D. Škomrlj
Porastu prometa u maloprodaji pridonijeli su i odlični rezultati turizma u prosincu, kažu u RBA. Broj dolazaka turista u Hrvatsku lani je bio rekordan, najveći u prošlih 40 godina, ističe Zvonimir Savić iz HGK-a
ZAGREB Osobna potrošnja u Hrvatskoj raste već peti mjesec za redom, a najviše se oporavila u prosincu, kad je realno bila 2,6 posto veća nego u istom mjesecu prošle godine, prema najnovijim podacima Državnog zavoda za statistiku, o prometu u trgovini na malo. To je ugodno iznenadilo ekonomske prognostičare, koje redovito anketira Hina, jer su optimisti vjerovali da će prosinački promet u maloprodaji porasti najviše 1,7 posto.
Potrošnja građana je važna zato što upravo ona najviše pridonosi rastu hrvatskog bruto domaćeg proizvoda, u kojem sudjeluje s oko 60 posto. Analitičari Raiffeisen banke jučer su procijenili da se osobna potrošnja, putem maloprodaje u Hrvatskoj, blago oporavila prvi put nakon 2012. godine.
– Konačni podaci DZS-a najavljeni za 11. veljače trebali bi potvrditi da je realan promet u trgovini na malo tijekom 2014., nakon dvije godine uzastopnog pada, zabilježio blagu realnu godišnju stopu rasta od oko 0,3 posto, očekuju analitičari RBA.
No, upozoravaju da rast osobne potrošnje od ljeta prošle godine treba djelomice pripisati niskoj statističkoj bazi iz 2013., kad je potrošnja padala. Porastu su, kažu, zasigurno pridonijeli i »odlični rezultati turizma u prosincu«, zbog snažnog rasta dolazaka i noćenja turista, koji su usput i nešto kupili. Naime, broj dolazaka turista u Hrvatsku lani je bio rekordan, najveći u prošlih 40 godina, a broj njihovih noćenja najviši u 30 godina, upozorio je Zvonimir Savić, direktor ekonomskih analiza u Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Uz blagi oporavak osobne potrošnje, nakon dvije godine stezanja, lani su se oporavili hrvatska proizvodnja i izvoz. Industrijska proizvodnja bila je veća 1,3 posto, što je bio njezin »prvi godišnji rast nakon pet godina pada«, uočio je Zvonimir Savić. Podaci o izvozu za cijelu prošlu godinu još nisu kompletirani, ali u prvih devet mjeseci skočio je gotovo 10 posto, dok se prema kraju godine vjerojatno usporio.
Opširnije u tiskanom izdanju