Crkva ima pravo isključiti osobe koje krše njena etička uvjerenja, ali upitna je zakonitost načina na koji su dobiveni podaci, kaže pravobraniteljica Višnja Ljubičić
ZAGREB Koliko god Ured za odnose s javnošću Riječke biskupije trudio u svom priopćenju objašnjavati kako je izbacivanje bogoslova iz riječkog sjemeništa zbog uhođenja i homoseksualnosti unutarcrkvena problematika, dio javnosti i institucija je na novi crkveni slučaj reagirao. Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić naglašava kako Zakon o suzbijanju diskriminacije (ZSD) načelno dopušta religijskim organizacijama i udrugama da iz svog članstva isključuju osobe čiji stavovi i životni stil krše važna etičko-religijska uvjerenja i odrednice tih organizacija.
– U tom smislu, načelno gledajući, isključivanje homoseksualnih osoba iz života i djelovanja sjemeništa ulazi u opseg izuzetka od zabrane diskriminacije, kaže pravobraniteljica.
No zakon propisuje kako bilo koja iznimka od zabrane diskriminacije mora biti razmjerna cilju kojem služi, zbog čega bi u konkretnom slučaju moglo doći do određene dileme.
S obzirom da je Teologija u Rijeci područni studij Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, pokušali smo doći i do dekana zagrebačkog KBF-a Josipa Oslića, no nismo uspjeli. Dok, pak, on ne pojasni rektoru zagrebačkog Sveučilišta Aleksi Bjelišu što se dogodilo, teško je i od njega očekivati komentara.