Gledam kako taj objekt propada i duša me boli. Ja napravim koliko mogu, otvorim, prozračim, čuvam prije svega, ali drugo sama nisam u stanju, kaže Milica Tomljenović, čuvarica, osoba koja brine o objektu već 35 godina
– Tu sam, dođite gore, dovikuje Milica Tomljenović, 64-godišnja zaposlenica Vlade RH. Ustvari, njezin je poslodavac AUDIO, Agencija za upravljanje državnom imovinom. Prolazim pored psa koji je prije lajao. Sada je još bučniji. Reži i prijeti da će se istrgnuti s lanca. Uz nju, on je jedini čuvar državnog blaga u uvali Porat, smještenoj u Lukovom Šugarju. Jedino nju i njega briga je za vilu Blažević, državnu imovinu koja 23 godine sramotno propada. Primjerenije je reći da se radi o ljetnikovcu.
Fini čovjek
Jakov Blažević rođen je 1912. godine u Bužimu kraj Gospića, a umro je u Zagrebu 1996. godine. Pravni je fakultet završio u Zagrebu 1936. godine. Kao šesnaestogodišnjak postaje članom tada ilegalne Komunističke partije Jugoslavije, a 1940. godine izabran je za sekretara OK KPH za Liku.
Navodno je 1941. smijenjen s položaja sekretara na zahtjev Rada Končara. Biva vraćen na dužnost u Lici, da bi 1943. bio ponovno smijenjen, te poslan na službu u ZAVNOH, gdje je na dužnostima vezanim uz pravosuđe. Bio je prvoborac; jedan od organizatora partizanskoga pokreta u Hrvatskoj. Godine 1943. postaje članom Izvršnoga odbora ZAVNOH-a, a godinu dana kasnije i prvim predsjednikom Vrhovnoga suda ZAVNOHA. Nakon oslobođenja postao je prvim javnim tužiteljem NR Hrvatske te se, između ostalih, našao i u svojstvu tužitelja u sudskom procesu Alojziju Stepincu.
Bio je predsjednik Izvršnog vijeća Sabora NRH, tj. hrvatski premijer (1953.-1962.), te predsjednik Sabora SRH (1967.-1974.), te predsjednik Predsjedništva SRH (1974.-1982.). Zbog svojih zasluga za NOP u Hrvatskoj dobio je odličje Orden narodnoga heroja, no mnogi ga smatraju zločincem zbog njegove navodne uloge u ubojstvima u poratno vrijeme te radi postupanja na namještenim političkim procesima.
– Kod nas su mnogi dolazili, pa tako i Jakov Blažević. Kad je prethodni domar otišao, Izvršno vijeće Sabora Hrvatske mužu i meni ponudilo je da preuzmemo vilu Blažević. On je i prije toga, punih 20 godina, ovdje redovno dolazio dva ljetna mjeseca. Bio je dobar, neposredan, jednostavan čovjek. Najprije je dolazio s prvom ženom i troje djece, sve curice! Poslije je dolazio s drugom ženom. Blaževići su bili fini ljudi. Posebno gospodin Jakov.
Žandarska kuća
Neposredno iznad magistrale, dvjestotinjak metara od mora, napravljeni su i golemi rezervoari za naftu. Područje je, još i danas, ograđeno bodljikavom žicom. Neki smatraju da je upravo negdje ovdje prolazila zamišljena linija srpskog osvajanja hrvatskog prostora. Ishodište, gledajući s istoka, trebala je biti Virovitica, a još prije i Vukovar. Preko Karlovca, osvajanje Hrvatske, prema znamenitom Memorandumu Srpske akademije nauka i umetnosti, išlo bi do Karlobaga, kao najzapadnije točke.
Dvoetažna vila Blažević ima sveukupnu površinu od otprilike 150 četvornih metara, a kao logičan dio cijeline pripada joj i mala kućica u neposrednoj blizini u kojoj već 34 godine živi Milica Tomljenović. Stotinjak metara dalje je u brdo ukopan objekt u kojem su uvijek za Blaževićevog boravka spavala dvojica policajaca. Za vrijeme Domovinskog rata u tom objektu bila je vojna bolnica Šiška, a vila Blažević, u kojoj je bilo smješteno medicinsko osoblje, proživljavala je svijetlo razdoblje svoje prošlosti.
Cijeli je kompleks, naime, tada stavljen u funkciju hitnog zbrinjavanja ranjenika koje su s Velebita, ako je bio onemogućen prolaz prema Senju ili Karlobagu, dovodili upravo »kod Blaževića«. Uvala Porat uvučena je duboko u kopno i prirodna je zaštita nautičarima. Obzirom da ima izgrađeno pristanište i solidnu infrastrukturu, da je u njoj smještena i vila Blažević s pratećim objektima, sigurno je da se taj prostor može promatrati i u kontekstu nekog novog nautičkog sadržaja. Ovako je to vrijednost koja propada.
Možda bi završavalo upravo u uvali Jakova Blaževića, hrvatskog političara koji je 1974. postao prvim predsjednikom Predsjedništva Socijalističke Republike Hrvatske i tu je dužnost obnašao punih 8 godina. Dio tog vremena, posebno ljetnog, čak i do dva mjeseca, provodio je u vili. A famozna vila Blažević, bivša žandarska kuća iz 1918. godine, naknadno prepravljana sredinom 50-ih, te još jednom 1978. godine, uskoro bi, pretpostavlja se, trebala u prodaju.
Podmireni računi
Po onome što je u njoj ostalo vidi se da unutrašnjost kuće nije obilovala nikakvim luksuzom. Na prvom, i posljednjem katu s lijeve strane nalaze se dvije spavaće sobe: jedna je bila za Jakova Blaževića, druga za obitelj, a u sredini tog prostora dominirala je radna soba od 20 četvornih metara. Nasuprot tome bila su dva kupatila. S desne strane kata nalazila se soba za dnevni odmor s pripadajućom terasom. Sveukupno, obitelj Blažević boravila je u prostoru manjem od 80 četvornih metara.
Jedino što je ostalo neokrznuto protekom vremena u cijeloj su vili samo parketi. Čvrsti, uredno poslagani, ni na jednom mjestu ne pokazuju slabosti. U spavaćoj sobi Jakova Blaževića još su ostaci bračnog kreveta i radnog stola. No politički moćnik i u danima najveće slave i važnosti, kao prvi čovjek Hrvatske od ’74. do ’82., uredno je plaćao svoj boravak u vili. Milica Tomljenović kaže da je Jakov Blažević za svakog člana obitelji, kao i za sebe, dnevni boravak u vili plaćao, kada bi se ondašnji novac preračunavao u današnje vrijeme, oko desetak maraka.
– Nije to bilo nešto puno, ali nije bilo baš ni malo. Tome treba pridodat još i plaćanje hrane. I tu nije bilo iznimaka. Jakov Blažević svoje je račune plaćao, kaže Milica Tomljenović.