U trenutku kad prvi potpredsjednik Radimir Čačić shvati da je komunikacija jednako uspjeh, i HNS će imati šansu da ostane veliki igrač na maloj političkoj sceni
Znate što, boli nas malo i briga za HNS i Radimira Čačića. On je teret svoje stranke. Ako se pokaže da njegov rejting i dalje rapidno klizi prema dolje, SDP-u će se prvog potpredsjednika s vremenom biti najlakše odreći. A opet, s druge strane, sve dok svojim rejtingom ne ugrožava Vladu u cjelini i premijera Zorana Milanovića, nemamo ni mi problem – ovako je rezultate posljednjeg velikog istraživanja javnosti po kojem Hrvatska narodna stranka dobiva slabašnih 1,8 posto podrške, prokomentirao jedan od SDP-ovih članova Vlade.
Prema istraživanjima Ipsosa od ovog tjedna HNS je osvojio najminimalniju podršku građana ikad – spomenutih 1,8 posto, dok je u otprilike isto vrijeme prošle godine imao 7,1 posto podrške. Sada je tih sedam posto premašio HNS-ov najljući oponent, Dragutin Lesar, koji uživa podršku čak 9,7 posto birača. Naravno da je to u stranci izazvalo uzbunu.
Krenuli od nule
HNS, dakle, ima još nešto vremena da poradi na sebi i svom stranačkom predsjedniku, no jedno je jasno: Radimira Čačića treba pripitomiti. On je trenutno među najomrznutijim političarima u zemlji i ako pod hitno ne obuzda svoje »anti-simpatične« javne istupe, bit će nemoguće ne složiti se sa našim sugovornikom iz SDP-a koji tvrdi da će u tom slučaju najveća žrtva Radimira Čačića biti – HNS.
Nije HNS-u problem samo PR, nego lider koji je danas među najnepopularnijima u zemlji. HNS se danas percipira kao stranka koja ne poštuje birače, njihove želje i zahtjeve, i birači to kažnjavaju. To je problem imidža Radimira Čačića, i na tome on mora poraditi. Čačić mora napraviti istraživanja javnosti, putem fokus grupa, da vidi je li ovaj loš rejting još popravljiv ili nije. Na primjer, ako ima barem dio populacije koji još nema definiran stav o njemu, mada vjerujem da je takvih jako malo, onda se mora okrenuti njima i pridobiti ih na svoju stranu. Nažalost, bojim se da loš stav o njemu već formiran, bez obzira što činio – kaže komunikacijski stručnjak Krešimir Macan iz agencije Manjgura.
I on, kao i sami HNS-ovci, ističe primjer Slavka Linića kao pozitivan: »On pokazuje da se imidž može promijeniti. Ono što je obećao, to je biračima i isporučio. To je tajna njegova uspjeha«, kaže Macan.
Po njemu, HNS još ima vremena da popravi Čačićev javni imidž jer HNS još ima podršku premijera, a druga mogućnost je još jednostavnija: da Čačić ostvari što je obećao i da dovede investitore i novac u Hrvatsku. Tada ni rejting više neće biti problem, smatra Macan.
U HNS-u su svjesni da je najveći teret pada rejtinga na samom šefu stranke Čačiću i njegovim istupima. On se nije libio nepopularno reći da cijena struje mora rasti, da Hrvati trebaju manje trošiti na cigarete pa će imati novca za utakmice, ali niti Slavoncima poručiti neka prestanu kukati i uhvate se posla, pa će i EU novac lakše doći… Stil buldožera koji verbalno gazi sve pred sobom malo je kome još simpatičan, pa čak i u HNS-u znaju da taj problem hitno moraju riješiti.
S druge strane, potpredsjednica Vesna Pusić razletila se po EU i svijetu kao vrlo aktivna ino-ministrica, no taj dio javnosti nije vidljiv, i HNS ima problem jer je u javnosti sveden na jednog čovjeka, i to grubog i netaktičnog.
Linić kao uzor
No, HNS-ovci su uvjereni da će se rezultati Čačićevog rada do lokalnih izbora u svibnju 2013. godine već pokazati, da će investicije i novac stići, i na taj način će rejting HNS-a porasti, a time i opstati koalicija sa SDP-om na terenu. Trenutno, uzor im je ministar financija Slavko Linić, koji je isto tako donedavno slovio kao »najgora zvijer u džungli«, a sada se PR-ovski istesao i provodi najoštrije rezove, a spada među najpopularnije članove Vlade – samo zato jer dobro komunicira svoje poteze.
Plan je HNS-ovaca da na lokalnim izborima zadrže savez sa SDP-om gdje god je to moguće – pa i u Zagrebu. Pritom, u pregovorima o raspodjeli moći u lokalnim sredinama sadašnji mizerni rejting im sigurno neće pomoći. Zato će HNS-ovci inzistirati na personalizaciji tih lokalnih izbora, i to na način da će, svjesni kadrovskih deficita SDP-a u nizu sredina, pokušati ponuditi svoje najbolje ljude na terenu kao kandidate za lokalne načelnike. »Mi imamo operativce koji su se spremni izložiti. I zajednički cilj HNS-a i SDP-a mora biti pobjeda na lokalnim izborima gdje god je to moguće, jer bez te vertikale vlasti ni Vlada neće uspjeti. Hoće li načelnik biti SDP-ov ili HNS-ov, manje je bitno. Važno da se zajedno izvučemo iz ovog ekonomskog gliba. A ako bude dilema tko je bolji, neka se provode predizborne ankete. Koji kandidat bolje prođe u anketi, neka bude kandidat na lokalnim izborima. To može biti za nas u HNS-u i loše, ali je najpošteniji pristup. Nadamo se da SDP neće svoje partijske pionire gurati ispred kandidata HNS-a koji su objektivno bolji, da nećemo odmjeravati mišiće umjesto da zajedno osvojimo vlast«, govore u HNS-u.
Pred Radimirom Čačićem sad je zadatak, koji mu je vlastita stranka dala, da nakon što je politički preživio presudu u Mađarskoj, sada pokuša prevladati i samog sebe. U trenutku kad prvi potpredsjednik shvati da je komunikacija jednako uspjeh, i HNS će imati šansu da ostane veliki igrač na maloj političkoj sceni.