Foto S. Ježina
Hrvatski pregovarači trebaju imati sluha za neke stavove mađarske strane, kao što je uspostava efikasnog upravljanja, rekao je uoči izbora novi ministar poduzetništva Darko Horvat
ZAGREB Nigdje u svom programu nova Vlada, niti jednom riječju, ne spominje najveću i najvažniju hrvatsku kompaniju – Inu, odnosno daljnje pregovore s mađarskim MOL-om, makar je to pitanje daleko važnije od, primjerice, »poticanja građana i tvrtki da sudjeluju u projektima obnovljivih izvora energije kroz udruživanje«, koje se u smjernicama Vlade spominje. Kakav je stav novog ministra gospodarstva Tomislava Panenića, člana Mosta, o Ini, zasad nije moguće doznati, no neslužbeno se može čuti kako je voljan saslušati stručnjake i čuti njihove savjete oko tog pitanja.
Treba imati sluha
U MOL-u su, može se čuti od upućenih, jedva dočekali povratak HDZ-a na vlast, jer će s njima, nadaju se, lakše moći pregovarati nego s dosadašnjom Vladom. Hoće li biti lako i s Mostovim ministrom Panenićem, tek će se vidjeti.
Upravi istječe mandat
Šesteročlanoj upravi Ine, u kojoj su tri hrvatska i tri mađarska člana, mandat istječe posljednjeg dana ožujka. U travnju prošle godine, kad ih se biralo nakon isteka četverogodišnjeg mandata Vladin je prijedlog bio da ih se ponovno izabere na četiri godine, no mađarska je strana u Nadzornom odboru preglasala hrvatsku te je upravi mandat produljen na samo godinu dana. Već su tada u MOL-u računali na HDZ-ovu pobjedu na izborima i lakši nastavak pregovora s novom Vladom. Istovremeno, Hrvatska vodi postupak protiv MOL-a na arbitražnom sudu u Ženevi, kojim želi poništiti ugovor Sanaderove Vlade i MOL-a iz 2009. godine. Konačna odluka tog suda očekuje se u drugoj polovini ove godine, dok će drugi arbitražni postupak, kojim MOL u Washingtonu tuži Hrvatsku zbog nepoštovanja ugovora iz 2009., potrajati dulje.
Ono o čemu bi nova koalicijska Vlada prvo mogla razgovarati s MOL-om jest MOL-ova namjera da u Ini i službeno stekne većinski paket dionica. Tu je nakanu nedavno objavio prvi čovjek MOL-a Zsolt Hernadi, pri čemu će MOL, dogovori li kupnju navodno dodatnih 19 posto državnih dionica u Ini, u ovom trenutku, zbog niskih cijena nafte na tržištu, proći vrlo jeftino, a Hrvatska biti na gubitku.
Moratoriji na projekte
Što se energetskih projekata tiče, zanimljivo je kako je HDZ-ov stav oko gradnje termoelektrana i bušenja Jadrana potpuno oprečan od onoga što piše u smjenicama nove Vlade, u kojima je, po svemu sudeći, prevagnuo stav Mosta. Definirano je, naime, potpuno obustavljanje projekta na Jadranu, kao i provremena obustava gradnje termoelektarna, dakle Plomina C. Uoči izbora, HDZ-ov energetski strateg Darko Horvat kazao je kako bi »država bila neodgovorna kad ne bi istražila potencijal svog rudnog blaga« te kako treba »na transparentan način započeti i voditi cijeli proces istraživanja ugljikovodika«. Znači li to da će nova Vlada ipak nastaviti, odnosno ispočetka krenuti s projektom istraživanja nafte i plina na Jadranu, nije poznato, no činjenica je da su i bivša, kao i nova Vlada, već poslale poruku svjetskoj poslovnoj zajednici i investitorima o Hrvatskoj kao državi u koju je vrlo rizično ulagati.