Nema Previšića ni promjena

Na Filozofskom fakultetu slijedi blokada? Vijeće bez studenata, profesora i kvoruma

Ljerka Bratonja Martinović

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Jasno se vidi da nije samo bivši dekan problem, nego i rektor Boras, koji  proizvodi pravni kaos – poručili su profesori koji su napustili sjednicu Vijeća FF-a



ZAGREB  Vijeće Filozofskog fakulteta ostalo je i jučer bez kvoruma, nakon što su vijećnicu napustili predstavnici studenata jer im je v.d. dekana Željko Holjevac uskratio pravo na raspravu i glasanje. S njima je sa sjednice otišlo i 40-ak profesora koji Vijeću bez studenata ne priznaju legitimnost.


Čim su oni izašli, u vijećnicu je pozvano nekoliko zamjenika članova Vijeća koji su trebali popuniti njihova mjesta, ali još uvijek nedovoljno da se osigura kvorum. Upozoravajući na neodrživost takve situacije, profesori su pozvali v.d. dekana da vrati studentske predstavnike u Vijeće i osigura normalno funkcioniranje fakulteta, a rektora Damira Borasa optužili da kršenjem zakona i statuta njihovoj ustanovi nanosi veliku štetu.


Kriza traje


Uoči sjednice Vijeća, koje se jučer okupilo u djelomično izmijenjenom sastavu, stigao je popis članova bez studentskih predstavnika koji kvorum definira nešto drugačije nego dosad. Ne računajući 13 studenata, ukupan broj članova Vijeća smanjen je na 75, a uprava je time spustila granicu kvoruma na 38. Jučer ih, posvjedočili su profesori, ni izdaleka toliko nije ostalo u vijećnici. Kako tvrde oni koji su izašli, riječ je o proceduralnoj lakrdiji u režiji rektora Borasa, u kojoj će sve eventualne odluke biti nevažeće.




– Kriza upravljanja i dalje traje. Jasno se vidi da nije samo bivši dekan bio problem, nego i rektor Boras, koji neprestano proizvodi pravni kaos. On onemogućava rad Vijeća, a puko brojčano održavanje kvoruma nije garancija legalnosti sjednica – poručili su profesori, optužujući rektora da svjesno ustraje na kršenju zakona iako je upozoren što čini.  


– Imamo blokadu institucija i niz moralnih ucjena. Za takvu situaciju nisu krivi članovi Vijeća koji se bore za zakonitost. Odgovornost za institucionalnu paralizu koja će se očito nastaviti snose oni koji uporno krše zakone i statute, uzurpiraju ovlasti, opstruiraju proceduralne korake i rokove te klijentelistički zloupotrebljavaju institucije kojima su na čelu – stoji u izjavi Inicijative članova Vijeća FF-a, koju je pred zgradom fakulteta pročitala profesorica psihologije Meri Tadinac.



Studenti istjerani sa sjednice Vijeća poručuju kako postojeću upravu ne priznaju. – Dobili smo upravu, prodekane i prodekanice koje je trebalo potvrditi Vijeće FF-a, a to se nije dogodilo. To je oktroirana uprava koju ne priznajemo jer je nelegalna. Uvjeti rada ostali su isti i nakon odlaska Previšića – ocjenjuje studentska predstavnica Petra Požgaj. Studenti su, kaže, maknuti s popisa članova Vijeća iako su njegov konstitutivni dio. – Izgubili smo glas u najvišem tijelu odlučivanja, što znači da nemamo pravo odlučivanja kad se radi o odlukama koje se tiču studenata – kaže Petra, koja osjeća izuzetnu nelagodu i sram zbog onoga kako se Filozofski fakultet predstavlja u javnosti. Prijeti li FF-u još jedna blokada, ne želi prognozirati. »Studenti imaju povijest organizacije u kriznim situacijama, vidjet ćemo kako će se stvari odvijati«, poručuje Petra.


Izbor dekana


Od v.d. dekana očekuju da već idući tjedan sazove sjednicu vijeća i to sa studentskim predstavnicima, a na dnevni red stavi pokretanje procedure izbora novog dekana. Zakonski rok za to je, kažu, tri mjeseca, a Holjevac unatoč tome izbor novog dekana jučer uopće nije stavio na dnevni red.  


– Moramo učiniti sve da na čelo fakulteta što prije dođu sposobni, u svojoj struci priznati i čestiti pojedinci. To je u ovom času jedini način da se sačuva duboko narušeni ugled institucije – ustvrdila je Tadinac. Odluka o raspuštanju Studentskog zbora FF-a pod upravnim je nadzorom, podsjećaju profesori, te očekuju da se MZOS oglasi i razriješi dilemu. Ta odluka, uvjereni su profesori, nije zakonita, a kad bi i bila, ne bi dovela u pitanje legalnost studentskih predstavnika u vijeću. MZOS se o tom pitanju treba očitovati u roku od 60 dana od podnošenja zahtjeva za upravnim nadzorom, što znači da na raspolaganju ima još puna četiri tjedna.