Neslužbeno doznajemo da je intencija kod sastavljanja liste obuhvatiti čim više neproizvodne sektore
RIJEKA Početkom sljedećeg tjedna, najvjerojatnije već u ponedjeljak, bit će gotove liste tehnološkog viška radnika u »3. maju« i dostavljene Radničkom vijeću na očitovanje. Najavljeno je to na jučerašnjem sastanku između menadžmenta Uljanik grupe i trećemajskih sindikata u Rijeci. Premda je sastavljanje liste u završnoj fazi, o konkretnim brojkama u »3. maju« još se nitko precizno ne izjašnjava. No, glavne se konture ipak naziru. Kako neslužbeno doznajemo, »čistim« tehnološkim viškom, dakle onima koji će biti obuhvaćeni ovim Programom zbrinjavanja, bit će proglašeno oko 280 radnika u »3. maju«.
Širi projekt
Dosad često spominjana »kvota« od četiristotinjak trećemajaca zapravo je dio šireg projekta kadrovskog restrukturiranja koje, pored ovih 280 kojima će biti podijeljeni poslovno uvjetovani otkazi, obuhvaća i one trećemajce koji su već otišli iz Brodogradilišta tijekom ove godine s obzirom da su ispunjavali uvjete za prijevremenu mirovinu i zbrinuti su po posebnoj odluci Uprave. Kada se tome pribroje i oni radnici koji će morati na prekvalifikacije ili će mijenjati statuse dolazi se do one početno spominjane kvote od oko 400 trećemajaca.
Podsjetimo da će oni radnici koji budu proglašenim tehnološkim viškom imati pravo na otpreminu u iznosu od 5.600 kuna po svakoj godini staža do maksimalnog iznosa od 170 tisuća kuna, kako je to dogovoreno i potpisano sa svim sindikatima. Izuzetak su oni koji će se također naći na toj listi, a imaju uvjete za prijevremenu mirovinu. Njihove otpremine u tom slučaju, po već uhodanom ključu, iznosit će trećina bruto plaće po godini staža do najviše 120 tisuća kuna.
Neslužbeno doznajemo da je intencija Puljana kod sastavljanja liste tehnološkog viška obuhvatiti čim više neproizvodne sektore u brodogradilištu jer je taj omjer, između takozvanih »plavih« i »bijelih«, u riječkom škveru nepovoljan i na štetu proizvodnih radnika. Konačni je cilj, kažu naši izvori, taj omjer dovesti na razinu od oko 65 posto naspram 35 posto u korist proizvodnih radnika.
Na pulskom se lokalitetu, kako doznajemo, s cijelom procedurom izrade Programa zbrinjavanja i listama tehnološkog viška krenulo nešto ranije.
Pulski slučaj
Kako doznajemo od povjerenika Sindikata metalaca u Uljaniku Đina Šverke, njihova će radnička vijeća početkom slijedećeg tjedna odraditi završni dio posla nakon čega se ovaj Program zbrinjavanja dostavlja područnom uredu Zavoda za zapošljavanje. Nakon očitovanja Zavoda, koji to mora učiniti u roku od mjesec dana, može se krenuti u realizaciju samog programa. Riječ je o zakonom propisanoj proceduri koja će biti ista i za »3. maj«.
Cilj je Puljana »hvatati« konac ove godine za formalni prestanak radnih odnosa onih koji su se našli na nepopularnoj listi tehnološkog viška, kako na pulskoj, tako i na riječkoj lokaciji. Kako doznajemo od sindikalista Šverke, u pulskom brodogradilištu i tamošnjim sestrinskim tvrtkama »čistog« tehnološkog viška proglašeno je oko 170 radnika. Dvadeset će morati na prekvalifikaciju dok se isto toliki broj seli iz Uljanik-Strojogradnje u brodogradilište. Tome pridodaju i šezdesetak »uljanikovaca« koji su već zbrinuti jer su ispunjavali uvjete za prijevremenu mirovinu.