Kraj kuće s brojem 20, posljednje kuće u selu u kojoj su nacisti okupili sve mještane koji su preživjeli njihov krvavi pohod, te ih u njoj zapalili, okupilo se nekoliko stotina ljudi, a vijence na zgarište kuće uređenom kao spomenik žrtvama položili su predstavnici općina i gradova Liburnije, riječkog prstena, Istre i Slovenije, kao i predstavnici antifašističkih udruga.
LIPA Počast žrtvama stravičnog masakra u Lipi počinjenog 30. travnja 1944. godine, na jučerašnjoj su jubilarnoj 70. komemoraciji „Lipa pamti“ odali predstavnici lokalne, županijske i nacionalne vlasti, na čelu s ministricom kulture Andreom Zlatar Violić.
– Nad Europom još postoji jedan tamni oblak, koji je ostao iza nacističkih logora. Ali postoje i glasovi kao u Lipi, glasovi koji dolaze iz pepela. Nije bilo nikakvog razloga ubiti starce i djecu, uništiti čitavo selo. Svrha je bila samo razraranje, to je razlog koji ne možemo razumijeti, to je nešto s druge strane ljudskosti. Antifašizam nije političko opredjeljenje, nego moralna obveza i kulturni doseg. To je obaveza za društvo u cjelini, kazala je ministrica Zlatar Violić.
Nakon komemoracije „Lipa pamti“, ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Tea Perinčić, djelatnik muzeja Ivo Mileusnić, predstavnici Općine Matulji i Županije obišli su Spomen-muzej u Lipi u društvu dizajnera novog postava Antuna Sevšeka i Damira Gamulina koji su ministrici Zlatar Violić predstavili svoj koncept budućeg izgleda ove ustanove. Otvorenje muzeja očekuje se u rujnu, a njegovo uređenje vrijedno je oko sedam milijuna kuna. Novi muzej, koji nakon dvadeset godina pauze nastavlja misiju zdanja oformljenog 1969. godine o promicanju istine o pokolju u Lipi, djelovat će u sustavu Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja.
Kraj kuće s brojem 20, posljednje kuće u selu u kojoj su nacisti okupili sve mještane koji su preživjeli njihov krvavi pohod, te ih u njoj zapalili, okupilo se nekoliko stotina ljudi, a vijence na zgarište kuće uređenom kao spomenik žrtvama položili su predstavnici općina i gradova Liburnije, riječkog prstena, Istre i Slovenije, kao i predstavnici antifašističkih udruga.
– U Ustavu Republike Hrvatske piše, ali se malo spominje, da je Hrvatska nastala na antifašizmu. Toga se nikada nismo sramili, time smo se uvijek ponosili. Drago mi je da smo mogli u suradnji s Općinom Matulji ispuniti obećanje dano na ovom mjestu prije nekoliko godina, da nećemo zaboraviti Lipu i da ćemo obnoviti muzej i selo, kazao je primorsko-goranski župan Zlatko Komadina. Izaslanik predsjednika Republike, kapetan korvete Zdenko Ružić, dodao je kako se glas iz Lipe nikada ne smije zaboraviti.
Mještani Lipe proteklih su se godina često žalili da sjećanje na zločin počinjen nad njihovim selom blijedi u ostatku Hrvatske, a kao primjer su isticali činjenicu da se 30. travnja Lipa ne spominje niti u TV kalendaru HTV-a. Nacionalna televizija ove je godine ispravila taj propust, pa je masakr u Lipi dobio veliki prostor u udarnim minutama ove emisije.
– Iz godine u godinu okupljamo se na ovom mjestu jer s prolaskom vremena zločin ne prestaje biti zločin. Zato ovaj događaj u Lipi moramo ugraditi u kolektivno sjećanje čovječanstva, ne zbog toga što želimo živjeti u povijesti, nego zato da spriječimo da se zlo ponovi. Vođeni željom da sjećanje ostavimo i budućim generacijama, protekle smo godine radili na obnovi spomen-muzeja, ali i čitavog mjesta Lipa. Škole iz naše županije, Istarske županije te slovenskih mjesta pokazale su interes da u Lipi održe sat povijesti, stoga vjerujemo da će Lipa postati škola mira, kazao je načelnik Općine Matulji Mario Ćiković, dok je izaslanik istarskog župana Ivan Jakovčić naglasio kako diljem Istre, Primorja i Gorskog kotara postoje spomenici žrtvama, ali „to su postali simboli pravde i pobjede, posvećeni svima koji su vjerovali u slobodu“.
Prije svečanosti pred kućom s brojem 20, predstanici Općine, Županije i antifašističkih udruga položili su vijence na spomenik svim palim borcima u Drugom svjetskom ratu, a predsjednik SABA Liburnije Branko Afrić istaknuo je da su se mještani Lipe među prvima uključili u narodno-oslobodilačku borbu, u kojoj je poginulo 19 Lipljana. U jutarnjim satima, u mjesnoj crkvi, održana je i sveta misa za žrtve koju je predvodio nadbiskup Ivan Devčić.