Na čelu premijer

Vlada osnovala Savjet za pregovore s Molom o otkupu udjela u Ini

Hina

Foto Darko Jelinek

Foto Darko Jelinek

Savjet čine premijer Plenković, potom potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier, ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović, ministar upravljanja državnom imovinom Goran Marić, ministar pravosuđa Ante Šprlje, ministar financija Zdravko Marić, ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Ćorić te državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Ante Čikotić



Hrvatska Vlada u četvrtak je donijela odluku o osnivanju Savjeta za pregovore s Molom vezano uz mogući otkup dionica koje drži ta mađarska kompanija u Ini, a predsjednik tog savjeta bit će premijer Andrej Plenković.


Savjet čine premijer Plenković, potom potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier, ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović, ministar upravljanja državnom imovinom Goran Marić, ministar pravosuđa Ante Šprlje, ministar financija Zdravko Marić, ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Ćorić te državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Ante Čikotić.


Savjet će davati smjernice, poduzimati mjere i aktivnosti te predlagati Vladi donošenje odluke vezano uz pripremu, provedbu i financiranje postupka mogućeg otkupa dionica Ine koje drži MOL.




»Kao predsjednik Savjeta imat ću mogućnost pozivati i druge osobe da sudjeluju u njegovom radu, a možemo formirati temeljem ove odluke i posebna povjerenstva za stručnu podršku radu savjeta«, izjavio je premijer Plenković na sjednici Vlade.


»Na taj način našu političku odluku operacionaliziramo«, dodao je.


Ujedno, Plenković je pozvao sve one koji smatraju da imaju kvalitetan model za financiranje te operacije, da ga predlože javnosti, pa i Vladi.


»Mi ćemo kao Savjet razmotriti sve opcije i izabrati onu koja bude najbolja, najučinkovitija, najrealnija, a naravno imajući na umu da ne želimo da ovakva transakcija generira novi javni dug«, izjavio je Plenković.


Potkraj prošle godine Plenković je kazao da je Vlada odlučila u svoje vlasništvo vratiti Inu otkupom cjelokupnog udjela koji u njoj ima MOL, nakon što je Hrvatska izgubila u postupku koji je pokrenula protiv MOL-a pred arbitražnim sudom komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo u Ženevi.


Mađarska kompanija poručila je, pak, da je otvorena za razgovor o budućnosti Ine i da čeka službenu obavijest o namjeri Hrvatske.


Ćorić: Nijedna varijanta otkupa udjela u Ini ne smije povećati javni dug


Ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Ćorić rekao je u četvrtak da niti jedna varijanta otkupa dionica Ine ne bi smjela biti financirana na način da poveća javni dug te ne vidi problem u prijedlozima Mosta po tom pitanju, budući da bi krajnje rješenje tog problema trebalo biti zajedničko.


Na upit novinara uoči sjednice Vlade što misli oko prijedloga MOST-a vezanog uz otkup udjela Ine od mađarskog MOL-a, Ćorić je izjavio da su trenutno u fazi razmatranja nekoliko prijedloga.


»Ali, ono što je dogovor, a to je komunicirala i strana Mosta, to je da niti jedna varijanta otkupa Ine ne bude financirana javnim dugom, odnosno povećanjem javnog duga«, istaknuo je Ćorić.


Ćorić smatra da niti jedna inačica kupovine Ine, pogotovo sada kada Hrvatska ide u dobrom smjeru u kontekstu smanjenja javnog duga i potencijalnog rasta kreditnog rejtinga, »jednostavno ne dopušta financiranje bilo kakve kupovine povećanjem javnog duga«, dodavši da bi izdavanje državnih obveznica značilo povećanje javnog duga.


Na novinarsko pitanje nije li neozbiljno da tako velika financijska transakcija nije koordinirana među partnerima u vlasti, Ćorić je naglasio da će upravo zbog ozbiljnosti operacije i same transakcije, hrvatska Vlada sve sagledati iz više perspektiva te se nada se da će krajnje rješenje problema biti zajedničko rješenje svih stranaka na vlasti.


Ćorić je kazao i da ne vidi problem u tome da Božo Petrov samostalno u javnosti istupa sa svojim modelima otkupa dionica Ine od MOL-a, kao i u bilo kojem prijedlogu koji pridonosi konstruktivnoj raspravi o modelu otkupa dionica Ine.


Predsjednik Hrvatskog sabora i čelnik Mosta, Božo Petrov, gostujući u emisiji Iza zavjese Tihomira Dujmovića potvrdio je u srijedu da Most ima dodatni model prema kojem bi se kupile dionice Ine od MOL-a bez prodaje dijela HEP-a.


»Analizira ga zajednička radna skupina, a sastoji se od toga da država svoje dionice da kao obveznice. U tom slučaju građani, investicijski fondovi i državna poduzeća mogu od svoje dobiti kupiti te obveznice. Treba vidjeti povećava li taj model javni dug«, rekao je Petrov.