Odbačene tužbe bivših časnika Glavaša, Zagorca, Oreškovića i Rimca, kojima je Josipović oduzeo činove nakon presuda

U četiri odvojena rješenja koja je potpisala ustavna sutkinja Ingrid Antičević Marinović odbijene su tužbe bivših generala Vladimira Zagorca i Branimira Glavaša, pukovnika Tihomira Oreškovića i bojnika Siniše Rimca
ZAGREB Ustavni sud odbacio je ustavne tužbe četvorice bivših hrvatskih visokih časnika kojima je činove oduzeo bivši predsjednik Republike i Vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Ivo Josipović nakon što su zbog teških kaznenih djela pravomoćno osuđeni na zatvorske kazne.
U četiri odvojena rješenja koja je potpisala ustavna sutkinja Ingrid Antičević Marinović odbijene su tužbe bivših generala Vladimira Zagorca i Branimira Glavaša, pukovnika Tihomira Oreškovića i bojnika Siniše Rimca.
Sve ih je zastupala odvjetnica Višnja Drenški Lasan koja je u zahtjev za zaštitu Ustavom zajamčenih prava i sloboda tvrdila da su odluke o oduzimanju činova nezakonite jer osobe kojima su činovi oduzeti u to vrijeme nisu imali status vojne osobe.
Također navela je da Zagorec, Glavaš, Orešković i Rimac u postupku oduzimanja činova nisu imali status stranke. Kako nisu znali da se takav postupak vodi nisu bili u mogućnosti iznijeti svoje očitovanje i argumentaciju čime im je povrijeđeno pravo na akuzatorni postupak, javnu raspravu te pravo na jednakost oružja koji su zajamčeni Ustavom.
Protiv predsjednikove odluke svi su se obratili i Upravnom sudu koji je odbio njihove zahtjeve, Ustavni sud je ocijenio da u primjeni i tumačenju mjerodavnog prava (Zakona o službi OSRH) od strane Upravnog suda nije utvrđena arbitrarnost ili samovoljnost.
Generalski čin Zagorcu je oduzet nakon što mu je Vrhovni sud potvrdio presudu od sedam godina zatvora zbog krađe dragulja iz sefa Ministarstva obrane, a Glavašu nakon pravomoćne presude u slučajevima »garaža i selotejp«. Orešković je bez čina ostao zbog ratnog zločina u Gospiću, a Rimac zbog ubojstva u Pakračkoj Poljani.
Iz kategorije: Hrvatska
Pogledaj sve-
Sastanak Međudržavnog povjerenstva
Hrvatska i Slovenija osnivaju komisiju za rješavanje radioaktivnog otpada iz Krškog
-
Inicijativa mladih za ljudska prava
YIHR priredila "priručnik za praćenje" presude za Herceg-Bosnu
-
Fond za humanitarno pravo
Beogradski FHP podnio kaznenu prijavu za zločine u Škabrnji i Nadinu

- SAVRŠENA KULISA Kako je Pag postao jedan od najvećih hitova marketinške i filmske industrije
- Bolje živjeti s vukovima i medvjedima nego u neboderu: Posjetili smo jedinog stanovnika sela Obor
- Brazilski model i francuska zvijezda dokaz da ljubav ne poznaje godine
- Dinamo pao u Maksimiru: Lideru prvenstva Osijek nanio četvrti poraz
- RODITELJI OGORČENI: Riječki KBC nema logopeda koji bi se bavio - djecom
- U SVJETSKOM VRHU Toljaniću priznanje za najbolji pjenušac. Rijeka dobija novi vinski hram
- Jandroković je napravio upravo ono što je Šešelj htio
- Unatoč visokoj trudnoći lijepa hrvatska voditeljica radi punom parom
- NOVI ZAOKRET Direktor KD Kostrena: 'Thompson će nastupiti. To je dobra poslovna odluka za nas'
- RUSI TVRDE DA SE SIRIJA OBRANILA RUSKIM ORUŽJEM: Pogledajte kako sirijski obrambeni sustavi pokušavaju presresti rakete
- Pernar 'oprao' američkog veleposlanika: Ne cijenim vas, ni onog tko vas je imenovao. Vi porobljavate svijet
- DVA VJENČANJA U KASTVU Sudbonosno 'da' izrekli Ines Cech i Mauro Staraj - ali ne jedan drugom
- GENERAL ANTUN TUS 'Ustaštvo je više problem Hrvatske danas, a ne one u Domovinskom ratu'
- Pojavile se rijetke snimke: Pogledajte kako su hotel Jadran i Sušak izgledali 1934. godine
- Komemoracija za žrtve Holokausta: Kraus pozvao Hrvatsku da zakonom zabrani ustaške simbole i pozdrav
- Pernar 'oprao' američkog veleposlanika: Ne cijenim vas, ni onog tko vas je imenovao. Vi porobljavate svijet
- VOJKO OBERSNEL 'HDZ i Tuđman su Rijeci 1993. godine onemogućili normalan razvoj'
- Komadina protiv Thompsona u Kostreni: Nije mu mjesto tu, ovo nije prostor podjela
- Juncker: Balkanu prijeti rat i ponavljanje devedesetih
- HODAJUĆI INCIDENT ŽELJKO GLASNOVIĆ: Hrvatska novinarka iz Berlina opisala brutalni verbalni napad hrvatskog saborskog zastupnika
- RADNICIMA JE SVEGA DOSTA: Ako u roku od mjesec dana ne dobijemo odgovore o sudbini '3. maja', blokirat ćemo prometnice
- IZBRISANO PRAVO NA RAD Ima li tiha većina volje boriti se ovdje i sada ili je rješenje bijeg iz Hrvatske?
- RIJEČANIN POMAKNUO GRANICE Andrej Škedel oborio svjetski rekord u Houdinijevom bijegu
- Pernar 'oprao' američkog veleposlanika: Ne cijenim vas, ni onog tko vas je imenovao. Vi porobljavate svijet
- Krik i osveta
- GENERAL ANTUN TUS 'Ustaštvo je više problem Hrvatske danas, a ne one u Domovinskom ratu'
- DRAGAN MARKOVINA 'Protiv 28 godina historiografskog revizionizma se jako teško boriti'
- Splićanka iz okolice Rijeke oduševila molbom za posao: Živim sa svekrvom, ako to nije dokaz timskog rada, ne znam šta je
- Pretraži članke