Ovakav rasplet događaja nikoga ne čudi, jer se na Veletržnici najmanje trgovalo ribom, ali su se zato nemilice nenamjenski trošili milijuni od potpora osnivača, šakom i kapom potpisivali lažni putni troškovi...
RIJEKA - Neuspjeli pokušaj da se s hrvatske strane Jadrana uspostavi organizirana trgovina ribom – Veletržnica ribe Rijeka, završio je – stečajem. Veletržnica u čije su pokretanje Ministarstvo poljoprivrede, Primorsko-goranska županija i Grad Rijeka ulupali deset milijuna kuna, a potom još nekoliko milijuna na njeno održavanje na životu, unatoč poražavajućim rezultatima, prestala je s radom još u lipnju ove godine, da bi ovoga tjedna i službeno bio otvoren stečajni postupak pred Trgovačkim sudom u Rijeci, na zahtjev troje bivših zaposlenika tvrtke.
Ovakav rasplet događaja nikoga ne čudi, budući da se od samog početka na Veletržnici najmanje trgovalo ribom, ali su se zato nemilice nenamjenski trošili milijuni od potpora osnivača, šakom i kapom potpisivali lažni putni troškovi, dok se istodobno nisu uredno izvršavale obaveze. Tako je, primjerice, inspekcija Porezne uprave samo u mandatu bivšeg direktora, a danas pomoćnika ministra mora Nikole Mendrile, kojega je na toj poziciji naslijedila Dolores Margan Castrapelli, utvrdila da je nenamjenski potrošeno milijun i pol kuna namijenjenih izgradnji objekta za prihvat ribe na Lošinju, kao i postojanje poreznog duga od pola milijuna kuna, uz niz nepravilnosti u poslovanju.
Svi obećavali…
Ono što zabrinjava je činjenica da tvrtka, u većinskom vlasništvu države, regionalne i lokalne samouprave, čije se vlasti redom kunu u potrebu uspostavljanja discipline plaćanja, posebno isplata plaća radnicima, svojim zaposlenicima nije isplatila čak sedam zaostalih plaća, koliko im je dugovala u trentuku prestanka poslovanja. Potvrdio nam je to nekadašnji zaposlenik, aukcionar Davor Krmpotić, koji je, kao i ostali njegovi kolege, posljednju plaću primio za prosinac prošle godine.
– Ostali su nam dužni sedam plaća i otpremninu po ugovoru o radu koji smo potpisali. Ministarstvo, Županija, Grad, svi su obećavali da će nam zaostale plaće biti isplaćene, ali se nitko sada, kad firma ide u stečaj, više ne javlja. Ništa kroz sve te godine nije učinjeno ni na suzbijanju sivog tržišta ribom, ali ni na suzbijanju nepravilnosti u radu Veletržnice, na koje sam i osobno, pismenim putem, upozorio vršitelja dužnosti župana Vidoja Vujića, ali bez efekta.
Privremeni upravitelj
Tek treba utvrditi kolike su obaveze i potraživanja Veletržnice, nakon objave stečaja u Narodnim novinama i poziva vjerovnicima da prijave svoja potraživanja, a s obzirom da Veletržnica Ribe ne raspolaže gotovo nikakvom imovinom, teško je očekivati da će radnici svoje zarađene, a neisplaćene plaće, ikad vidjeti na računu. Osim ako ne interveniraju vlasnici sredstvima iz svojih proračuna.
Imamo više nego dovoljno razloga za sumnju da se na veletržnici nezakonito poslovalo, pogodovalo određenim osobama, da je bivša direktorica Margan Castrapelli bila u sukobu interesa poslujući s obrtom svog supruga, kao i da je iz Veletržnice protuzakonito izvlačen novac. Nadam se da će se to i dokazati, barem u stečaju, no ne znam što će sada biti s našim zaostalim plaćama, ogorčen je Davor Krmpotić.
Kakvu poruku šalju ostalima, ako ni tvrtka u vlasništvu države, županije i grada nije u stanju ispoštovati svoje ugovorne obaveze prema radnicima, upitali smo odgovorne u županiji u Gradu Rijeci.
Vršitelj dužnosti župana Vidoje Vujić smatra da je za neisplatu plaća odgovorno bivše rukovodstvo Veletržnice, očito zaboravljajući da je i Županija itekako sudjelovala u izboru istog tog rukovodstva.
– Ako nisu bili sposobni zaraditi svoje plaće, onda plaća nema, lakonski je konstatirao Vujić, kazavši kako su suvlasnici pokušali postavljanjem odvjetnika Milorada Stanića za privremenog upravitelja, nakon prestanka poslovanja Veletržnice, postaviti tvrtku »na noge«.
– Pokušavamo sve raditi zakonito, a i stečaj je jedna od zakonitih opcija kojom radnici mogu naplatiti potraživanja. Županija je svoj dio sredstava za plaće radnika uredno uplaćivala, ali što su oni učinili s tim novcem, ne znam, kazao je Vujić.
Zakazalo ministarstvo?
Iz Grada Rijeke odgovor je stigao od Andrije Vitezića, pročelnika Odjela gradske uprave za poduzetništvo, ujedno i bivšeg predsjednika NO Veletržnice, koji ističe da je zakonski okvir za funkcioniranje veletržnice trebalo osigurati Ministarstvo poljoprivrede kroz inspekcijski nadzor prodaje ribe i suzbijanje nelegalnog tržišta.
– To se, nažalost, nije dogodilo. Što se tiče neisplaćenih plaća radnicima svakako nismo zadovoljni takvim stanjem i od Skupštine Društva održane 6. lipnja 2012. godine, kada smo postavili privremenog upravitelja, sva nastojanja su bila usmjerena najprije na utvrđivanje stvarnog stanja u Društvu, a onda u pravcu pronalaženja rješenja za deblokadu računa i sagledavanje perspektive Društva.
U tom cilju Grad Rijeka je rebalansom proračuna za 2012. godinu osigurao iznos od 150.000 kuna. Treba napomenuti, da je račun Društva bio u blokadi od 13. veljače 2012. godine pa se iz tog razloga nisu mogle niti isplaćivati plaće zaposlenicima. Sagledavajući složenost situacije u kojem se Društvo nalazi, osnivači su na Skupštini Društva održanoj 30. studenog 2012. donijeli odluku i uputili privremenog upravitelja da izvijesti privremenu stečajnu upraviteljicu o nemogućnosti saniranja stanja u Društvu. Vjerujemo, da će se ubrzavanjem postupka kroz stečaj mnoga pitanja brže razriješiti, te će i zaposlenici, temeljem zakonskih mogućnosti, brže namiriti barem dio svojih potraživanja, stoji u Vitezićevom odgovoru, uz napomenu da je osnivanje veletržnice ribom inicirala Primorsko-goranska županija koja je za realizaciju veletržnice dobila sredstva talijanskih fondova kroz projekte Fish log i Connect.