Brige za Lokvarce

Foto: Kiše spojile dva jezera

Marinko Krmpotić

 Iskoristivši novi vodeni put, lokvarske štuke su prešle u Mrzlovodičko jezero i navalile na mlađ pastrve, što znači da će propasti trud i sredstva uloženi u  poribljavanje tog jezera

MRZLA VODICA Jake kiše i za studeni ipak neobično velike količine otopljenog snijega proteklih su dana podigle razinu Lokvarskog jezera do te mjere da se dogodilo svojevrsno »spajanje« Lokvarskog i Mrzlovodičkog jezera. Za sada jedine žrtve ovog vrlo rijetkog povezivanja dvaju voda, inače razdvojenih blagim prirodnim uzvišenjem, potokom Mrzlica te pred petnaestak godina izgrađenom retencijom, su ribička kućica mjesnog Športsko ribolovnog kluba »Lokvarka« te mlađ pastrve i ostali riblji svijet Mrzlovodičkog jezera u kojeg su zahvaljujući »sljubljivanju« dva jezera prešle štuke, vrsta poznata kao jedan od najopakijih predatora u svijetu riba. Iskoristivši novi vodeni put lokvarske su štuke kroz nabujali potok Mrzlica prešle u Mrzlovodičko jezero i navalile na mlađ pastrve koju tamane punom snagom što znači da će propasti trud, rad i sredstva koje su članovi ŠRD »Lokvarka« uložili u kupovinu i poribljavanje Mrzlovodičkog jezera mladom pastrvom.




Iako su argumenti struke čvrsti, kao i činjenica da Lokve nikad nisu stradale od jezera, strah Lokvaraca je itekako razumljiv. Naime, Lokve su u svom najvećem dijelu smještene baš ispod brane i svim je mještanima u glavi podsvjesni strah od silne količine vode od koje se ne bi stigli obraniti da dođe do kakvog teškog incidenta. Doda li se tome i sve češće nezadovoljstvo mještana ovog područja koji od silnih vodotoka nemaju gotovo nikakve koristi, već ponajčešće samo probleme, onda je logično da se Lokvarci opet bune.



Ribiči broje štete


Uz to štete će biti i na njihovoj lijepoj ribičkoj kućici smještenoj na uzvisini iznad šetnice što inače vodi uz Mrzlicu, koja ljeti zna biti i potpuno suha.No, sada sve pliva pod debelim slojem hladne planinske vode koja je prekrila terasu lovačke kuće, potopila nekoliko ribičkih čamaca i okolnih klupa te ušla u unutrašnjost kolibe, što znači da će se vjerojatno morati mijenjati i pod. Velike količine vode potopile su i mostiće koji djelatnicima »Hrvatskih voda« služe za obilazak retencije, ali sve skupa, ističe Gordan Gašparović, direktor Vodnogospodarskog odjela za vodno područje primorsko-istarskih slivova, ne predstavlja nikakvu ozbiljniju opasnost: »Slično kao i u Ponikvama na Krku, i mala brana s retencijom  u Mrzloj Vodici projektirana je tako da može biti i potopljena bez posebnih šteta


43 centimetra jučer ujutro nedostajala su do preljeva Lokvarskog jezera preko brane





Najbitnije je da voda ne prelazi prometnicu Mrzla Vodica – Lokve, a potapljanje ribičke kućice sigurno nije ugodno, iako je upitno da li ju je na tom mjestu bilo uputno graditi«, ističe Gašparović.


Preusmjeravanje u Bajer


No, uz muke nastale spajanjem Lokvarskog i Mrzlovodičkog jezera Lokvarce je proteklih dana više brinuo rast Lokvarskog jezera koje se opasno približavalo mogućnosti preljeva. Štoviše, jučer u jutarnjim satima razina jezera bila je na 771 metar i 57 cm nadmorske visine, a preljev na brani Lokvarskog jezera je točno na 772 metra.Iako je do preljeva jučer ujutro bilo samo 43 centimetra, Boris Glavan, direktor pogona Hidroelektrane »Vinodol« koja gospodari ovim jezerima, ističe kako apsolutno nikakvih povoda za paniku i strah nema:»Kontaktirali smo proteklih dana čelnike Općine Lokve i uvjerili ih da je stanje redovno i pod kontrolom. Štoviše, sa sadašnja 43 cm do preljeva, razina Lokvarskog jezera sljedećih će dana znatno padati jer dio vode već sada preusmjeravamo u jezero Bajer. No, čak i kad bi došlo do preljeva, kapaciteti korita Lokvarke sposobni su primiti 29 kubika vode u sekundi, što znači da ni uz preljev ne bi bilo većih problema jer bi i ta količina vode prirodnim putem, kako je to oduvijek i bilo, otekla u ponore«, govori Glavan, dodajući kako je zaista riječ o normalnoj razini koja je u okviru pravilnika sustava HE Vinodol te kako Lokvarci nemaju razloga za zabrinutost jer od izgradnje jezera, davne 1952. godine, nikad i nije bilo posebnih  poteškoća.