Iako nam je više izvora iz Vlade potvrdilo da je samo pitanje dana, najviše tjedana, kad će se to dogoditi, zasad svi nerado govore o tome zašto je tako naglo odlučeno da je predstečajnoj nagodbi istekao rok trajanja
ZAGREB Institutu predstečajnih nagodbi, kako se čini istekao je rok trajanja. U Ministarstvu financija, kako doznajemo, polako pripremaju ukidanje te mogućnosti za tvrtke koje se nađu u poteškoćama. Iako je predstečajna nagodba uvedena kao privremena, krizna mjera koja je u kratkom roku trebala pomoći konsolidaciji poduzeća i za koju se od starta znalo da ima ograničen rok trajanja, što su naglašavali i njezini zagovornici, čini se da će se ugasiti i prije nego što je planirano.
Iako nam je više izvora iz Vlade potvrdilo da je samo pitanje dana, najviše tjedana, kad će se to dogoditi, zasad svi nerado govore o tome zašto je tako naglo odlučeno da je predstečajnoj nagodbi istekao rok trajanja.
Kako doznajemo odluka o tome da se baš sada ugase predstečajne nagodbe nije donesena u Ministarstvu financija, nego u Banskim dvorima, odnosno institutu predstečajne nagodbe presudio je sam premijer Zoran Milanović. On je, otkrivaju naši sugovornici, za provođenje tog zadatka zadužio potpredsjednika Vlade Branka Grčića, a ne ministra financija Slavka Linića, čije je ministarstvo osmislilo i provodi predstečajne nagodbe.
Sudbina predstečajnih nagodbi očito je zapečaćena, a to ponovno otvara pitanje pozicije ministra financija Slavka Linića u Vladi. Ukoliko se na ovakav način ugasi jedan od njegovih projekta, otvara se dilema ima li uopće premijer Milanović povjerenje u bilo što što radi jedan od njegovih ključnih ministra i koliko još dugo Linić može ostati član Vlade.
Samo godinu i pol nakon što je u Saboru dobio jednoglasnu podršku i vladajućih i oporbe Linić će doživjeti da njegov zakon o predstečajnoj nagodbi analizira i Šeksovo Antikorupcijsko vijeće i to u trenutku kad kod premijera stoji lošije od bilo kojeg SDP-ovog ministra.
Više u tiskanom izdanju Novog lista u petak, 21. veljače 2014.