Promjena prakse

Prisilna naplata dala rezultate: U tri mjeseca prepolovljen broj poslodavaca koji ne isplaćuju plaću

Gabrijela Galić

Plaću za studeni prošle godine nije isplatilo 3.499 poslodavaca koji zapošljavaju 10.765 radnika. Niti jedan od tih poslodavaca nije u stečaju. Njih 325 ovršili su sami sebe



ZAGREB  Broj poslodavaca koji ne isplaćuju plaću, kao i broj radnika kojima plaća nije isplaćena, gotovo je prepolovljen. Od rujna prošle godine kada je na snagu izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju potraživanja u slučaju stečaja poslodavca uvedena obveza poslodavcu da sam pokrene prisilnu naplatu u slučaju da nije isplatio plaću radnicima, broj poslodavaca koji ne isplaćuju plaću pao je sa 6.310 na 3.449 poslodavaca. Istodobno je broj radnika kojima nije isplaćena plaća smanjen na 10.765 sa 21.802 radnika, koliko ih nije primilo rujansku plaću. 


Zakonskim izmjenama poslodavac koji do zadnjeg dana u mjesecu nije isplatio plaću, odnosno naknadu plaće za prethodni mjesec, obavezan je prvog sljedećeg radnog dana Fini dostaviti za svakog radnika poimenično zahtjev za prisilnu naplatu uz obračun neisplaćene plaće, odnosno naknade plaće. Zahtjev i obračun poslodavac je dužan dostaviti za svaki mjesec za koji nije isplatio plaću, odnosno naknadu plaće. Ako poslodavac ne podnese zahtjev za prisilnu naplatu, onda inspektorat rada donosi privremenu mjeru osiguranja naplate, i to pljenidbom i zabranom raspolaganja novčanim sredstvima poslodavca. Privremena mjera traje do podnošenja zahtjeva za prisilnu naplatu za sve radnike kojima nije isplaćena plaća odnosno naknada plaće. Agencija za osiguranje radničkih potraživanja preuzima ulogu ovrhovoditelja, radnicima isplaćuje do tri minimalne plaće, a onda se naplaćuje od poslodavca.


Prema podacima Ministarstva rada i mirovinskog sustava plaću za studeni prošle godine nije isplatilo 3.499 poslodavaca koji zapošljavaju 10.765 radnika. Niti jedan od tih poslodavaca nije u stečaju. Agencija za zaštitu radničkih potraživanja »pritisnula je« 3.174 poslodavca. No, 325 poslodavaca sami su sebe ovršili. Odnosno, imali su sredstva na računu za isplatu plaće, ali je radnicima nisu isplatili u propisanim rokovima, već su sami sebe ovršili temeljen zakonskih odredbi i tako radnicima dali ono što im pripada. Taj podatak potvrđuje kako poslodavci nisu u pravu kada tvrde da njihovi kolege ne isplaćuju plaće zbog hira, već zbog teškoća u kojima se nalaze. Naime, očito je da još uvijek ima poslodavaca koji umjesto da isplate plaće radnicima, novac »vrte«, pa plaću isplate kada to više ne mogu izbjeći.