Idejni projekt pri kraju

Natkrivanje Ljetne pozornice u Opatiji uz pomoć novca iz europskih fondova

Marina Kirigin

Element luka između pozornice i gledališta, nešto zatvoreniji prostor prema moru i parku gdje će biti smješteni prateći sadržaji te sačuvani obodni kameni zidovi i park – osnovne su značajke projekta 



OPATIJA Ljetna pozornica još je korak bliža natkrivanju laganom krovnom konstrukcijom. Nakon provedenog natječaja za idejno rješenje natkrivanja Ljetne pozornice na kojom nije bilo prvonagrađenog rada već dva drugonagrađena arhitektonska rješenja izabran je jedan od navedenih – onaj »Soda arhitekta« i glavnog projektanta Vedrana Jukića. »Soda arhitekti« zadovoljili su uvjete i program natječaja te prema riječima Ive Dujmića, gradonačelnika Opatije imali najprihvatljiviji rad za realizaciju, odnosno izabran je »realan model, koji je već viđen i provjeren«. 


 Prijava na NEXPO


– Ljetna pozornica ostat će ljetna s pomičnim krovom. Zakon nam dozvoljava da odaberemo projekt koji smatramo najrealnijim, najprihvatljivijim, a izabrali smo ovaj kojim se neće ništa rušiti, koji će zadržati sve u postojećim gabaritima, kojim će i dalje publika moći uživati pod zvjezdanim nebom, a čiji će se krov po potrebi otvarati i zatvarati – rekao je Dujmić, a Tomica Štivić, viši stručni suradnik za prostorno uređenje i potporu razvojnim projektima u Gradu Opatija objasnio način kako će Ljetna pozornica biti natkrivena i u kojoj se fazi trenutačno nalazi ovaj opatijski projekt.  


U prvih deset dana svibnja ove godine bit će raspisan i natječaj za glavni i izvedbeni projekt Doma umjetnosti. Prema riječima gradonačelnika Opatije, projekt doma doživio je preinake. Tako će se umjesto male garaže koja je predviđena u podzemlju Doma umjetnosti naći polivalentan prostor na oko tisuću kvadrata. Prostor je to koji će biti namijenjen mladima, a koji će biti najpogodniji za primjerice jazz klub, pivnicu, bar te koji će zbog lokacije ispod zemlje moći biti otvoren 24 sata.





  – Na temelju idejnog rješenja »Soda arhitekta« napravljen je idejni projekt. Elaborat je praktički gotov i uskoro će biti predat na verifikaciju nakon čega će se pokrenuti postupak dobivanja lokacijske dozvole što je preduvjet kako bi navedeni projekt mogli prijaviti za fondove EU. Prva faza je prijaviti projekt na europski NEXPO sajam – objašnjava Štivić. 


  Prilikom raspisivanja natječaja primarno je bilo da Ljetna pozornica bude natkrivena laganom konstrukcijom koja se po potrebi zatvara i otvara. Projekt se odnosi samo na natkrivanje velike scene pozornice, naglašava Štivić te dodaje kako će i dalje ostati prisutan doživljaj sjedenja na otvorenom. Rješenje koje je kroz idejni projekt doživjelo tek neke sitne tehničke preinake, karakteriziraju tri elementa – element luka između pozornice i gledališta, nešto zatvoreniji prostor prema moru i parku gdje su smješteni prateći sadržaji, dok će obodni kameni zidovi biti sačuvani od bilo kakve intervencije.  

Park ostaje netaknut


– Idejni projekt na tragu je natječajnog rada, samo u realnijim dimenzijama – dodatno se provjerava statika, kao i specifičnosti prostora, utjecaj vjetra i podzemnih voda… Znači radi se jedna tehnički realnija provjera. Minimalna arhitektura pratit će postojeće gabarite u kojima će biti smješteni prateći sadržaji – sanitarni blok, garderoba, spremišta i prostor za projekciju. Važno je napomenuti i da se postojeće zelenilo u parku u potpunosti zadržava, odnosno sačuvat će se postojeći hrastovi i šuma bambusa. Platno koje će se širiti i skupljati nosit će rasvjetu i zvučnike, ali i zadovoljavati estetske norme – rekao je Štivić i napomenu kako se u idejnom projektu vodi računa i o ekološkoj komponenti, da se razmišlja o materijalima, ali i uvjetima.