Starčeviću su još u vrijeme Račanove Vlade čak i ministri spočitavali pogrešne privatizacijske odluke, pa je tadašnja ministrica turizma čak tražila njegovu smjenu
ZAGREB Krešimira Starčevića, koji je bio tik do preuzimanja mjesta predsjednika uprave Croatia osiguranja, Vlada ipak na kraju neće imenovati čelnim čovjekom tog državnog poduzeća. Nakon višetjednog razmišljanja o nekadašnjem zamjeniku predsjednika Hrvatskog fonda za privatizaciju i članu uprave Hypo banke, premijer Zoran Milanović proteklih je dana, neslužbeno doznajemo, definitivno prekrižio Starčevića.
Linićev suradnik
– Ne treba nam da se sada u to upuštamo, kratko nam i neslužbeno objašnjavaju u Vladi. Otkrivaju da se i ministar financija Slavko Linić, koji je svog bivšeg suradnika želio dovesti u Croatia osiguranje, na koncu složio da bi izbor Starčevića u najveću hrvatsku osiguravateljsku kuću izazvao previše rasprava u javnosti.
Starčeviću su još u vrijeme mandata Vlade Ivice Račana čak i ministri spočitavali pogrešne privatizacijske odluke, pa je tadašnja ministrica turizma Pave Župan Rusković od Račana tražila i njegovu smjenu.
Trenutačno je Starčević u Štedo banci u koju je došao 2009. godine. Prije nego što je došao u HFP Strčević je radio u TDR-u. U Kukuriku koaliciji zasad nemaju novog kandidata za Croatia osiguranje, poduzeće koje Vlada planira privatizirati do kraja godine.
Tada je iza njega i spornih odluka Linić bezrezervno stao, ali Starčević nikada nije postao predsjednikom HFP-a, pa je tu instituciju dvijegodine vodio kao zamjenik.
Nesuđenom predsjedniku uprave Croatia osiguranja pripisivalo se u medijima i pogodovanje svom kasnijem poslodavcu, Hypo banci, dok je upravljao hrvatskom privatizacijom.
Državno odvjetništvo čak je prije nekoliko godina namjeravalo pokrenuti istragu protiv Starčevića zbog prodaje Hypo banci starigradskog hotela Alan, ali su taj zahtjev odbili i Županijski i Vrhovni sud.
Mešetarenje zemljištima
I u vrijeme kad je Starčević bio u upravi Hypo banke za tu su se ustanovu, iako nikada nije bilo pravosudnog postupka, vezale afere za kupnju poljoprivrednog zemljišta koje je kasnije pretvarano u građevinsko. Sve su to razlozi zbog kojih je u Vladi prevagnulo mišljenje da je Starčevićevo imenovanje prerizično. Pogotovo jer se Vladi nakon sto dana možda najviše zamjera pogrešno, ishitreno kadroviranje u javnim poduzećima.
Starčević je doduše dobio zeleno svijetlo čak i Mladena Pejnovića, šefa ureda za državnu imovinu, kojem je jedan od temljnih zadataka filtriranje i provjera kandidata za čelna mjesta u državnim tvrtkama. Stoga se već prošli tjedan na sjednici Vlade očekivalo imenovanje uprave Crotia osiguiranja sa Starčevićem na čelu, no Vlada je postavila samo nadzorni odbor. To je bio signal da je Starčević sve dalje od željene dužnosti.