Angažirali smo sudskog vještaka koji će u sljedeća dva tjedna procijeniti ukupnu štetu na groblju Kozala. Nakon toga ćemo kontaktirati vlasnike i pokušati naći model naknade štete, rekao je gradonačelnik
RIJEKA Prema izračunu Grada Rijeke olujno nevrijeme – ciklona Teodor prouzročila je oko pet milijuna kuna štete na gradskoj imovini. U gradskoj vlasti nemaju podatke koliku su štetu pretrpjeli privatni vlasnici, ali je očito da se nisu stekli zakonski uvjeti za proglašenje elementarne nepogode.
– Ovo što nam se dogodilo je elementarna nepogoda, ali nisu ispunjeni zakonski uvjeti za njezino formalno proglašenje. Naime, iznos štete mora prijeći 20 posto izvornoga proračuna lokalne samouprave, a ovdje to nije slučaj. Šteta je velika i zbrojili smo do sada oko pet milijuna kuna na gradskoj imovini. Kada se tome doda trošak sanacije šteta, iznos će biti znatno veći. Većinu šteta pokrit će osiguranje, ali još uvijek se štete evidentiraju. Teško je izračunati ukupan iznos. Recimo, za izračun šteta na hortikulturi uzimali smo cijenu stabla od 2,5 metara i s obzirom na ukupan broj porušenih stabala, riječ je o preko 300.000 kuna. S tim da je nemoguće izračunati kolika je stvarna šteta na stablima koja su stara desetljećima, pojasnio je riječki gradonačelnik Vojko Obersnel. On je poručio građanima da im na raspolaganju stoje sve gradske službe kada je riječ o evidentiranju šteta.
– Gdje god je nastala šteta na privatnoj imovini, a kao posljedica udara predmeta, objekata ili stabala koji su u našem vlasništvu, to će se nadoknaditi. Građani se moraju obratiti subjektima koji su štetu prouzročili. Ako je riječ o štetama uzrokavnim predmetima sa zgrada, trebaju se obratiti upraviteljima zgrada. Ako ne znaju o kojoj je tvrtki riječ, trebaju se obratiti Odjelu gradske uprave za gospodarenje imovinom koji će im dati te podatke, poručio je Obersnel, dodavši da Grad Rijeka ne odgovara za štetu koja su prouzročila stabla s privatnih površina ili onih koje su u vlasništvu države.
Riječki se gradonačelnik posebno osvrnuo na goleme štete na groblju Kozala.
– Ima onih koji sada tvrde da se moglo na vrijeme reagirati sječom stabala pa bi se na taj način smanjio obim štete. Uvjeren sam da bi sječa stoljetnih čempresa izazvala burne reakcije građana i ekologa. Osim toga, groblje Kozala kao i hortikultura koja je sastavni dio zaštićeni su spomenik pa bi to bilo nemoguće napraviti bez konzervatora, naveo je Obersnel. On je izvijestio Kolegij gradonačelnika da gradske službe svakodnevno otklanjaju posljedice nevremena i da je poduzeto sve kako bi se groblje očistilo od srušenih stabala.
Velike štete utvrđene su u osnovnoj školi Srdoči gdje su iščupani limeni pokrovi na krovu sportske dvorane, nastalo je veliko oštećenje krova dograđenog i rekonstruiranog dijela škole, pala su stabla u dvorištu škole, uništene su i iščupane rolete na prozorima produženog boravka, razbijen prozor na školskoj knjižnici, a ukupna šteta procijenjena je na 150.000 kuna. Toliko iznosi i šteta na zametskom vrtiću gdje je oštećen dio limenog krova, lamperija na terasama je pokidana, te razbijen prozor u centralnoj kuhinji. Ukupna šteta na objektima vrtića i osnovnih škola iznosi oko 700.000 kuna. Na sportskim objektima su štete još i veće, a u gradskoj vlasti izračunali su da je šteta na dvorani Dinko Lukarić gdje je vjetar otpuhao 80 posto pokrova 400.000 kuna, a isto tolika šteta je i na bazenu na Kantridi gdje je srušen balon. Od ostalih velikih šteta, valja navesti 150.000 kuna štete na krovu Rikarda Benčića.
– Odmah treba reći da su grobnice privatno vlasništvo i da naknada za grobno mjesto ne može pokriti troškove osiguranja. Angažirali smo sudskog vještaka koji će u sljedeća dva tjedna procijeniti ukupnu štetu na groblju Kozala. Nakon toga ćemo kontaktirati vlasnike i pokušati naći model naknade štete, djelomično ili u potpunosti. Zbog toga je važno prijaviti štete Komunalnom društvu Kozala, savjetovao je Obersnel.
Pročelnica Odjela gradske uprave za komunalni sustav Irena Miličević iznijela je podatak da je ukupna šteta u resoru za koji je ona zadužena oko 1,3 milijuna kuna.
– Ukupna šteta na javnim površinama iznosi oko 700.000 kuna, a uklonjeno je do sada 600 stabala. Od toga broja na groblju Kozala srušeno je 193 stabla. Značajna šteta zabilježena je i na Marišćini gdje je uništena zaštitna folija vrijedna oko 140.000 kuna. Šteta na javnoj rasvjeti iznosi oko 230.000 kuna, navela je pojedine primjere pročelnica Miličević. Pročelnik Odjela gradske uprave za gospodarenje imovinom Vladimir Benac naglasio je da su štete na gradskoj imovini sanirane vrlo brzo nakon što su nastale, te da su popisane i prijavljene osiguravateljskim kućama. Pozvao je građane da se slobodno obrate njegovom odjelu kako bi im se pomoglo u razrješavanju bilo kakvih dvojbi, dodavši da je prijava štete moguća i tri godine nakon štetnog događaja.
– Ukupna šteta na imovini kojom upravlja Odjel gradske uprave za gospodarenje imovinom iznosi oko 3,2 milijuna kuna, zaključio je Benac.