Nema milosti za bespravne graditelje

Ministrica Mrak-Taritaš u akciji: Bunker Nadana Vidoševića bit će zatrpan?

Bojana Mrvoš Pavić

Ako Vidošević zahtjev za  ozakonjenje  nije predao,  njegovo će tajno skrovište najvjerojatnije biti zatrpano, i to o njegovom trošku 



ZAGREB  Baš kao u kakvom filmu, tajni bunker Nadana Vidoševića, u kojem je sakrivao veliko blago, uključujući i mnogobrojna egzotična dlakava stvorenja, skriva se iza ogromne police s knjigama. Kako je otkriveno, polica je zapravo klizni zid, iza kojeg se stepenicama stiže u podrum bez prozora, kojeg je izvana nemoguće primijetiti. Tajni dio bunkera ograđen je navodno knaufom. I nije da će Vidoševića, koji trenutačno ima puno većih problema za vratom, to posebno uznemiriti, no na tajni je bunker, po svemu sudeći građen bez dozvola, krenula i ministrica graditeljstva Anka Mrak-Taritaš. 


Čekaju odgovor


Kako nam odgovaraju iz njenog ministarstva, čim je objavljeno da u velikoj Vidoševićevoj kući na Gornjem Prekrižju postoji tajni bunker, ministrica je krenula u akciju, kako bi se ispitalo je li Vidošević predao zahtjev za njegovu legalizaciju, što znači da je, između redaka, ustanovljeno da je objekt građen nelegalno. 


»Čekamo odgovor, nakon čega ćemo onda postupati kao sa svakim bespravnim graditeljem«, odgovaraju iz Ministarstva. 




Dakle, ako Vidošević zahtjev za ozakonjenje svog bunkera nije predao, a bilo bi smiješno očekivati da jest, njegovo će tajno skrovište najvjerojatnije biti zatrpano, i troškovi tog posla mu biti naplaćeni. Posljedice će, međutim, morati snositi i tijelo koje je Vidoševiću izdalo uporabnu dozvolu, nakon tehničkog pregleda kojim je, očito, ustanovljeno da je kuća građena u skladu s građevinskom dozvolom.


Pristojne kazne


Kako je ranije u nekoliko navrata najavljivala ministrica, za sve one koji su gradili bespravno, a nisu predali zahtjev za legalizaciju do 30. lipnja ove godine, bit će samo dva rješenja. Bespravne gradnje na negrađevinskom terenu bit će srušene, a oni koji su bez dozvola gradili na građevinskom području imat će dvije prilike da odu po dozvole i plate sve doprinose, uz kaznu od deset do 30.000 kuna ukoliko se o taj poziv budu oglušili. Ogluše li se i nakon drugog upozorenja, bit će rušeni. Oni koji su zahtjev za legalizacijom na vrijeme predali, podsjetimo, proći će puno jeftinije, čak i od onih koji su gradili sa svim potrebnim papirima. Prema izračunu Ministarstva, državu rušenje, za koje kasnije račun ispostavlja investitoru, košta, u prosjeku, oko 150.000 kuna, dok je još oko 200 tisuća potrebno za propisno zbrinjavanje građevinskog materijala. Koliko bi, eventualno, moglo koštati zatrpavanje Vidoševićevog skrovišta, nije poznato.