Lokalitet se nalazi u neposrednom susjedstvu izvorišta ljekovitog blata, uz plažu u uvali Soline, nedaleko Čižića. U planu je izgradnja kompleksa s 200 »bolničkih« i 100 hotelskih kreveta i nizom sadržaja poput medicinsko-dijagnostičkog i terapijskog centra
DOBRINJ » Plan podizanja sadržaja kojim bi se napokon komercijalizirao potencijal ljekovitog blata iz uvale Soline, sad napokon ulazi u konkretniju fazu. Nakon što je Dobrinjcima na tematskoj sjednici Općinskog vijeća sve već određene predradnje na planu izgradnje lječilišno-turističkog kompleksa »Meline« izložio predstavnik Zavoda za prostorno uređenje PGŽ-a i voditelj projektnog tima Duško Dobrila, odabrana je konačna lokacija na kojoj bi se buduće lječilište trebalo graditi. To je lokalitet u neposrednom susjedstvu samog izvorišta ljekovitog blata, uz plažu u uvali Soline, odnosno na zemljištu u neposrednom susjedstvu naselja Čižići, zapadno od obalne prometnice.
Idealna zona
Odabrani lokalitet, naglasio je Dobrila, rasprostire se na oko 7.000 kvadrata blago uzdignutog zemljišta u pretežito privatnom vlasništvu, a uz to što je blizu blatu, zona je idealna i stoga što se nalazi izvan najosjetljivijih dijelova zaštićene prirode kojom je premreženo gotovo cjelokupno područje uvale Soline.
– Šire područje tog dijela Dobrinjštine pogodno je za sve, osim za izgradnju – primijetio je arhitekt Dobrila, ukazujući da se pozicioniranje budućeg lječilišta u svjetlu postojanja guste mreže zaštićenih ornitoloških, ihtioloških, arheoloških, krajobraznih, kao i lokaliteta na kojima rastu zaštićene vrste vegetacije pokazalo izuzetno zahtjevnom zadaćom. Osim lokacije za koju su se naposljetku odlučili, pred dobrinjskim vijećnicima našla još jedna, značajno nepogodnija alternativa. Naime, u županijskom su zavodu »potencijalno interesantnim« područjem za izgradnju lječilišta označili i zonu sjeverno od Čižića, ali je zbog višekilometarske udaljenosti od mora, a time i ljekovitog blata, taj prijedlog naposlijetku odbačen.
Dug postupak
Odluka o odabiru mjesta na kojemu će se planirati lječilište koje stanovnici tog dijela otoka smatraju najvažnijim razvojnim projektom, još ne znači i da će do realizacije tog plana (posebice na tom mjestu) u konačnici i doći. Sada slijedi dug i zahtjevan postupak ishođenja svih suglasnosti i dozvola koje prigodom planiranja izgradnje u tako osjetljivim uvjetima moraju izdati nadležna državna tijela, ponajprije Državni zavod za zaštitu prirode.
U tijeku postupka koji predstavnici Općine Dobrinj, PGŽ-a i Zavoda za prostorno uređenje kane »dotjerati« do lokacijske dozvole, vrlo će vjerojatno biti potrebno izraditi čitav niz studija i procjena utjecaja tog zahvata na ekološku mrežu pa je ovog tjedna donesena odluka, naglasio je Dobrila, tek jedan od važnih, ali ne i presudnih koraka na putu oživotvorenja. Govoreći o planiranim sadržajima, Dobrila je rekao i da su prethodno izrađene studije i analize zacrtale temljene parametare kompleksa koji se, naglasio je, neće oslanjati tek na SPA sadržje (kakvi se mogu graditi bilo gdje op.a.) već ponajprije na zdravstveni turizam i posebne lječilišno-medicinske potencijale tamošnjeg blata. U planu je tako izgradnja lječilišno-hotelskog kompleksa s 300 postelja (200 »bolničkih« te 100 hotelskih) i niza pratećih sadržaja poput medicinsko-dijagnostičkog i terapijskog centra, welnessa i sličnih (čak i bazenskih) sadržaja.
Izvori nepresušni