Grad: Rijeka (DHMZ)
Danas: 28° 1
Sutra: 17° 24° 1
20. travnja 2018.
Riječka politička utakmica

Intervju Hrvoje Burić: 'Obersnel neće pobijediti u prvom krugu, a drugog kruga neće ni biti'

snimio Silvano Jezina
snimio Silvano Jezina
Autor:
Objavljeno: 5. veljača 2017. u 18:09 2017-02-05T18:09:00+01:00

I dok sam bio član HDZ-a, i danas kad sam nezavisni vijećnik, na jednak način pristupam političkom poslu. Imam čvrst,i poriv da naš grad učinimo boljim mjestom za život i vjerujem da će građani to prepoznati.

Hrvoje Burić izašao je iz HDZ-a i kada su svi mislili da će reći politici zbogom, on je osnovao nezavisnu listu i najavio kandidaturu za riječkoga gradonačelnika. Da to nije napravio, četiri mjeseca prije izbora, aktualni SDP-ov gradonačelnik Vojko Obersnel ne bi imao protukandidata. Njegova bivša stranka još uvijek nije izašla u javnost s osobom koja će se Obersnelu suprotstaviti, a Burić već odrađuje kampanju koja je i te kako bitna zbog toga što su izbori za gradonačelnika neposredni. Kada smo išli odraditi intervju i tražili na parlafonu na Žabici zvono »Rijeke budućnosti«, shvatili smo da toga nema. Nazvali smo Burića, a on se našalio da moramo pozvoniti uz riječ »Gradonačelnik«. Istina, to još nije tako označeno, ali svjedoči koliko je Burić uvjeren da će pobijediti Vojka Obersnela.

Još su četiri mjeseca do lokalnih izbora. Kako sada gledate na odluku da idete na izbore s nezavisnom listom?

– Apsolutno sam zadovoljan odlukom da na izbore idem s nezavisnom listom Rijeka budućnosti. Naime, koliko god su velike stranke nezaobilazne u odvijanju političkih procesa, toliko je dobro da u tim procesima sve važniju ulogu imaju i nezavisne liste. Velike stranke često ograničavaju pojedinca, dok su nezavisne liste mnogo fleksibilnije, a to onda vrlo često znači i produktivnije. One su iskorak u demokratizaciji Rijeke.

Kako reagiraju građani?

– Iznenađen sam pozitivnom reakcijom građana Rijeke. Svakodnevno primam podršku građana pojedinaca, ali i građana u različitim službama koji uviđaju da je naša borba stvarna i koji osjećaju povjerenje da se mogu uključiti, da mogu otvoreno sa mnom ili članovima liste razgovarati o problemima koji ih tište. Podsjećam na situaciju baletnog ansambla HNK Ivana Zajca kada su naše balerine i baletani po ne znam koji put bili dovedeni u situaciju da nemaju niti baletne papuče. Istovremeno, frustriralo ih je što se na gostovanja stranih autora njima pred očima bacaju milijuni kuna. Obratili su mi se s povjerenjem, ja sam njihov problem odlučno iznio na sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke i već isto popodne, koliko sam upoznat, gradonačelnik Obersnel osobno je pojurio u kazalište i ansamblu osigurao ne samo papuče, već i nove prozore te podove. Hoću reći, građani vide da smo konkretni u djelovanju, a to namjeravamo i ostati. Zbog toga moj entuzijazam samo može rasti.

Opasan i moćan

Možete li se osvrnuti na vaš izlazak iz HDZ-a i je li vam sada možda žao da ste to napravili? Naime, oni imaju puno problema oko utvrđivanja kandidata za gradonačelnika?

– Nije mi žao što sam otišao iz HDZ-a, iako sam 26 godina bio u stranci i utemeljitelj sam HDZ-a. Okviri unutar kojih sam tamo morao djelovati bitno su me ograničavali u mom političkom djelovanju. Povod je bio što mi je onemogućeno da se na dnevni red Gradskog vijeća stavi rasprava o Energu. Ponekad mi se činilo da ondašnje vodstvo stranke nije željelo da javno propitujem očite promašaje lokalne vlasti, pritom u prvom redu mislim na komunalnu politiku i parasustav za izvlačenje novca građana koji je postavio bivši gradonačelnik Slavko Linić, a usavršio aktualni gradonačelnik Vojko Obersnel.  On seže od 1992. godine, u vrijeme kada su Tržnice preuzele poslovanje nad visokoprofitabilnom djelatnošću. Osim toga, činjenica da ni HDZ, a niti jedna druga stranka još nisu istaknuli svoje kandidate, samo potvrđuje koliko je ovaj parasustav moćan, i ako hoćete – opasan. Danas nije oportuno suprotstavljati se Obersnelu ukoliko želite živjeti u Rijeci. Poduzetništvo je na koljenima, turizam se razvija puževom brzinom, prihode za život građani Rijeke jedino još mogu ostvariti radeći za lokalnu samoupravu i njene institucije, te komunalna  poduzeća.  A tu sve odluke donosi Obersnel i uzak krug ljudi oko njega. Potrebna je poprilična doza hrabrosti i financijska neovisnost da bi se moglo biti nešto više od kontrolirane opozicije ovom riječkom političkom establišmentu. Još jednom ističem da nakon izlaska radim i djelujem mnogo slobodnije i produktivnije. Primjerice – u samo tri mjeseca s članovima nezavisne liste Rijeka budućnosti uspjeli smo jasno definirati probleme, ali i ponuditi kvalitetna i realna rješenja. Zbog toga nikada neću požaliti izlazak iz HDZ-a.

Znači, vi tvrdite da je HDZ dio te sheme za koju tvrdite da postoji?

– Smatram da je HDZ trebao puno više učiniti kao opozicijska stranka, a to nije činio.

Izrabljivačka piramida

Znate li zbog čega Kolinda Grabar-Kitarović, iako se to očekivalo, na prvim neposrednim izborima nije bila protukandidatkinja Vojku Obersnelu?

– Tu odluku je tada dao tadašnji predsjednik stranke Ivo Sanader i nitko poslije nije pitao zbog čega je donijeta.

Na koje biračko tijelo računate?

– Na izborima računam na sve, ali doista na sve građane koji nisu interesno povezani s Obersnelovim krugom. Imam dojam da će na ovim izborima u Rijeci doći upravo do te polarizacije – s jedne će strane biti nezadovoljne Riječanke i Riječani, a s druge nedodirljivi Obersnel i klika koju hrani namještenjima i namještenim poslovima. Uvjeren sam kako je veliki broj poštenih građana koji su dosad glasali za Obersnela prozreo njegovu politiku koja baš nikakve veze nema sa socijaldemokracijom i da će ga na ovim izborima kazniti zbog toga. Svima je već jasno da je glas za Obersnela glas za dodatno cijeđenje građana i posljedično bogaćenje njegovih tajkuna, primjerice Franolića. Uvjeren sam da će se aktualni gradonačelnik svim silama truditi bitku prebaciti na ideološke teme, računajući pritom na  tradicionalnu naklonjenost Riječana lijevim političkim opcijama. Raspirivanjem svjetonazorskih sukoba pokušat će se zadržati još četiri godine na vrhu izrabljivačke piramide koju su on i njegovi suradnici sagradili. Mi iz Nezavisne liste Rijeka budućnosti zastupamo stajalište da ljudi različitih svjetonazora mogu itekako uspješno surađivati, a to najbolje potvrđuje upravo naša suradnja koja baš takve ljude i okuplja. Hladni domovi zbog preskupog grijanja, nedostatak radnih mjesta i bilo kakve perspektive za mlade, autobusni kolodvor nalik na one iz Fellinijevih filmova i svi drugi propusti lokalnog vodstva jednako pogađaju ateiste i vjernike, lijeve i desne, i stoga mi računamo na sve one kojima je dosta ovakvog modela, bez obzira na njihov svjetonazor. Šokantna je depopulacija u Rijeci, nestalo je 45.000 birača. Rijeku je 39.000 građana napustilo u potrazi za boljim kruhom. To treba zustaviti.

Nova radna mjesta

Na koji način biste vi to zaustavili?

– Treba se otvoriti poduzetništvu i stvoriti socijalne uvjete da grad postane mjesto ugodnog života. Primjerice, treba omogućiti besplatne udžbenike, povoljnije cijene vrtića, ali i omogućiti uvjete za otvaranje novih radnih mjesta. Bojim se da ćemo za četiri godine, ako se ovako nastavi, pasti ispod 100.000 stanovnika.

Lijepo to zvuči, ali kako ćeto to napraviti s obzirom da gradski proračun nije nepresušno vrelo, već je zadan te i te kako limitiran?

– To je točno. Grad Rijeka ima ukupno 250 milijuna kuna deficita, 45 milijuna kuna manjka po žiroračunu, 75 milijuna kuna manjka iz prodanih potraživanja, 56 milijuna kuna duga prema državi iz stambenog fonda. Grad Rijeka ima gotovo 500 milijuna kuna dugovanja. Teško da je to dobra situacija za gradonačelnika koji će naslijediti Obersnela, ali siguran sam da će ljudi koji vole ovaj grad, naći snagu i prostor za iskorak. Puno kvalitetnije se mogu iskoristiti europski fondovi. Primjerice, uzmimo lansirnu stanicu Torpedo koja se mogla rekonstruirati tim novcem. Postoji mogućnost za otvaranje novih radnih mjesta, a samim time i za veće prihode gradskoga proračuna. Danas je vidljivo da investitora nema, za što je kriva aktualna gradska vlast.

Uđete li u drugi krug, čiju podršku očekujete i zašto?

– S obzirom na već spomenuti deficit kandidata, lako bi se moglo dogoditi da drugog kruga ni ne bude, jer ako se samo Obersnel i ja budemo natjecali, onda će prvi biti ujedno i posljednji krug. Držim da će regionalni blok počiniti veliku pogrešku svrstavajući se uz Obersnela jer se na taj način svrstavaju i uz svu njegovu političku prljavštinu. Ukoliko to učine, izgubit će sav kapital koji imaju kod birača i koji su godinama vrijedno skupljali ukazujući na propuste aktualne vlasti. Ovako će sami sebi skočiti u usta zbog nekoliko fotelja iz kojih im Vojkov establišment opet neće dozvoliti da stvaraju politike na način kako oni misle da će moći. Mislim da bi im iskustva HNS-ovaca to najbolje potvrdila. Sve u svemu, utapajući se u Obersnelovu kaljužu regionalisti će puno izgubiti, a pitanje je koliko će glasova na taj način doista i donijeti novoj koaliciji.

Nova energija

Što je po vašem mišljenju razlog da se stranke koje su bile veliki kritičari gradske vlasti, prije svega Lista za Rijeku, sada nude SDP-ovoj koaliciji?

– Stranke regionalnog bloka imaju svoja tijela koja donose političke odluke. Posljedice će snositi, političke, a najbolji primjer za to je iskustvo HSS-a. No, odluka je na njima i ako smatraju da je koalicija s Obersnelom politički plus, to je njihovo pravo. Osobno smatram da će ta koalicija trajati vrlo kratko i da služi samo tome da Obersnel dobije izbore u prvome krugu. No, to se neće dogoditi. Jer, on neće pobijediti u prvom krugu, a drugoga neće biti.

Pa tko će onda pobijediti?

– Građani Rijeke, i ovim putem ih pozivam da izađu na izbore u većem broju jer su Rijeci potrebne promjene. Sada je prilika da se raskine s ovakvim poslovanjem komunalnog sustava, urušavanjem gospodarstva i iseljavanjem stanovništva.

Zašto mislite da bi građani trebali glasovati za vas?

– Mi građanima nudimo novu energiju i nove prakse. Želimo ih ozbiljno, a ne samo deklarativno, uključiti u političke procese. Želimo uvesti tjedni sastanak s poduzetnicima u Gradskoj vijećnici, a ne kako je dosad bila praksa, da se samo izabrani gospodarstvenici nalaze na kavi s gradonačelnikom i tako dogovoraju poslove »ispod tezge«. Namjeravamo promijeniti praksu da se javni natječaji namještaju uvijek istim subjektima. Ja osobno, baš i kao ostali članovi Nezavisne liste »Rijeka budućnosti«, nismo nikome ništa dužni, nemamo hipoteke iz našeg minulog rada koje bi građani trebali otplaćivati. Nemamo infrastrukturu koju moramo hraniti kroz komunalnu hobotnicu i sve to nas definira najboljim izborom.

Što to znači konkretno?

– Raskidanje ugovora s privatnom tvrtkom Ri stan koja zarađuje golem novac za izdavanje objedinjenih računa, a istu djelatnost prebaciti pod gradsku kapu. Prekid prakse da djelatnost tržnica puni džep privatnika i prebacivanje zarade od tog unosnog posla  u gradski proračun. Omogućavanje besplatnih udžbenika za sve školarce s područja Grada Rijeke, a  koji se mogu financirati upravo kroz zaradu o kojoj sam ranije govorio. Povećavanje subvencije za gradske vrtiće, te vraćanje subvencije za privatne vrtiće. Korigiranje računa za grijanje u Rijeci i pritisak na HERA-u da Rijeka prestane bezrazložno biti grad s najskupljim grijanjem na čemu su se okoristili najviše Energovi čelnici i okolna vrhuška. Usmjeravanje pozornosti na pravilnu raspodjelu sredstava za razvoj kulture... Riječanima želimo ponuditi mnogo njima osobno korisnih platformi za bolji život u svome gradu, no idemo korak po korak.

Nije li hipoteka bivšeg HDZ-ovca u Rijeci preteško breme?

– I dok sam bio član HDZ-a, i danas kad sam nezavisni vijećnik, na jednak način pristupam političkom poslu. Imam čvrst,i poriv da naš grad učinimo boljim mjestom za život i vjerujem da će građani to prepoznati.  Ako će pak naši građani upasti u zamku rasprava o »ustašama i partizanima«, ništa se neće promijeniti, vrijednost nekretnina će i dalje padati zbog preskupog grijanja, novu gradsku knjižnicu gledat ćemo samo u propalim nacrtima, baš kao i novi stadion na Kantridi, a mladi će svoju sreću tražiti u nekim boljim sredinama. Ponavljam da ovo nije ideološka bitka, niti su ideološke teme dominantne u lokalnoj politici, a ustroj i prakse velikih političkih stranaka gotovo da se i ne razlikuju pa stoga mislim da činjenica da sam dio svog političkog puta proveo u HDZ-u neće biti presudni faktor kod zadobivanja povjerenja birača. Energo je pljačka građana, Komunalno društvo Kozala također. To nema nikakve veze s mojom političkom prošlošću, već je to činjenica, kao što je i činjenica da u ovom gradu nije izgrađen ni jedan hotel, a busamo se u prsa s nekim turističkim rezultatima. Rijeka je grad, jedini u Hrvatskoj, koji se nalazi na moru, a od njega ne živi, nemamo rivu, nemamo kruzere... Ali zato imamo praznu priču da se otvaramo moru, dok su Preluk i Kostabela zapušteni. Tome se mora stati na kraj i Rijeku pokrenuti iz učmalosti.

Komunalna poduzeća

Mislite li da je moguće motivirati protestnu većinu da uopće izađe na izbore?

– To je težak posao, mi ćemo napraviti sve da im objasnimo nužnost promjene. No, jedini način za promjene je izlazak na izbore. Mi im dajemo alternativu.

Da dobijete mandat, koji bi bili vaši prvi koraci? Znamo da je deplasirano, no, jeste li spremni za njih dati i jamstva potpisana kod javnoga bilježnika?

– Mogu ja potpisati jamstva, ali oni koji me prate i poznaju, znaju da sam dosljedan čovjek. Imam privatnu tvrtku i znam kako preživjeti na nemilosrdnom tržištu. Ne dolazim iz establišmenta koji ima osiguranu plaću, već dolazim iz poslovnog miljea. Kako sam  već spomenuo, prvi korak bio bi uvođenje reda u komunalna poduzeća i gradsku upravu, te otvaranje gradske uprave građanima na svaki način. Jedna od prvih odluka bila bi održavanje redovitih zajedničkih sastanaka s poduzetnicima, sindikatima, udrugama, ugovor s Ri stanom i tržnicama bih raskinuo isti dan, a te poslove bih vratio u javnu sferu. Od 1992. godine Tržnice su imale neto dobit od 200 milijuna kuna, pa vidite o kojem je tu novcu riječ. Svaki korak posebno predstavljamo javnosti, te ga podižemo na našu web stranicu www.rijeka-buducnosti.com na kojoj svi građani mogu detaljnije proučiti temelje i smisao našeg djelovanja, kao i svaku preizbornu najavu koju kanimo i provesti ukoliko dobijemo izbore. I više od toga – posebnu pozornost posvećujemo upravo komunikaciji s građanima da građani znaju i način, odnosno,  kako ćemo koju najavu i ostvariti. Primjerice, za izgradnju zgrade knjižnice i Muzeja moderne i suvremene umjetnosti do kraja 2015. godine utrošeno je 21,4 milijuna kuna. S izgradnjom se nije započelo, a određena je nova lokacija. Postojeća projektna dokumentacija nije bila upotrebljiva jer je građevinska dozvola prestala važiti. U svibnju 2016. godine gradonačelnik je donio odluku o otpisu 13,3 milijuna kuna ulaganja. Da je gradonačelnik vlasnik privatne firme, momentalno bi propao, da je djelatnik privatne tvrtke i da je napravio ovakav propust u poslovanju, odavno bi bio na birou za zapošljavanje. Koristeći proračunska sredstva i izdvajajući za svoje web stranice, marketingom prikriva sramotne gubitke.

Što najviše zamjerate Vojku Obersnelu kao gradonačelniku? Biste li išta izdvojili kao njegov uspjeh?

– Obersnelu najviše zamjeram licemjerstvo, s jedne strane se predstavlja kao socijaldemokrat, s druge donosi odluke kojima se bogate pojedinci iz njegovog uskog kruga, a račun za to plaća naš grad i svi njegovi građani. Ne manje od toga, zamjerio bih mu izuzetno manipulativnu retoriku kako prema građanima koji nerijetko ne prepoznaju što se uistinu krije iza njegovih riječi, a tako i prema svima koji mu se na ijedan način suprotstave mišljenjima. Ono dobro što bih mogao izdvojiti toliko je malo da je nažalost potpuno u sjeni svih negativnih posljedica obersnelovanja.

Novi list pratite putem aplikacija za Android, iPhone/iPad ili Windows Phone.

HNK Rijeka


Promo
S Lidlom do odmora iz snova
Moj apartman s 5 zvjezdica

S Lidlom do odmora iz snova