Rabljanin koji je u KBC-u Rijeka ostao bez noge žrtva rašomona

“Zločin” bez kazne i nadoknade: Maškarin bi mogao ostati bez lipe

Branko Škorić

Kada će početi novo suđenje i gdje je pogriješio riječki sud prilikom izricanja osuđujuće presude, tek će se utvrđivati. Moguće je da protekne idućih šest godina do izricanja presude.  Maškarinovi odvjetnici tražili su 13,7 milijuna kuna odštete, a neizvjesno je hoće li išta od toga i kada dobiti



RIJEKA  Kada je naš list 1. kolovoza 2006. godine prvi  objavio priču o nesretnoj sudbini 21-godišnjeg Rabljanina Miroslava Maškarina, javnost koja se senzibilizirala u boli i jadu, nije ni mogla pretpostaviti da će u prosincu 2012. godine cijeli slučaj ponovo biti na početku. A mladi Rabljanin je prije šest godina ostao bez lijeve noge, a u riječki je KBC došao, kako je mislio, na rutinsku operaciju slijepog crijeva.


Gluha pravda


Što nam govori »slučaj Maškarin« nakon što Županijski sud u Rijeci nije potvrdio prvostupanjsku presudu? Prvo, naši sudovi još uvijek nisu ustanovili je li prilikom operacije slijepog crijeva uopće došlo do neke greške odnosno kaznenog djela nasavjesnog liječenja. Drugo, ne manje bitno, nisu riješili niti imovinsko-pravni zahtjev te Maškarinu za njegovu kalvariju presudili barem jednu lipu kakve-takve moralne nadoknade.


Dakle, još uvijek nitko nije kriv za sve ono što je preživio i što preživljava Miroslav Maškarin, ako je za hrvatsko pravosuđe uopće netko i kriv. Slijedom toga i dalje ostaje potpuno neizvjesno hoće li mu pripasti i bilo kakva odšteta iako je svima jasno da je nastradao na pravdi boga.




Što se tiče kaznene odgovornosti, Županijski sud u Rijeci ukinuo je osuđujuću presudu operateru dr. Branku Popoviću i slijedi novo suđenje. Presuda još nije dostupna strankama u postupku pa je tim više neobjašnjiv postupak Maškarinovih odvjetnika koji su u srijedu zivkali novinare i obavještavali ih da je presuda pala. To je neshvatljivo tim više što u kazneni postupak nisu bili izravno involvirani.


Odbijena odšteta


Mnogi poznavatelji cijelog slučaja upravo Maškarinove odvjetnike dovode u kontekst što njihov klijent nije već dobio pravičnu odštetu. Jer,  svojedobno je ministar zdravstva dr. Neven Ljubičić ponudio odštetu od tri milijuna kuna i doživotne mjesečne prinadležnosti od 4.800 kuna. S druge strane u kaznenom postupku se radi o nadmudrivanju naših eminentnih liječnika koji su dobili zadatak vjerodostojno odgovoriti je li njihov kolega pogriješio.


Najprije je povjerenstvo riječkoga KBC-a ustanovilo da se radilo o komplikaciji. Istu konstataciju su potvrdili i liječnici iz Hrvatske liječničke komore. Kada su stručnjaci Medicinskog fakulteta iz Zagreba konstatirali da je operater zarezao aortu prilikom izvlačenja crvuljka, tužitelji su optužili dr. Popovića. Epilog je poznat, a kada će početi novo suđenje i gdje je pogriješio riječki sud prilikom izricanja osuđujuće presude, tek će se utvrđivati. Ako se nastavi dosadašnjim tempom, moguće je da protekne idućih šest godina do izricanja presude.


Sporazum o honoraru


Slična je situacija i s odštetom. Maškarinovi odvjetnici, svjesni medijskog odjeka i senzibilizirane javnosti za takve slučajeve postavili su, za naše prilike, nezabilježeni zahtjev u sudskoj praksi. Zatražili su 13,7 milijuna kuna!


U cijeloj priči u oči bode činjenica što su oni unaprijed postigli sporazum o svom honoraru u visini od 18 posto od dobivene odštete. Međutim, kada se odbiju troškovi dugotrajnog procesa, postavlja se pitanje  hoće li Miroslavu Maškarinu na koncu ovog rašomona ostati koja lipa.