Nova pravila za EE otpad

Velike trgovine tehnikom će preuzimati stare male uređaje

Bojana Mrvoš Pavić

Odlaganje takvog uređaja, veličine do 25 cm, neće sa sobom povlačiti kupnju novog, odnosno preuzimanje će biti potpuno besplatno. Trgovine koje će imati obavezu organizirati prikupljanje takvog otpada bit će sve one s površinom od najmanje 400 metara kvadratnih prodajne površine za elektroničku opremu



ZAGREB Ministarstvo zaštite okoliša i prirode izradilo je prijedlog novog Pravilnika o gospodarenju otpadnom električnom i elektroničkom opremom, jedan od mnogobrojnih provedbenih propisa koje mora donijeti sukladno prošlogodišnjem Zakonu o održivom gospodarenju otpadom. Pravilnikom se propisuju obveze proizvođača, sakupljača i uporabitelja EE otpada, ali uvode i neke novosti za krajnje korisnike, građane.


 Prodavatelj EE opreme bit će, kao i do sada, dužan prilikom prodaje nove opreme (aparata) od kupca, bez naknade, preuzimati, jedan za jedan, otpadni uređaj iste funkcije, vrste. 


Internet i serviseri


Primjerice, kupuje li novu perilicu rublja, potrošač staru besplatno može ostaviti u istoj trgovini, a ako mu se staru perilicu ne da dovoziti u trgovinu u kojoj je kupio novu, ili to nije u mogućnosti, sakupljači EE otpada i dalje će imati obavezu, bez naknade, i u roku 30 dana od poziva, iz kućanstava odvoziti stare EE uređaje teže od 30 kilograma.





Trgovci koji u svojem prodajnom programu imaju štedne žarulje, sa živom, morat će pak od krajnjih korisnika, bez naknade, uzimati takve stare, otpadne žarulje, bez obaveze kupnje novih, i bez obzira na to tko je stare proizveo. Proizvođač štednih žarulja morat će pritom na svakom mjestu na kojem se njegove žarulje prodaju osigurati spremnike za po  okoliš neškodljivo odlaganje otpadnih štednih žarulja.  



Novost je, međutim, da će svi trgovci u maloprodaji, s najmanje 400 četvornih metara prodajne površine za EE opremu, pored preuzimanja starog za novo, morati osigurati i besplatno preuzimanje sitnog EE otpada, vanjskih dimenzija do 25 centimetara, bez  obveze kupnje EE opreme jednake vrste. Prodavatelji na daljinu – putem interneta, telefona, kataloga i slično, također, bit će obavezni informirati kupca o lokaciji na kojoj su i oni osigurali besplatno preuzimanje EE otpada po istim principima kao i trgovci u trgovinama, pri čemu ta lokacija mora biti na području jedinice lokalne samouprave u kojoj kupac prebiva.


Serviseri će, također, biti obavezni besplatno od krajnjih korisnika preuzimati opremu koju nije moguće popraviti, ili je popravak komercijalno neisplativ za krajnjeg korisnika.


Prodavatelj čije obveze proizlaze iz ovog pravilnika može odbiti preuzimanje EE otpada samo ako on zbog kontaminacije predstavlja rizik za zdravlje i sigurnost osoblja, ali je u tom slučaju obvezan krajnjeg korisnika uputiti na najbližeg sakupljača. Osim u trgovine (jedan za jedan, mali EE uređaji) i kod servisera, građani će EE otpad moći propisno, također besplatno,  odlagati i u reciklažnim dvorištima i sabirnim centrima. 


Izvješće EU komisiji 


Ako u Hrvatskoj ne postoje uvjeti za obradu nekog EE otpada ili dijelova tog otpada, obrađivač ga je, što je otprije njihova dužnost, obavezan izvesti o svom trošku tamo gdje se on može zbrinuti te Fondu za zaštitu okoliša o tome dostaviti dokaz. Proizvođači koji EE opremu stavljaju na tržište i dalje su dužni Fondu plaćati naknadu za kasnije gospodarenje tom opremom kao otpadom, pri čemu obveznik naknade koji izveze određenu količinu prethodno uvezene EE opreme, ima pravo na povrat dijela uplaćene naknade. Sakupljači će imati pravo na naknadu troškova sakupljanja, privremenog skladištenja, razvrstavanja i prijevoza EE otpada od posjednika EE do privremenog skladišta, dok će obrađivači i dalje imati pravo na naknadu troškova obrade EE otpada. Svake tri godine, kaže pravilnik, Europskoj ćemo komisiji biti dužni podnositi izviješće o prikupljenom i obrađenom EE otpadu.