Premijerka negirala vlastitu odgovornost za prodaju presudnih sedam posto dionica

Šokantno pranje ruku: Kosor optužila branitelje za prodaju Ine MOL-u

Dražen Ciglenečki

Odluku je donio Upravni odbor Fonda u čijem pretežitom vlasništvu su hrvatski branitelji. Ja tada nisam glasala za tu odluku, kazala je Kosor te izmijenila izjavu od prije tri godine kada je tvrdila: »Bila je to jednoglasna odluka« 



ZAGREB Premijerka Jadranka Kosor, koja je uvijek bila bliska s braniteljskom populacijom, jučer je praktično optužila predstavnike braniteljskih udruga koji su članovi Upravnog odbora Fonda hrvatskih branitelja da su omogućili MOL-u da krajem 2008. postane najveći pojedinačni vlasnik u Ini, veći nego hrvatska država. Naime, Upravni odbor kojem je tada na čelu, kao ministrica branitelja, bila Jadranka Kosor odlučio je na javnoj ponudi prodati MOL-u svih sedam posto dionica Ine koje su se nalazile u Fondu.    


Jednoglasna odluka


– Rekli smo da ćemo donijeti odluku koja će biti najbolja za branitelje. Napravljene su široke konzulatacije i ovo je naša jednoglasna odluka, objasnila je 1. listopada 2008. Jadranka Kosor novinarima zašto je upravni odbor Fonda na svojoj sjednici donio odluku o prodaji dionica mađarskoj naftnoj kompaniji. 



    1. listopada 2008. “Rekli smo da ćemo donijeti odluku koja će biti najbolja za branitelje. Napravljene su široke konzulatacije i ovo je naša jednoglasna odluka” 




    21. svibnja 2009. “Mi smo dionice prodali prema procjeni Društva za upravljanje imovinom, ali i mnogih drugih stručnjaka. Bili smo odgovorni prema imovini hrvatskih branitelja, prodali smo dionice po 2.800 kuna, a njihova današnja vrijednost je 1.510 kuna” 


    28. rujna 2011. ”Kad biste bili upućeni znali biste da ja tada kao ministrica nisam glasala za tu odluku. Ja sam bila jedina članica Upravnog odbora koja nije poduprla tu odluku, to biste morali znati kad se već bavite istraživanjima u ulozi i istražitelja i egzekutora” 



    Nakon što je provedena ta transakcija MOL je došao u posjed 47,26 posto Ine, dok je država pala na 44,84 posto. Mađari su sukladno tome istaknuli zahtjev za većinskim upravljačkim pravima u Ini, na što je na koncu pregovora Vlada Ive Sanadera i pristala. 


    Međutim, jučer tijekom saborskog aktualnog prijepodneva, Jadranka Kosor u potpunosti je sa sebe skinula odgovornost za spomenutu dalekosežnu odluku Fonda hrvatskih branitelja. IDS-ovac Damir Kajin u svojem je zastupničkom pitanju o otplati umirovljeničkog duga državnim udjelima u Croatia osiguranju i Janafu, konstatirao kako je današnja premijerka »ustupila MOL-u onih sedam posto dionica braniteljskog fonda«. Predsjednica Vlade uzvratila je Kajinu da ne barata s točnim podacima. 


    – Moram vam reći jednu važnu činjenicu. Odluku o tome da se proda tih sedam posto dionica Ine donio je Upravni odbor Fonda u čijem pretežitom vlasništvu su hrvatski branitelji. Kad biste bili upućeni znali biste da ja tada kao ministrica nisam glasala za tu odluku. Ja sam bila jedina članica Upravnog odbora koja nije poduprla tu odluku, to biste morali znati kad se već bavite istraživanjima u ulozi i istražitelja i egzekutora, upozorila je premijerka i tako u cijelosti izmijenila izjavu od prije tri godine kad je tvrdila da je »to bila naša jednoglasna odluka«.   


 Izblijedilo sjećanje


Jadranka Kosor jučer uopće nije govorila da je ta odluka bila dobra. Za razliku od 21. svibnja 2009. kad je tijekom saborske rasprave o izvješću o poslovanju Fonda branitelja za 2008. 


    – Mi smo dionice prodali prema procjeni Društva za upravljanje imovinom, ali i mnogih drugih stručnjaka. To je bio dobro obavljen posao. Bili smo odgovorni prema imovini hrvatskih branitelja, prodali smo dionice po 2.800 kuna, a njihova današnja vrijednost je 1.510 kuna, naglasila je tom prilikom aktualna premijerka. 


    Kada je Jadranka Kosor govorila istinu, u listopadu 2008. ili jučer? 



Premijerka je u Saboru polemizirala s dijelom optužnice protiv Ive Sanadera zbog uzimanja mita od MOL-a. U optužnici se, temeljem iskaza što su ih uskočkim istražiteljima dali Damir Polančec i Ivan Šuker, navodi kako su na sjednici predsjedništva HDZ-a početkom studenog 2008. svi prisutni glasovali za Sanaderove zaključke o predaji većinskih Ininih upravljačkih prava MOL-u. SDP-ovac Ranko Ostojić htio je očito izvuči iz Jadranke Kosor javno priznanje da je i ona bila za, pa ju je pitao je li bila na toj sjednici. 


    – Nikako da si utuvite u glavu da vi niste istražitelj, vi niste ništa osim saborskog zastupnika. Ali, odgovorit ću vam, bila sam na svim sjednicama predsjedništva HDZ-a i takva odluka oko koje je podignuta optužnica nije donesena, rekla je premijerka. 


    U odgovoru na pitanja Zlatka Koračevića (HNS) i Željka Jovanovića (SDP) Kosor je rekla da je SDP 2003. prodao 25 posto Ine za »za beznačajan novac«.


    – Osobno ću se posvetiti tome da se rasvijetle sve činjenice i da konačno doznamo zašto ste prodali Inu i time financirali deficit kada nije bilo krize, a BDP rastao za 5,4 posto, odgovorila je Kosor.



  Do odgovora na to pitanje pokušali smo doći u razgovoru s tri člana Upravnog odbora Fonda hrvatskih branitelja koji su glasovali za prodaju MOL-u dionica Ine, Petrom Lovrićem, Ivanom Posilovićem i Đurom Dečakom. Nekima od njih sjećanje je izblijedilo, što je vjerojatno spojeno i s činjenicom da su i danas bliski HDZ-u. Primjerice, Lovrić je bio u utorak u Preporodnoj dvorani na predstavljanju HDZ-ovog izbornog programa i postavio je premijerki pitanje.   


Zajednička odluka


– Gospođa Kosor bila je vrlo konstruktivna u raspravi koja je trajala dva i pol sata. Rekla je da se radi o politički teškoj odluci s obzirom da bi se moglo pričati da prodajemo obiteljsko srebro. Teško mi je to sada izvan konteksta rekonstruirati, rekao je Lovrić koji nije želio reći je li Kosor tijekom rasprave sugerirala članovima Upravnog odbora kako da glasuju. 


    Posilović, predsjednik Udruge dragovoljaca Narodne zaštite, također je bio u Preporodnoj dvorani i dobio mogućnost da pita nešto Jadranku Kosor, ali živo se sjeća da je na sjednici Upravnog odbora i ona bila za prodaju dionica MOL-u. 


    – Zajednički smo donijeli odluku. I Jadranka Kosor je, naravno, bila za. Prošle su od tada tri godine, ali i danas sam uvjeren da smo dobro postupili, bez obzira na to što se kasnije događalo s Inom i MOL-om. Prijetila je, naime, opasnost da branitelji navale na Fond kako bi unovčili svoje udjele i da nismo prodali te dionice, ne bismo ih imali čime isplatiti i Fond bi vjerojatno propao. Ovako smo uspjeli spasiti Fond, rekao nam je Posilović. 


    I Dečak ostaje kod toga da je odluka o prodaji bila jedina moguća, te tvrdi da se ne sjeća što je Kosor zastupala.