Naletili smo na minu, kažu u Općini Lovran koja je u Credo banci držala 7,5 milijuna. Upitna su i dva milijuna Mošćeničke Drage, te pola proračuna Matulja
OPATIJA Prisilna likvidacija Credo banke, kojoj je HNB oduzeo odobrenje za rad zbog nezakonitih poslova i gubitka od oko 300 milijuna kuna, dovela je u nezavidan položaj ne samo Općinu Matulje, kojoj je u toj banci ostalo zamrznuto pola proračuna, o čemu smo pisali jučer, nego i općine Lovran i Mošćenička Draga koje su također imale poslovne račune u toj banci.
Općina Lovran na čudu je kako doći do sredstava u iznosu od 7,5 milijuna kuna oročenih u Credo banci. Sredstva su bila namijenjena pred desetak dana započetoj stambenoj izgradnji u Omladinskoj ulici u Lovranu, a u sklopu koje je lovranska Općina trebala izgraditi šesnaest stanova, no ta je izgradnja sada dovedena u pitanje. – Naletili smo na minu! U Credo banci imali smo namjenska sredstva za stambenu izgradnju, a koja smo svake godine nanovo oročavali. Od pet ponuda, Credo banka izabrana je zbog najpovoljnije kamate te su oročena sredstva od 7,5 milijuna kuna i ugovor je potpisan za 2011. godinu – rekao je Emil Gržin, načelnik Općine Lovran i dodao kako je ovo ujedno i druga godina oročenja namjenskih sredstava u istoj banci.
Načelnik Općine Lovran kaže da intenzivno kontaktira s Credo bankom kao i s izvođačima radova, no, priznaje, ne riješi li se ova situacija u razumnom roku, radovi će se morati obustaviti do konačnog rješenja.
I Općina Mošćenička Draga ostala je bez značajnih sredstava. Prema riječima načelnika Općine Ratka Salamona u Credo banci oročili su dva milijuna kuna namjenskih sredstava za kupnju zemljišta u Svetom Petru u svrhu izgradnje škole i vrtića.
– U Credo banci oročili smo samo dio namjenskih sredstava za kupnju zemljišta u Svetom Petru, tako da se kupnja neće zaustaviti. Za nju ćemo preusmjeriti neka druga sredstva i baš kako smo i zacrtali, do kraja godine upisati to zemljište u općinske okvire – rekao je Salamon te konstatirao da zasada nema nikakve informacije o tome što će biti s njihovim oročenim sredstvima u Credo banci. Panika se poput šumskog požara proširila Matuljima nakon objave vijesti da su velika sredstva iz »općinske blagajne« ostala blokirana nakon kraha Credo banke. U medijima se spekuliralo o cifri od oko 30 milijuna kuna oročenih sredstava, odnosno oko polovice godišnjeg proračuna, a prema neslužbenim izjavama izvora bliskih »kasi« može se pretpostaviti kako je taj iznos nešto niži jer je proračunska godina na svom završetku, ali da se ipak radi o »značajnim financijskim sredstvima«. Načelnik Matulja Mario Ćiković, premda niti jučer nije želio precizirati o kojem se iznosu radi, kazao je kako za paniku ipak nema razloga – čini se da Matulji nisu stavili »sva jaja u istu košaru«.
– Otvaramo novi račun na koji će se preusmjeriti sve uplate, a imamo vlastita sredstva oročena i kod drugih poslovnih banaka. Ta sredstva povući ćemo, tako da ćemo kroz nekoliko dana sasvim normalno funkcionirati, pa niti isplata plaća djelatnika javnih institucija, niti druge preuzete obaveze neće doći u pitanje, rekao je Ćiković. Marmilić: Likvidacija banke provedena neviđenom brzinom Općina je s Credo bankom počela poslovati sredinom devedesetih , tijekom drugog mandata tadašnjeg načelnika Radivoja Marmilića (IDS).
– Tražili smo banku u hrvatskom vlasništvu, a osim toga Credo banka je uvijek imala najbolju ponudu za oročenje sredstava, objasnio je Marmilić.
Nakon završetka drugog mandata, Marmilić je odlučio je da se neće više kandidirati i prešao je raditi u privatni sektor, upravo u Credo banku, gdje je kao direktor poslovnice Rijeka, pod koju su spadali i Matulji, radio dvije godine. Kaže da nije mogao predvidjeti ovakav razvoj događaja.
– Banka je bila stabilna i dobro je poslovala. U Općini nisu stigli niti reagirati jer je odluka o likvidaciji provedena neviđenom brzinom. Nije mi poznato da se sličan slučaj ikad dogodio u Hrvatskoj, pa niti u svijetu, zaključio je Marmilić.