Niske temperature tek slijede

Prava zima na Jadran stiže u siječnju

Barbara Čalušić

Prosinac bi također trebao biti nešto topliji od prosjeka, na Jadranu oblačno s mjestimičnom kišom, u unutrašnjosti i dalje suho ali toplije



RIJEKA Studeni kao mjesec u kojem uglavnom padnu najveće količine kiše u godini, ove se godine po količini padalina u većem dijelu Hrvatske može usporediti sa sušnim ljetnim mjesecima.


Studeni je u većem dijelu Hrvatske bio ekstremno suh, a u kontinentalnim krajevima, prema podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda, oborio je sve rekorde kao najsušniji studeni u povijesti mjerenja. Rekord je prema podacima DHMZ-a oboren na 11 meteoroloških postaja: Karlovac, Krapina, Varaždin, Sisak, Bilogora, Križevci, Bjelovar, Daruvar, Osijek, Slavonski Brod i Gradište.


U zapadnoj Hrvatskoj i Slavoniji u prosjeku je proteklog mjeseca palo od manje od pet litara kiše po četvornom metru što se može usporediti s količinom jedne ljetne kiše. Uzrok ovoj pojavi meteorolozi DHMZ-a vide u istočnoeuropskoj anticikloni koja u našim krajevima donosi ekstremno suho vrijeme. Istočnoeuropska anticiklona u kontinentalnim nizinama, uz suho vrijeme, donosi gustu maglu i mali hod dnevne temperature zbog čega je studeni u kontinentalnoj Hrvatskoj bio u znaku zimskih temperatura.   

Temperaturne razlike


Nešto više kiše, ali još daleko ispod mjesečnog prosjeka, palo je u Primorju. Na Kvarneru je tako prema riječima meteorologa u Pomorskom hidrometeorološkom uredu Rijeka Ivana Novaka palo između deset i trideset posto od prosječne količine kiše u studenom za ovo područje. U Rijeci u kojoj su listopad i studeni najkišovitiji mjeseci u godini, prošli je mjesec palo tek 19 litara kiše po četvornom metru, i to početkom mjeseca nakon čega su uslijedili tjedni bez kapi kiše. Prosjek padalina u studenom u Rijeci iznosi 184 litre po četvornom metru što znači da je protekli mjesec pala tek desetina od uobičajene količine kiše.




  Izostanak kiše donio je velike temeperaturne razlike između unutrašnjosti i priobalja pa dok su se na Jadranu u studenom ispijale kave na terasama, unutrašnjost su pogodili »minusi«.



Pored osobne iskaznice glasači će na izbore u više dijelova Hrvatske morati sa sobom ponijeti i kišobran. U unutrašnjosti će vrijeme za vikend biti promjenjivo s povremenom kišom te razmjerno vjetrovito i iznadprosječno toplo. Temperature će u unutrašnjosti skočiti za gotovo dvadeset stupnjeva u odnosu na protekli tjedan te će se maksimalne dnevne kretati između 12 i 17 stupnjeva Celzijevih.


U Primorju će veći dio kiše pasti u subotu dok su na dan izbora moguća i sunčana razdoblja. Temperatura danju će se kretati od 13 do 17 stupnjeva. Kiša bi u nedjelju u Primorju trebala početi padati navečer i nastavit će se u ponedjeljak. U utorak će se vrijeme posvuda stabilizirati i bit će osjetno hladnije.



  – Anticiklona koja je obilježila protekli mjesec donijela nam je i temperaturne razlike. Anticiklona je u unutrašnjosti donijela maglu i nisku naoblaku koja je spriječila zagrijavanje. Otud niske temperature koje su prevladavale u unutrašnjosti proteklih tjedana. Primorje i Dalmacija bili su pak zbog anticiklone nešto topliji od prosjeka. U unutrašnjosti su temperature bile do tri stupnja niže od prosjeka dok su u Primorju temperature bile više za oko jedan stupanj, a u Dalmaciji oko dva stupnja Celzijevih – objašnjava Novak.   

U granicama prosjeka


Prema postojećim modelima, kaže Novak, prosinac bi također trebao biti nešto topliji od prosjeka, a ovaj put se to odnosi i na unutrašnjost Hrvatske. Porast temperature u unutrašnjosti započeo je već jučer s južinom, a nastavit će se i tijekom vikenda. Dok će na Jadranu prevladavati oblačno vrijeme s mjestimičnom kišom, u unutrašnjosti će se i dalje nastaviti pretežno suho, ali toplije vrijeme.


  Zima koja je klimatološki počela prvim danom prosinca prema predviđanjima meteorologa trebala bi biti u granicama prosjeka. Zimska hladnoća na Jadranu bit će izraženija u siječnju kada meteorolozi očekuju nešto niže temperature od prosječnih siječanjskih.