Foto Hrvoje Hodak
Sinoć je u Kongresnoj dvorani Turističkog naselja San Marino Sunny Resort Lopar otvoren Prvi znanstvenostručni kongres s međunarodnim sudjelovanjem „Svjetlosno onečišćenje“ pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, Ministarstva zdravstva, Ministarstva turizma te Ministarstva rada i mirovinskog osiguranja Republike Hrvatske.
Sudionici prve večeri programa imali su prigodu čuti dva izrazito zanimljiva predavanja, najprije poznatog hrvatskog astronoma Korada Korlevića te slovenskog poduzetnika i člana udruge Temno nebo Slovenije Andreja Mohara koji je svojim velikim angažmanom uspio utjecati na značajne pozitivne promjene u slovenskom zakonodavstvu zbog kojih je Slovenija postala zemlja s najstrožim zakonodavnim okvirom koji regulira uporabu i upravljanje osvjetljavanjem i rasvjetom.
Korlević je svojim predavanjem upozorio na neke od značajnijih štetnih učinaka koje svjetlosno onečišćenje ima na ljudsko zdravlje, osobito u žena, primarno utjecajem na cirkadijalni ritam, a samim time na praktički sveukupnu ljudsku fiziologiju, na zdravlje i razvoj djece, osobito vida, na opasnosti u prometu i od ozljeda zbog neprikladnog osvjetljenja te na ugrozu opstanka nekih životinjskih vrsta poput ptica koje ubija vanjska rasvjeta uperena u nebo, kao i brojnih vrsta kukaca poput leptira i krijesnica.
Pozitivna je činjenica da je Republika Hrvatska u travnju ove godine donijela Zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja (NN 14/19) no ožalošćuju i zabrinjavaju brojni detalji toga zakona koje je g. Mohar izdvojio uspoređujući hrvatski sa slovenskim zakonom. Oba predavača istaknula su besmisao, slabiju učinkovitost pa čak i opasnost koju mogu prouzročiti vanjska rasvjetna tijela koja propuštaju svjetlost prema gore (kao na primjer popularne kugle) ili u stranu (u Sloveniji su danas takva vanjska rasvjetna tijela zabranjena).
Govorili su i o problematici sve veće “poplave“ bijele LED boje svjetlosti (iznad 3000 K) koja emitira tzv. plavu svjetlost koja utječe na ljudsko zdravlje, kao i goleme uštede koje se mogu ostvariti ekološki prihvatljivom rasvjetom.
Na primjer, g. Mohar je naveo standarde europskih zemalja u potrošnji energije za javnu rasvjetu u kWh po stanovniku na godinu. U Njemačkoj ta se potrošnja na godišnjoj razini kreće oko 40 kWh po stanovniku, u Sloveniji niz općina je i ispod te razine, dok je u Hrvatskoj prosjek oko 100, a brojke se penju i iznad 200 kWh godišnje po stanovniku.
Činjenica je da se o svjetlosnom onečišćenju premalo govori, premalo zna i premalo čini, zato je ovaj kongres svakako dobrodošao, te možemo biti ponosni što se održava upravo na Rabu. Ostaje nam nadati se da će se saznanja ovdje stečena odraziti i u lokalnoj zajednici i društvu te da ćemo se uskoro pridružiti trendovima smanjenja svjetlosnog onečišćenja koji su prisutni u razvijenim sjevernoeuropskim zemljama.