U prvoj fazi koja mora biti gotova do jeseni, investirat će se u žičare i parking 2,5 milijuna kuna, u drugoj fazi riješit će se Dom, a cijeli projekt bit će gotov do ulaska Hrvatske u EU, rekao je Vidoje Vujić.
PLATAK Goranski sportski centar d.o.o., tvrtka u kojoj Primorsko-goranska županija ima 76 posto vlasništva, a Općina Delnice 24 posto, preuzet će upravljanje skijalištem na Platku, a prethodno će u vlasničku strukturu ući i Općina Čavle, na čijem području se nalazi Platak. Najzanimljiviji su to zaključci sa sastanka održanog na ugodnih 25 stupnjeva u Velikom domu na Platku, na kojem su sudjelovali župan Vidoje Vujić sa suradnicima, načelnik Čavala Željko Lambaša i gradonačelnik Delnica Marijan Pleše.
– Platak je najvredniji dio Hrvatske u smislu kandidature za europske fondove, o njemu se puno priča i piše, ali Platak se istovremeno devastira i propada, kaže Vujić.
Dogovaranje obaveza
– Za početak ćemo dogovoriti što su točno čije obaveze, tko će raditi na EU projektima i kako ćemo završiti ono što smo već trebali napraviti. Platak je u takvom stanju da je upitno hoće li žičare raditi zimi i stoga ćemo u prvoj fazi osigurati sredstva za osposobljavanje žičara, a moramo dogovoriti i kako izgraditi retenciju snijega bez vode, jer nam bez zasnježenja ne trebaju ni žičare. Kreće se i u asfaltiranje parkinga, koji bi trebao biti polivalentan, tako da ljeti na njemu bude umjetna trava za hokej ili odbojku. U drugoj fazi moramo riješiti pitanje Doma, koji također zahtijeva rekonstrukciju, govori župan, napomenuvši da će se u prvoj fazi investirati 2,5 milijuna kuna i taj dio, dakle žičare i parking, trebao bi biti govotov do jeseni, a cijeli projekt do ulaska Hrvatske u EU.
– Dio sredstava ćemo osigurati rebalansom županijskog proračuna početkom srpnja, a ostali dio rješavat će se fazno. Općina Čavle će dati pravo građenja i upravljanja i ući će u vlasničku strukturu. Županija, Grad Delnice i Općina Čavle nemaju sredstava da izgrade Platak, ali ćemo u okviru županijskog proračuna osigurati minimalne uvjete našim sportašima jer je stanje na Platku takvo da se ne može dobiti uporabna dozvola niti za jednu žičaru, napomenuo je župan.
Gradonačelnik Pleše napomenuo je da je njegovom gradu posebno stalo do ovog projekta budući da su Delnice suvlasnik Goranskog sportskog centra.
Kako upravljati
– Drago mi je da je u projekt ušla još jedna općina, iako mi je žao da to nije općina iz Gorskog kotara. Ali ušla je nama prijateljska i bratska općina, prva do Delnica u smjeru Rijeke, uz koju ćemo dokazati da smo sposobni zajedničkim snagama revitalizirati Platak, rekao je Pleše.
Kolega mu Lambaša dodao je da je cilj Čavala, kao općine na čijem se području nalazi Platak, da mu se pruži jedna druga dimenzija, na zadovoljstvo ne samo stanovnika Čavala, nego i cijele županije i šire.
– Moramo se dogovoriti oko tri teme: kako dalje upravljati Platkom, kako ga pokrenuti i potom kako ga dignuti na još veći nivo, odnosno dati mu dimenziju sukladnu urbanističkom planu Platka, što su veći kapaciteti staza i žičara. Mi ulazimo u Goranski sportski savez koji će upravljati Platkom, izgradnjom i održavanjem. U početku od tog aranžmana ne očekujemo prihode za općinu, ali s obzirom na razvojnu komponentu i potencijal projekta, bliska budućnost bi Čavlima u svakom slučaju trebala donijeti prihode, bilo putem novih radnih mjesta, bilo kroz novu infrastrukturu, rekao je Lambaša.
Voda preskupa
Vujić je objasnio na što točno misli kada govori o umjetnoj retenciji snijega. Nije naime riječ o umjetnom zasnježenju za koje je potrebno na Platak dovesti vodu, što je izuzetno skup projekt.
– Za takvo zasnježenje potrebna nam je voda, a da bi se na Platak dovela voda potrebno je 120 milijuna kuna. Grad Rijeka je izrazio interes za taj projekt, ali da bismo krenuli u njega, moramo znati za koga se to radi. Dok se na Platku ne pokrene daleko veći obim poduzetničkih aktivnosti, što znači da Platak bude otvoren i ljeti i zimi, nema potrebe dovoditi vodu. Zasnježenje možemo napraviti i umjetnom retencijom jer ima dovoljno prirodne vode i snijega, tako da se u kritičnim momentima može zasnježiti staza i održavati treninge i skijanje, zaključio je Vujić.