U tri televizijske kuće s nacionalnom koncesijom ne razmatraju mogućnost ugošćivanja Milanovića i Karamarka, opravdavajući se pritom strogim tumačenjem Pravila prema kojima, navodno, nema prostora za njihovo javno sučeljavanje u elektroničkim medijima
ZAGREB Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko uglavnom izbjegava saborske utakmice s premijerom Zoranom Milanovićem, pa hrvatska javnost još ne zna tko je od dvojice vodećih političara u zemlji jači »jedan na jedan«.
Ali, europski izbori nova su prilika za njihovo odmjeravanje. Za to su preduvjeti dobra volja premijera i šefa parlamentarne opozicije za javnu konfrontaciju te poziv jedne od nacionalnih televizija.
Postoje, istina, Pravila o postupanju elektroničkih medija s nacionalnom koncesijom tijekom izborne promidžbe koja ne predviđaju ovakav tip sučeljavanja.
Međutim, taj dokument, u kojem se činovnički, neovisno o političkoj relevantnosti, inzistira na jednakom tretmanu svih sudionika izbora, ne odnosi se u ovom slučaju niti na Milanovića niti na Karamarka.
Oni, naime, nisu kandidati za Europski parlament i time formalno ne sudjeluju u izbornom procesu. Dakle, predsjednik Vlade i njegov glavni oponent mogu, bez bojazni da bi se na taj način bilo što kršilo, sjesti jedan nasuprot drugom u neki televizijski studio i razmijeniti argumente o ekonomskoj situaciji u državi, svjetonazorskim razlikama, pa, naravno, i o europskim izborima. No, zasad nema naznaka da će se to dogoditi.
SDP za »sudar«
– Mislim da Milanović ne bi prihvatio Karamarkov poziv za sučeljavanje. Premijeri to uvijek odbijaju, rekao nam je jučer jedan suradnik predsjednika HDZ-a.
U SDP-u misle da bi sudar Milanovića i Karamarka povoljno utjecao na izborne šanse njihove stranke.
– Za našu bi stranku dobro bilo kad bi došlo do toga. Zoran je elokventniji i sigurno bi se bolje snašao, kazao nam je jedan član Vlade. Premijer je već prije desetak dana, kad se u Saboru raspravljalo o novom ministru turizma, zažalio što se predsjednik HDZ-a nije pojavio.
– Nema obraza doći i tu se sučeliti sa mnom, ustvrdio je tada Milanović.
Pušu i na hladno
Pače, da se ne bi netko od kandidata požalio na nejednak tretman puše se i na hladno i to po naputku nadležnih institucija s kojima je HRT usklađivao svoja pravila za praćenje izbora. Primjera radi, dok je kampanje neće biti ni radijske emisije »Oporbeni zarez« u kojoj je uredno gostovati znao i predsjednik HDZ-a. »Sučeljavanja nisu moguća jer bi se kršilo pravilo o ravnopravnosti sudionika i izbornom procesu, odnosno izbornoj kampanji. Sučeljavanja bi dakle trebalo organizirati sa svima, a to je više od 300 sudionika«, poručuju s HRT-a. No, to je pogrešna interpretacija.
Slično razmišlja i čelništvo Nove tv.
– Sučeljavanje čelnika lista koje navodite ne možemo organizirati jer bismo onda, prema važećem zakonu, bili obvezni osigurati jednak prostor u našem programu i svim ostalim listama. Zato hrvatski građani, za razliku od prakse i zakona koji važe u svim razvijenim zemljama, neće imati priliku gledati sučeljavanje najjačih stranaka, kazuje Mislav Bago, voditelj projekta Nove TV za praćenja EU izbora. Krivac za to je, ne dvoje na televizijskim postajama, samo jedan.
– Zakonodavac za EU izbore nije učinio ništa da se izmjene medijska pravila praćenja izbora. To u praksi znači da se svim listama mora osigurati jednaki tretman na televizijama. Nova TV temeljem pravila na koja upozoravamo godinama da su loša, osigurala je petominutno predstavljanje političkih programa lista koje se natječu za EU parlament, ističe Bago.