Država će dužnicima kojih je sedam oprostiti kamatu koja je veća od osnovnog duga. Ministarstvo poljoprivrede otpisuje 25,67, a financija 87,78 milijuna kuna
ZAGREB Kako bi naplatila 77 milijuna kuna poreza država će dužnicima, a njih je sedam, oprostiti kamatu koja je veća od osnovnog duga i iznosi 113 milijuna kuna, a skupila se jer dug nije plaćan godinama. Opraštanje kamate koja premašuje glavnicu duga način je na koji država nastoji naplatiti barem dio svojih potraživanja koja su zajedno s kamatama u posljednjih desetak godina narasla na 50 milijardi kuna i ako se i dalje bude odlučivala na ovakav dogovor s dužnicima država će često morati dijeliti »oprosnice« za veći iznos kamata nego što je glavnica dugovanja. Tako je Vlada u četvrtak potvrdila odluku Ministarstva financija i Ministarstva poljoprivrede da otpišu kamate tvrtkama koje su jednokratno otplatile svoj dug. Ta dva ministarstva ukupno će za sedam dužnika otpisati 113,4 milijuna kuna kamata, dok su dužnici državi platili ukupno 77 milijuna kuna duga. Ministarstvo poljoprivrede otpisuje 25,67 milijuna kuna kamata poduzeću Vodovod i kanalizacija iz Splita, koje je platilo nekoliko tisuća kuna manju glavnicu. Ministarstvo financija otpisuje kamate, u iznosu od 87,788 milijuna kuna, nacionalnim parkovima Plitvička jezera, Brijuni i Kornati te tvrtkama Luje, Brna i Predionica Klanjec. Ti su dužnici zauzvrat platili 52 milijuna kuna glavnice. Ministar financija Slavko Linić Vladu je u četvrtak osim toga izvijestio i o promjenama u trošarinskom sustavu koji građanima ne bi trebao poskupjeti nijedan proizvod osim cigareta. Do europskih trošarina i cijena Hrvatska bi trebala stići u nekoliko faza i nekoliko sljedećih godina.
Talijani će ubuduće iz jadranskih plinskih platformi dobivati još više plina jer je Vlada u četvrtak potvrdila novi tehnički sporazum između hrvatskog Ministarstva gospodarstva i talijanskog Ministarstva gospodarskog razvitka.
Riječ je o podjeli plina iz platforme Annamaria, koja se nalazi na obje strane crte razgraničenja epikontinentalnog pojasa Hrvatske i Italije.
Dosad je 51,5 posto plina pripadalo Hrvatskoj, odnosno Ini, a 48,5 posto Italiji, a zapravo kompaniji Eni.
Odsad će se plin dijeliti u omjeru 56,7 za Italiju i 43,3 za Hrvatsku.
Vlada je u četvrtak podržala i projekt kojim se objedinjuje svjetlovodna infrastruktura u vlasništvu trgovačkih društva čiji je većinski vlasnik država. Uz mrežu koju su izgradila trgovačka društva, Vlada će u projekt uključiti i podvodnu mrežu »Neptun« od Pule do Podgorice koju je izgradila bivša JNA. Ministar Siniša Hajdaš Dončić pojasnio je da sve zemlje EU imaju bolju gustoću širokopojasnog interneta od Hrvatske. Da bi se to dogodilo nova će tvrtka trebati dodatnih 200 milijuna kuna ulaganja. Cilj objedinjavanja je da se na najvećem dijelu hrvatskog teritorija omogući pristup širokopojasnom internetu što je sada moguće na 15 posto teritorija, uglavnom u četiri velika grada, jer privatne tvrtke imaju interes ulagati samo u najnapučenijim dijelovima Hrvatske. Premijer Zoran Milanović kaže da to što je Hrvatska jedna od rjeđe naseljenih zemlja poskupljuje cijeli projekt, ali da je »pristup širokopojasnom internetu neki već smatraju novom generacijom ljudskih prava«.