19. Zvončarska smotra

U Matuljima više od tisuću zvončara

Davor Žic

Osim domaćih grupa sa šireg matuljskog područja i susjednih mjesta kišu su pokušali otjerati i zvončari iz Istre, Slavonije i Slovenije 



MATULJI Kišu nisu otjerali, ali su usprkos »sitnom dažju« koji je neprekidno padao, sudionici jučerašnje 19. Zvončarske smotre u Matuljima uspjeli stvoriti pravu pusnu atmosferu. Praćeno pogledima tisuća gledatelja »skrivenih« pod velikim kišobranima, niz već dobro poznatu stazu od matuljskog Štaciona do šatora podignutog u centru mjesta spustilo se više od tisuću zvončara iz 16 skupina iz šireg matuljskog područja, susjednih mjesta, ali i gostiju iz Istre, Slavonije i Slovenije. 


Uvod u čitavo događanje koje su »uživo prenosili« voditelji Nina Dukić i Mario Lipovšek Battifiaca dalo je nekoliko stotina malih maškara iz Dječjeg vrtića Matulji koji su kao »Vesela družina Petra Pana« demonstrirali uigranu koreografiju što su je spremali čitavog Pusta, a nakon njih svoje su raskošne maske predstavile i maškarane skupine matuljskog kraja – »Zijat, sost, tancat i pit«, »Mučićeve maškare« te grupa »Vavek parićani« koja je parićala i dodatnu atrakciju: izložbu svojih maski iz proteklih godina na kojoj je centralno mjesto zauzimala velika figura biciklista. 


Zvončarsku smotru otvorili su Brgujski zvončari, a Matulje su predstavljali i Brežanski zvončari, Zvončari Korensko-Vlahov Breg, Frlanski zvončari, Munski zvončari za čijeg je nastupa premijerno izvedena nova himna Pusnog društva Mune autora Maura Staraja, te Žejanski zvončari. Brojni su bili i gosti – Halubajski zvončari, Grobnički Dondolaši, Zametski i Kukuljanski zvončari iz susjednih mjesta, Ćićski zvončari i Sovinjski pusti koji su predstavili zvončarsku tradiciju Istre, Vrbiške Šime iz Ilirske Bistrice i uvijek atraktivni Ptujski Kurenti iz Lancove vasi te čakovački KUU Lafra Turčišće, dok je posebno zanimljiv nastup bio Đakovačkih Buša, koji su stigli iz mjesta Josipovac kraj Đakova, malog mjesta s oko 850 stanovnika, ali bogate tradicije. 





– Josipovac je slovačko mjesto koje ima dugu tradiciju maske medvjeda od slame. Svake godine na pokladni utorak tradicionalni idemo u ophod po našem selu, a ta tradicija traje otkad znamo za sebe. Radi se o zahtjevnoj maski, za koju priprema kreće već kod žetve jer treba osigurati da se dobije prava, zlatna slama za masku. Uz medvjede idu i »ciganke« koje im pomažu, jer su maske toliko tijesno stegnute da ako padnu, ne mogu se ustati bez pomoći, kazao je Zdenko Komar, predsjednik Matice Slovačke Josipovac, pod kojom djeluju i maškarane skupine. Osim maski gosti iz srca Slavonije predstavili su i tradicionalno slovačko jelo polesnjak koje se sastoji uglavnom od krumpira praćenog začinima, te se prži na masti.