Sezona je u punom jeku, a 24 stalno zaposlena u ovom nekadašnjem turističkom gigantu odrađuju je bez da su za to plaćeni posljednja četiri mjeseca
RIJEKA Radnici Haludova u Malinskoj već tri mjeseca nisu dobili plaću, a polovicom kolovoza dospijeva i četvrta, zasad neisplaćena. Sezona je u punom jeku, međutim, 24 stalno zaposlena u ovom nekadašnjem turističkom gigantu odrađuju je bez da su za to plaćeni. Doduše, posla i nema previše, obzirom da je nekad poznati hotel Palace i dan danas prava ruševina i ruglo, a jedini objekt koji je i nadalje ostao koliko toliko u funkciji – Ribarsko selo, gotovo da i nema gostiju. U ovom apartmanskom naselju su ove godine odrađeni manji zahvati na uređenju, međutim, većih kvalitativnih pomaka i nadalje nema.
Kako doznajemo, čini se da ove godine nema ni klasičnih turista tijekom špice u Ribarskom selu, već je ono zatvoreno za komercijalnu upotrebu i postalo je ljetna rezidencija za vlasnikove goste.
Armenski uvjeti
Da podsjetimo, nekad prestižni veliki hotelski kompleks na Krku je 2000. kupila tvrtka Isletta Trading Limited sa sjedištem na Cipru, u vlasništvu armenskog biznismena Are Abramyana. Armenski poduzetnik je ulaganja u obnovu Haludova uvjetovao dozvolom za proširenje ukupnih kapaciteta na 1.850. Ta su traženja i unijeta u prostorne planove Županije i lokalne zajednice, ustupljene su i neke državne čestice na području Haludova, no većih investicija do dan danas nije bilo. Vlasnici su se pozivali i na činjenicu da nije riješeno pitanje granice pomorskog dobra što koči investiranje pa je tako Haludovo i dalje jedna od crnih »maća« na kvarnerskoj turističkoj slici.
Tu sliku zaokružuje i neredovita isplata plaća koja je više pravilo nego iznimka.
Darko Plantarić, prokurist Haludova kazao je, pak, kako bi plaće ipak trebale biti isplaćene u narednih nekoliko dana.
– Isplata je u planu, uskoro očekujemo određeni priljev novca pa ćemo splatiti zaostala potraživanja radnika. Radnici su bez plaće zbog otežanog poslovanja i investicija. Ovakve situacije su se već događale, međutim, u principu tvrtka radnicima nikad nije ostajala dužna, kazao je Plantarić te ponovio kako bi plaće trebale stići kroz nekoliko dana, međutim, nije mogao precizirati kada točno. Kazao je i kako mu je drago da se sindikat brine o svojih šest članova, od 24 stalno zaposlena u Haludovu, dok je na pitanje je li točno da je Ribarsko selo zatvoreno za rezervacije kazao kako to nema veze s istinom već kako su ljudi koji ondje borave gosti.
Stotinjak kreveta
– »Zatvorenost za rezervacije« ovisi isključivo o našim ograničenim smještajnim kapacitetima, dodao je prokurist ove devastirane otočke turističke tvrtke u kojoj je broj kreveta tijekom godina s 2.000 smanjen na stotinjak.
Inače, tvrtka Isletta Trading je prije četiri godine većinski paket prodala britanskoj tvrtki Bismass Limited, registriranoj u poreznoj oazi Isle of Man, koja danas drži 54,59 posto vlasničkog udjela. Međutim, Amrayan je i nadalje predsjednik Nadzornog odbora Haludova, u kojem još sjede zamjenik predsjednika Konstantin Stanislavchik te članovi Natalia Abramyan, Rafael Vartanov te Alexey Lisanskiy.
_________________________
Dani slave
Slavno Haludovo izgrađeno je 1971. godine, a u investiciju je uloženo 23 milijuna dolara. Godinu kasnije za njega se pročulo u cijelom svijetu, što mu je donijelo i mnoge slavne goste, ponajprije zahvaljujući razuzdanim zabavama sa šezdesetak Penthausovih »zečica« koje su zabavljale bogate goste iz cijele Europe, ali i Amerike. Haludovo je s kockarnicom radilo 24 sata, a prema svjedocima tog vremena dnevno se trošilo na stotine kilograma jastoga. Tadašnjoj socijalističkoj vlasti nije se sviđao kapitalistički hedonizam, stoga sredinom 70-tih Haludovo postaje obično turističko naselje za srednji sloj turista.
Pokušala Kosor, pokušava i Čačić
Za svog je mandata bivša premijerka Jadranka Kosor, uz ostalo i o Haludovu, razgovarala s ruskim predsjednikom Vladmirom Putinom. Kosor je u Moskvu išla pružiti ruku pomirenja, obzirom da je ruska strana ukazivala na loš tretman ruskih investitora u Hrvatskoj pa su u tom kontekstu spominjani i mljetska investicija ruskog bogataša Vladimira Jevtušenka, inače Putinova osobnog prijatelja, koja je godinama u blokadi, kao i samog Haludova. Početkom ove godine u Moskvu je otišao i aktualni prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić kao bi »zagrijao« očito zahladnjelu investicijsku klimu između dvije zemlje.