S vrha Kozjaka smo promatrali kako pripadnici JNA, milicija SAO Krajine i četnici pljačkaju sistematski, kuću po kuću, a zatim ih pale. Cijelo Kijevo je srušeno. Ali, nikoga nisu našli, priča Martin Čičin Ša
ŠIBENIK Ratko Mladić koristio je samo silu i sa silom je živio. Bio je arogantan i svi su za njega bili nula. Tim riječima Ratka Mladića opisuje Martin Čičin Šain, policajac koji je 1991. godine zapovijedao obranom Kijeva i sudjelovao u obrani grada Šibenika.
Ratko Mladić tada je bio zapovjednik 9. korpusa JNA u Kninu, a upravo je na Kijevo izvršio prvi žestoki napad.
Zahvaljujući Martinu Čičinu Šainu, zapovjedniku Policijske postaje Kijevo i njegovim kolegama koji su predvidjeli Mladićev plan, svo stanovništvo je na vrijeme evakuirano, a u mjestu je, čekajući napad, ostalo 58 hrabrih policajaca naoružanih sa oko 25 automatskih pušaka i 20-ak »papovki«.
Pokušao prevariti
– Što je to bilo. Kijevo smatram svojim novim rođenjem. Rođeni sam Vodičanin, pripadnik milicije od 1973. godine, a potom policije. U rat sam se uključio s pojavom barikada, prvi zadaci su mi bili izviđanja šibenskog, skradinskog i vodičkog zaleđa, a 1. srpnja 1991. godine odlazim na mjesto zapovjednika Policijske postaje Kijevo u kojoj je bilo 58 policajaca.
Martin Čičin Šain u ratu je bio do 1995. godine kada je s punim stažem otišao u mirovinu. No, zanimljivo, njegov doprinos u obrani države Ministarstvo branitelja nije priznalo te su mu nakon Domovinskog rata odbili dati status branitelja!
– Što da vam kažem. Od prvoga dana sam se uključio u obranu, a oni su mi odbili zahtjev za braniteljskim statusom s obrazloženjem da nisam učesnik prve linije bojišta. A što je bilo Kijevo, što sve ostalo što smo radili. Na kraju sam se za svoj status morao boriti sudskim putem, ganjao sam ga preko Upravnog suda i na kraju dobio. Eto, priznali mi poslije da sam ipak branitelj. Kakva država. Ali, neka, mogu samo reći da sam ponosan na sve što sam učinio – istaknuo je Martin Čičin Šain.
Prvi susret sa Ratkom Mladićem uslijedio je nakon što smo 3. kolovoza obavili izviđanje brane Peruče gdje su iskrcali 30 tona eksploziva i unijeli ga u branu. Nakon toga je Mladić došao u Policijsku postaju Kijevo s prijedlogom da izmirimo odnose stanovništva. Ja sam ga primio.
Nije mu se moglo vjerovati. Nije to iskreno mislio, pokušavao nas je prevariti. Očekivali smo napad te smo ja i načelnik policije Nikola Vukošić donijeli odluku da treba evakuirati svo civilno stanovništvo – prepričava Čičin Šain, danas umirovljeni 60-godišnjak.
Kijevo je tada imalo oko 1.100 stanovnika, većinski hrvatsko mjesto. Nakon evakuacije u mjestu je ostalo njih stotinjak, a i oni su u zadnji čas, dan prije početka glavnog napada sklonjeni na sigurno.
– Prva granata pala je 26. kolovoza u 5,18 sati, do 7,15 palo ih je oko 360, a do jedan sat njih preko 1.500. Strašna količina oružja. U 13 sati pokušali su tenkovima ući u mjesto. Jedan od mojih pripadnika je plinskim bocama dignuo cestu u zrak – govori Martin Čičin Šain, dodajući kako se po njima tuklo iz svih raspoloživih oružja, minobacačima, bestrzajnim topovima, iz tenkova, a 34 puta preletjeli su ih avioni koji su na Kijevo sasuli svu silu bombi.
Nosili smo ga do vrha Kozjaka mjenjajući se zbog velikog uspona. S vrha Kozjaka smo promatrali kako pripadnici JNA, milicija SAO Krajine i četnici pljačkaju sistematski, kuću po kuću, a zatim ih pale. Cijelo Kijevo je srušeno. Kad su ušli u mjesto tražili su mrtve i ranjene, čak su i grobove otvarali jer nisu vjerovali da nitko nije ranjen ili poginuo. Ali, nikoga nisu našli – naglasio je.
Prozreli Mladićev plan
Nakon toga vratio se u policijsku upravu u Šibenik te je sudjelovao u »rujanskom ratu«, obrani Šibenika od Martićevih tenkova koji su te 1991. godine uspješno zaustavljeni na samom šibenskom mostu.
– Obrana Šibenika bila je prvi poraz JNA u Domovinskom ratu. Kakvo je to veselje bilo. To je bila prekretnica rata, ključna bitka koju smo mi dobili i natjerali JNA na povlačenje. Danas, kada sam čuo vijest da je Ratko Mladić uhićen, osjetio sam veliko olakšanje.
On mora odgovarati za zlodjela koja je počinio, ne samo za Srebrenicu i Sarajevo. Mora odgovarati i za Kijevo, Šibenik, Vodice, Škabrnju. Konačno ćemo dočekati pravdu – rekao je Martin Čičin Šain.