Foto: Boris Kovacev / CROPIX
U slučaju da državni odbor bude osnovan i to u sastavu što ga predlaže Grabar-Kitarović, bio bi to za Bandića jasan signal da ga nacionalna politika nije odbacila, iako se gradonačelnik našao na udaru zakona
ZAGREB » Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić prošlog je tjedna izašao iz pritvora, protiv njega je u tijeku nekoliko ozbiljnih istraga, a on bi unatoč tome za koji dan mogao odlučivati o proslavi 20. godišnjice »Oluje«. Dogodilo bi se to kad bi premijer Zoran Milanović prihvatio inicijativu predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović o osnivanju državnog odbora, unutar kojeg bi se postigao dogovor o obilježavanju obljetnice. Naime, predsjednica predlaže da u to tijelo uđe i Bandić.
Grabar-Kitarović izjavila je u utorak da je poslala Milanoviću dopis s prijedlogom za formiranje državnog odbora za »Oluju«, čiji bi članovi bili predstavnici njezinog i premijerovog ureda, Sabora, parlamentarnih stranaka, Glavnog stožera te ratni zapovjednici u ovoj oslobodilačkoj operaciji. Predsjednica nije tom prilikom spomenula da je u pismu premijeru navela da bi u ovakvom odboru trebalo biti mjesta i za gradonačelnike Zagreba i Knina, dakle Bandića i Josipu Rimac, članicu predsjedništva HDZ-a.
Analize i sastanci
U slučaju da državni odbor zaista bude osnovan i to u sastavu što ga predlaže Grabar-Kitarović, bio bi to za Bandića jasan signal da ga nacionalna politika nije odbacila, iako se gradonačelnik našao na udaru zakona. Bandić bi sjedio na sastancima s izaslanicima vodećih ljudi u državi s kojima bi analizirao kako bi ove godine bilo najbolje proslaviti »Oluju«.
U nedjelju na otvaranju Festivala tolerancije, predsjednica se susrela s Bandićem i srdačno se s njim rukovala. Želja predsjednice da gradonačelnik Zagreba uđe u državni odbor važna je i kao pokazatelj da ona možda ipak nije sasvim odustala od ideje da se organizira vojna parada u glavnom gradu, iako se šef HDZ-a Tomislav Karamarko tome protivi. U dopisu premijeru, Grabar-Kitarović nije iznijela nikakav stav o načinu proslave, tek je osnivanje državnog odbora objasnila potrebom za jedinstvom, jer su se »u javnosti pojavile informacije o različitim stavovima segmenata državne vlasti« o obilježavanju obljetnice.
U Banskim dvorima zasad ne prihvaćaju predsjedničinu inicijativu, Vlada namjerava osnovati tijelo čija bi zadaća bila organizacija mimohoda OS-a u Zagrebu. Taj bi se odbor, na čelu s ministrom obrane Antom Kotromanovićem, trebao formirati vladinom odlukom, koja će vjerojatno biti na sjednici idućeg tjedna. U odboru bi bio i član iz Ureda predsjednice.
Politička odluka