Očekuje se da osumnjičenici daju svoje završne iskaze do kraja lipnja. Poslije toga Tužiteljstvo će odlučiti hoće li ili ne podignuti optužnicu - poručuje finsko državno odvjetništvo.
ZAGREB Jukka Rappe, jedan od čelnih ljudi finskog državnog odvjetništva, potvrdio je za Novi list kako finska policija dovršava istragu u slučaju sumnji u davanje i primanje mita kod prodaje oklopnjaka Patrija u Hrvatsku.
»Očekuje se da osumnjičenici daju svoje završne iskaze do kraja lipnja. Poslije toga Tužiteljstvo će odlučiti hoće li ili ne podignuti optužnicu«, kazao je Rappe u odgovoru. Prema njegovim procjenama, već početkom srpnja će se znati sudbina ovog slučaja, odnosno hoće li doživjeti svoj nastavak na sudu.
Rappe i finska policija nisu željeli kazati koliki je broj osumnjičenika u Hrvatskoj u ovoj korupcijskoj aferi. Neslužbeno se tek doznaje da se radi o više osoba, od kojih su neke visokopozicionirane, a njihova saslušanja zatražena su od hrvatskih pravosudnih tijela putem međunarodne pravne pomoći. No, za razliku od finskih institucija, koje su izuzetno promptne u odgovorima kod zanimljivih slučaja, iz hrvatskih tužiteljskih institucija jučer se ništa nije moglo doznati jer nitko nije bio dostupan. Neslužbeno se tek moglo doznati kako neki od osumnjičenih još uvijek nisu po posljednji put saslušani, zbog čega se ovaj slučaj i pokušava držati što dalje od javnosti.
Sumnje na korupciju pri prodaji Patrije u Hrvatskoj i Sloveniji stvorili su probleme u obje vojske. Slovenci su zaustavili kupnju na oko trećini ugovorenih vozila, tako da su sad ni na nebu ni na zemlji te čak razmišljaju o prodaji. Oklopnjaci su pak bili najveći uteg za vojni proračun u Hrvatskoj pa je kasnila modernizacija brojnih drugih sustava. S druge strane, zbog nedostatka sredstava, Patrije se u Oružanim snagama Republike Hrvatske vrlo sporo opremaju borbenim stanicama.
Nakon što je u srijedu Slovenija završila svoj dio sudskog postupka oko mita u postupku kupnje oklopnjaka Patria, sada očigledno slijedi i Hrvatska. Slučaj je u Sloveniji sudski nepravomoćno završio osuđujućom presudom za jednog od njihovih najmoćnijih političara, bivšeg premijera Janeza Janšu. Janša je osuđen na dvije godine zatvora zbog primanja mita, a i samo je Tužiteljstvo tražilo toliku kaznu. Jasno da Janša tvrdi kako se radi o politički montiranom procesu, no nužno je napomenuti kako je i u Sloveniji veći dio posla pred samo suđenje odradila Finska.
O problemima nabavke Patrija u Hrvatskoj po ugovoru iz 2007. počelo se raspravljati već 2009. No, do lani nije bilo nikakvih preciznih informacija. Tek tada je iz finskog istražnog policijskog ureda NBI-a stigla potvrda da se zbilja radi i na slučaju u Hrvatskoj. Već tada se spekuliralo kako bi do ljeta ove godine istraga biti dovršena.
No, za razliku od slovenskog slučaja, gdje se odmah spekuliralo kako je Janša među osumnjičenicima, u hrvatskom dijelu istrage imena nikako nisu isplivala na površinu. Čini se kako će se za to morati sačekati podizanje optužnice u Finskoj.