Memorijalni centar u obnovljenoj zgradi nekadašnje osnovne škole u središtu mjesta bit će otvoren tijekom cijele godine, a čine ga tri prostorno i tematski odvojena segmenta – na prvom katu nalaze se prostori u kojima se detaljno opisuje stradanje Lipe i njezinih mještana, ali i širi kontekst ratnih zbivanja, dok će u suterenu u bliskoj budućnosti biti smještena etnografska zbirka
RIJEKA U Lipi je jučer otvoren Memorijalni centar Lipa pamti, kao izdvojena zbirka Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, koja čuva uspomenu na veliko stradanje mjesta 30. travnja 1944. u kojem je nacistička vojska likvidirala 269 žitelja Lipe, a selo do temelja spalila.
Memorijalni centar u obnovljenoj zgradi nekadašnje osnovne škole u središtu mjesta bit će otvoren tijekom cijele godine, a čine ga tri prostorno i tematski odvojena segmenta – na prvom katu nalaze se prostori u kojima se detaljno opisuje stradanje Lipe i njezinih mještana, ali i širi kontekst ratnih zbivanja, dok će u suterenu u bliskoj budućnosti biti smještena etnografska zbirka. U prizemlju se uz info-centar nalazi višenamjenska dvorana sa stalnom izložbom o povijesti mjesta, zamišljena kao svojevrsni dnevni boravak mještana, a sve zajedno bi trebalo funkcionirati kao zavičajni muzej, odnosno interpretacijski centar za baštinu šireg Liburnijskog krasa.
U istom prostoru je od 1969. do 1989. godine djelovao Spomen muzej Lipa, a ponovno otvaranje i obnovu muzeja koji je od tada stajao zatvoren potaknula je Općina Matulji, na poticaj Saveza antifašističkih boraca PGŽ-a te uz podršku Ministarstva kulture i Primorsko-goranske županije čiji su predstavnici nazočili svečanosti otvaranja novoruređenoga postava, uz mnogobrojne uzvanike.
Neizmjeran ponos zbog obnove muzeja iskazao je načelnik Općine Matulji Mario Ćiković, naglasivši da se Lipa od stravične tragedije nikad nije oporavila, a muzej bi taj oporavak trebao potaknuti. Memorijalni centar obnovljen je u znak sjećanja i zahvale žrtvama, a trebao bi postati oaza mira, ljubavi i druženja koja će pomoći da se takvo zlo više nikad ne ponovi.
Kulturni projekt
Kako je istaknuo župan Zlatko Komadina, riječ je o mjestu koje čuva spomen na civilne žrtve rata i bila je generacijska dužnost zaštititi ga od propadanja. Tekovine antifašističke borbe duboko su utkane u korijene Primorsko-goranske, kao i Istarske županije. Otvaranje memorijalnog centra jedan je od doprinosa obilježavanju 70. obljetnice pobjede nad fašizmom bez koje ni ove županije danas ne bi bilo u Hrvatskoj.
Otvaranje Memorijalnog centra pomoćnica ministra kulture Vesna Jurić Bulatović ocijenila je iznimnim kulturnim projektom. Uz čestitke mještanima i svima koji su sudjelovali u njegovoj realizaciji, naglasila je kako će to biti mjesto promišljanja, učenja i izgrađivanja osobnog stava prema zločinu.
Posebne pohvale uputila je i autorima postava, dizajneru Damiru Gamulinu i arhitektu Damiru Sevšeku, rekavši da je iznimno dojmljivo kako su ispričali priču o stradanju jednog malog mjesta koja je izrazito humana.
Projekt od 5,6 milijuna
Visoke ocjene novome muzejskom postavu dao je i predsjednik Saveza antifašističkih boraca PGŽ-a Dinko Tamarut, ocijenivši da je riječ o modernome rješenju, primjerenom današnjem vremenom i mlađim generacijama koje će na tom mjestu učiti o povijesti.
U projekt obnove Memorijalnog centra Lipa pamti Općina Matulji uložila je gotovo 4 milijuna kuna, Primorsko goranska županija sudjelovala je s milijun i dvjestošezdeset tisuća kuna, a Ministarstvo kulture s iznosom od 450 tisuća kuna. Ukupna vrijednost projekta je 5,6 milijuna kuna.
Muzej u Lipi bit će otvoren za posjetitelje od 10 do 17 sati od ponedjeljka do petka i od 10 do 14 sati subotom. Ulaz u muzej bit će trajno basplatan za stanovnike Liburnijskog krasa, a u prvih mjesec dana i za sve druge posjetitelje.