Uvođenje solidarne naknade i vaučera

Trošak pomoći socijalno ugroženima snosit će građani: KWh skuplji tri lipe, Vlada tvrdi – poskupljenja nema

Bojana Mrvoš Pavić

Arhiva NL

Arhiva NL

Vlada godišnje namjerava prikupiti 170 milijuna kuna kroz solidarnu naknadu od tri lipe, te tim novcem plaćati struju socijalno ugroženima



Vlada  je imala četiri godine da osmisli model pomoći socijalno ugroženim građanima u plaćanju električne energije, ali je taj posao ostavila za kraj mandata i, kako se čini, došla je do rješenja koje operativno nije lako izvedivo i zahtijevat će još puno dogovora i rada u kratkom vremenu. Prema uredbi koju bi Vlada trebala usvojiti na današnjoj sjednici trošak pomoći socijalno ugroženima u plaćanju računa za struju trebali bi snositi ostali građani, odnosno sva kućanstva u Hrvatskoj. Naknada se ne bi naplaćivala gospodarskim subjektima pri kupnji električne energije.  


Prijedlog uredbe definira uvođenje solidarne naknade od tri lipe  po kilovatsatu potrošene energije, nju plaćaju sva kućanstva i definirana je kao dodatak na cijenu električne energije. Uredba još kaže da se naknada počinje naplaćivati u mjesecu koji će uslijediti nakon stupanja uredbe na snagu. 


To znači da bi već od listopada ove godine kilovatsat električne energije svako kućanstvo trebao koštati tri lipe više, što poskupljuje prosječan račun za struju za osam do devet kuna, odnosno podiže godišnji trošak struje za stotinjak kuna. Taj će novac postati prihod državnog proračuna i iz njega će država financirati subvencioniranje računa socijalno ugroženim građanima. Procjena je da bi se moglo prikupiti oko 170  milijuna kuna godišnje.  




Ipak, u Vladi ističi da cijena električne energije  za kućanstva neće rasti te da uvođenje nove socijalne mjere neće značiti veće troškove za građane koji nisu socijalno ugroženi. Iako to u uredbi o kriterijima za stjecanje statusa ugroženih kupaca energije nigdje nije definirano u Vladi uvjeravaju da  je s opskrbljivačima dogovoreno da krajnjim kupcima smanje cijenu struje za iznos solidarne naknade. 


Iz prijedloga uredbe do kraja nije jasno ni kako će se pomoć isplaćivati, odnosno kako će funkcionirati vaučeri koje bi trebali dobivati oni koji imaju pravo na pomoć. U najavi nove mjere govorilo se o iznosu od oko 200 kuna mjesečno, ali u Uredbi se taj iznos ne spominje. Definira se tek kategorija ugroženih kupaca koja obuhvaća  korisnike zajamčene minimalne naknade ili osobne invalidnine ili  osobu koja živi u kućanstvu s korisnkom osobne invalidnine.  Status ugroženog kupca određivat će za svakoga ponaosob centri za socijalnu skrb, a u uredbi se ističe i da će ti centri odrediti iznose socijalne potpore ugroženom kupcu te način sudjelovanja u pomirenju troškova energije. 


Nije ovo prvi put da država nastoji subvencionirati račune za struju socijalno ugroženima, činila je to i HDZ-ova Vlada od srpnja 2008. do srpnja 2011. godine kad su subvencije dobivala kućanstva s malom potrošnjom, neovisno o socijalnom statusu. Provedba je pokazala da su pravo na subvenciju često imali dobro situirani građani s malom potrošnjom električne energije, pa je utoliko ova nova mjera  puno bolje ciljana, ali Vlada će se morati još pomučiti kako ona ne bi izazvala revolt većine građana izazvan većim računima za struju.


Opširnije u tiskanom izdanju