Elektronički sustavi mogu se postavljati bez lokacijske i građevinske dozvole samo na temelju dogovora sa stanarima stambenih objekata
RIJEKA Krovovi zgrada u Ulici Antuna Barca na Turniću načičkani su baznim stanicama mobilnih operatera, a opće je poznata stvar da se ovdje radi o jednostavnoj matematici – mobilni operater ponudi stanarima popunjavanje zajedničkih sredstava pričuve u troznamenkastom broju, no u zamjenu traži postavljanje svoje antene na krov kroz neki određeni period. U mnogim zgradama tako većina suvlasničke zajednice pristaje na ovakav dogovor i pomami za iznosima koji im mogu osigurati novu fasadu, krov, lift ili neki drugi veći zahvat.
Utjecaj zračenja
Za potrebe spomenutih izmjena prostornog plana Županija je naručila u zagrebačkom Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada »Procjenu potencijalnih rizika od mogućeg ozračivanja okoliša i pučanstva neionizirajućim zračenjem. U tom se dokumentu navodi kako je jedini dokazani učinak neionizirajućeg zračenja na ljudski organizam onaj termički, što ovisi o dozi te kako su polja gustoće snage ispod 10mW po centimetru kubičnom sigurna za ljude. Takvu je legislativu pored Hrvatske prihvatilo još 30 zemalja svijeta i smatra se kako je trenutno zacrtana granica sigurna. Koliko je tome tako, pokazat će samo vrijeme, unutar kojeg je u Hrvatskoj dozvoljeno da o količini antena na krovovima odlučuju obični laici.
Nepoznat utjecaj zračenja na stanare same zgrade kao i na one iz okolnih objekata, potencijalno narušena statika krovnog pokrova te manjak informacija uopće na ovu temu potaklo je ovu Riječanku da postavi javno pitanje – postoji li ikakva kotrola lokalnih vlasti nad postavljanjem ovih uređaja i tko ih odobrava? Sudeći po odgovorima Grada Rijeke i Županije Primorsko-goranske kontrole nema, naročito u posljednje dvije godine.
Dozvole nepotrebne
Naime, u veljači 2009. godine donesen je Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima kojim je propisano da se elektronički komunikacijski sustavi prema tipskom projektu mogu postavljati posve bez lokacijske dozvole i dozvole za gradnju! Dovoljno je da tvrtke poput VIP-a, T-Mobilea ili Tele 2 imaju izdano posebno odobrenje nadležnog Ministarstva zaštite okoliša i dalje se samo dogovaraju sa stanarima zgrade. Potrebno je da 51 posto suvlasnika pristane na postavu takozvanog antenskog prihvata i stvar je riješena. U to smo se prvi put osvjedočili kada smo prošle godine pisali o slučaju zgrade na Srdočima u Tina Ujevića 43, kada su stanari ipak uspjeli nagovoriti svoje susjede da od T-Mobilea zatraže prekid ugovora i tako spriječili postavljanje antene.
– Zbog Pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima ne možemo utjecati na praksu postavljanja baznih stanica, jer se ono vrši neovisno o planu lokacija i dovoljna je suglasnost suvlasnika zgrade. Stoga ne raspolažemo točnim brojem postavljenih baznih stanica bez potrebnih dozvola, jer je to u nadležnosti postupanja građevinske inspekcije, priznaje nam pročelnica Odjela gradske uprave za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenje Ljiljana Buljan. U posljednje vrijeme gradskoj se upravi više nitko od mobilnih operatera ne javlja za antenske prihvate, jer mobilni operateri za to imaju zakonsko pokriće, koje su – za pretpostaviti je – sami izlobirali u svoju korist. Na tom se putu otvaranja legalne anarhije posve izgubila zaštita samih građana.