Jedina mogućnost da je nadzor nad spominjanim osobama obavljan temeljem odluke Vrhovnog suda ili policijskog naloga. A to nije sfera rada obavještajnih službi, odgovorili su iz Ureda predsjednika Novom listu na pitanje o navodnom prisluškivanju Milana Bandića i Milijana Brkića
ZAGREB Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo nakon medijskih napisa istražuje moguće curenje informacija iz neposrednog nadzora koji je proveo saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, provjeravajući tvrdnje Slavka Linića da ga se nezakonito prati.
Saborski Odbor za nacionalnu sigurnost prije dva dana je većinom glasova zaključio kako su Linićevi navodi da ga se nezakonito pratilo po nalogu premijera Zorana Milanovića neutemeljeni. No, Igor Rađenović iz SDP-a zatražio je da se zaključak nadopuni informacijom da su neki članovi Odbora zatražili provjeru nekoliko telefonskih brojeva koji nemaju veze s Linićevim slučajem.
Mediji su potom objavili da su Miroslav Tuđman i Tomislav Čuljak iz HDZ-a tijekom službene provjere tražili da se ispita jesu li pod mjerama i njihovi telefoni, kao i telefonski brojevi Milijana Brkića i Milana Bandića.
Na upit Novog lista, iz Ureda predsjednika Hrvatske Ive Josipovića navedeno je da »prema informacijama koje je Predsjednik Republike dobio, osobe – za koje se u izjavama pojedinih zastupnika Hrvatskog sabora navode da su pod nadzorom sigurnosno-obavještajnog sustava – nisu bile pod nadzorom sigurnosno-obavještajnih službi«. Stoga se navodi u odgovoru kako je jedina mogućnost da je nadzor nad spominjanim osobama obavljan temeljem odluke Vrhovnog suda ili policijskog naloga. A to nije sfera rada obavještajnih službi. Josipović je u odgovoru svog Ureda dodatno upozorio kako su podaci o osobama i brojevima koji se na taj način nadziru tajna te da se ne smiju iznositi u javnost.
Iz obavještajne zajednice jučer nitko nije govorio ništa o ovom specifičnom slučaju provjeravanja nadziranih mobitela, s obzirom da im to nije dopušteno Zakonom o sigurnosno-obavještajnom sustavu Republike Hrvatske. Prema odredbama tog Zakona, nitko od obavještajnih djelatnika ne smije istupati u medijima bez posebnog odobrenja Savjeta za koordinaciju sigurnosno-obavještajnih službi. Pri tome, Savjet nije operativno tijelo, već su članovi ministar unutarnjih poslova, savjetnik predsjednika za nacionalnu sigurnost, ravnatelji obavještajnih agencija te predstojnik Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost. Savjet nema svoje prostore, nema svoje telefone i nema svoju mail adresu, tako da je javnosti nemoguće od njih zatražiti odobrenje. Pozivi iz Novog lista Operativno-tehničkom centru za nadzor komunikacija te Uredu Vijeća za nacionalnu sigurnost stoga nisu urodili plodom.
Saznanje da su telefonski brojevi Milijana Brkića Vase i Milana Bandića bili »pod mjerama«, kako se to u obavještajnim i policijskim krugovima kaže, i nije neko veliko iznenađenje. Sam Bandić često se hvali kako je protiv njega podignuto na stotine prijava, a ništa se nije dokazalo, dok je Brkić posljednjih nekoliko godina često spominjan u kontekstu pojedinih kriminalističkih istraga.
U jednoj priči se Bandić i Brkić spominju i zajedno, što i nije neko veliko čudo. Naime, nije velika tajna da su u prijateljskim odnosima. Medijski se Brkićevu suprugu Karmen prozivalo zbog dosta jednostavno dobijenih poslovnih prostora od strane Grada Zagreba, a u kojima je smjestila svoj frizerski i kozmetički salon.
S druge strane, mnogo kompliciranija tema za Vasu Brkića bila je istraga u slučaju Karlovačke banke. Na stranu što do danas javno nije pojasnio kako sa svojim primanjima pokriva više od pola milijuna eura kredita koje je dobio od ove bankarske ustanove, ali zanimljiviji su bili poslovni odnosi s obitelji Šola, koja je uhićena pod optužbom za financijske malverzacije na štetu Karlovačke banke (Kabe). I tu je u centru priče bila Karmen Brkić, koja je 2007. godine sa suprugom još jednog tadašnjeg visokopozicioniranog zaposlenika SOA-e (gdje je i Vaso radio tada), ušla u suvlasništvo tvrtke Opatovina nekretnine Petra Šole, jednog od braće uhićenog u aferi. Njezin boravak u vlasničkoj strukturi te tvrtke ostaje kratko, ali Opatovina projekt za to vrijeme je od Hypo leasing dobila poslovni kredit od 142 milijuna kuna. Nakon toga, obje supruge obavještajaca 2008. godine prepuštaju svoje udjele Petru Šoli. No, kredit od 560 tisuća eura od Kabe je dogovoren u studenom 2011. godine. Iako se kroz medije spekuliralo da je Brkić bio pod istragom, do danas se ništa nije dogodilo. No, ovaj slučaj bi mogao pojasniti i zašto je Brkićev broj telefona bio »pod mjerama«.
Inače, da su Brkić i Bandić u jako dobrim odnosima, moglo se vidjeti krajem 2011. godine. Tomislav Karamarko napravio je tada »oproštajku« od svojih podređenih u MUP-u, budući da je Kukuriku koalicija preuzimala vlast, a pored vrha policije i Karamarkova pouzdanika Milijana Brkića, fešti u pizzeriji-kafiću Cro pub kod Doma sportova prisustvovao je i Milan Bandić.