i zajedničkog za metal, staklo i plastiku. Također će se svim građanima na tom području zainteresiranim za kompostiranje biorazgradivog otpada dati na korištenje i komposter. 



Za komentar proširenja ovlasti komunalnog redarstva zamolili smo Odjel za komunalni sustav Grada Rijeke. Zanimalo nas je kojim će se metodama služiti redari prilikom utvrđivanja vlasništva neadekvatno odbačenog smeća. U dopisu kojeg smo dobili piše da se “radi o novom zakonu stoga je u tijeku analiza cijelog zakona”. 


  – Nakon što se donesu odgovarajuće odluke, načini postupanja i određeni pravilnici, moći ćemo detaljnije odgovoriti na navedeno pitanje odnosno opisati model kojeg će primijeniti Grad Rijeka, kao i o detaljima uvođenja sustava gospodarenja otpadom koji je definirao novi zakon, stoji u odgovoru Dragana Blaževića iz Odjela gradske uprave za komunalni sustav. Očekujemo veliku pomoć građana oko identificiranja nesavjesnih počinitelja koji svoj otpad odlažu na neprimjerenim mjestima i time direktno krše zakonske odredbe koje reguliraju primarnu selekciju otpada, kažu u ovom Odjelu.



  – Time će Općina Viškovo već u ovoj fazi biti potpuno pokrivena sa spremnicima za odvojeno prikupljanje otpada, dok će se u Gradu Rijeci te ostalim gradovima i općinama u kojima KD »Čistoća« obavlja svoju djelatnost proces nastaviti i nakon ove velike nabave, a sve i do njihove potpune pokrivenosti posudama za odvojeno prikupljanje otpada, naglašava Babić-Brusić. 


  Na upit kako će se građane usmjeravati da disciplinirano odvajaju otpad budući da gotovo nevjerojatno zvuči ona prijetnja da će neposlušni biti kažnjeni i da će se u detektiranju nepropisnog odbačenog otpada uključiti i komunalni redari, naša sugovornica je rekla da će ovo komunalno društvo pokušati to učiniti tehničkim pristupom. 


 Važna edukacija


– KD »Čistoća« će usporedo s postavljanjem dodatnih spremnika za odvojeno prikupljanje otpada, smanjivati broj posuda za miješani komunalni otpad u koje se sada baca sve i svašta. Za pretpostaviti je ako građanima osiguramo dovoljan broj spremnika za papir, staklo, metal, plastiku, da neće više biti potrebno da u nizu budu dvije ili tri posude za miješani komunalni otpad. Komunalno društvo nije u mogućnosti novčano sankcionirati neposlušne, naglasak je Marine Babić Brusić. 


  – Treba imati na umu da nitko nije postigao stopostotnu učinkovitost prilikom odvajanja otpada. U početku će se cijeli sustav bazirati na dobroj volji građana da postupaju u skladu sa zakonom. Puno ćemo ulagati u edukaciju i to putem raznih aktivnosti, a veliku važnost odigrat će i mediji. Nadalje, realno je očekivati da će se postupno uvoditi i sankcije, ali to podrazumijeva uvođenje određenog sustava pojedinačne kontrole putem samostalnih posuda te čipiranja zajedničkih kontejnera, naglasila je glasnogovornica KD-a »Čistoća«.