(Ne)opremljeni

Mimohod pokazao čime raspolažu OS: Moćne njemačke »pancerice« i nemoćne protuzračne rakete

Danko Radaljac

Foto N. Reberšak

Foto N. Reberšak

OS sada ne može sa zemlje djelovati po letećim ciljevima iznad tri kilometra



ZAGREB  Oružane snage na mimohodu u povodu 20. obljetnice »Oluje« pokazale su kompletan arsenal vojne tehnike koje posjeduju, ali iskusnom oku nisu mogli promaći i slabije strane domaće vojske. 


Prije svega, prikazane su Panzerhaubitze 2000, u ovom trenutku gotovo pa sigurno najmoćnije topničko oruđe na svijetu. Iako je dio analitičara više puta isticao kako ih se ne treba zvati streteškim oružjem, činjenica da je sam srpski premijer govorio o njima jasno ukazuje da imaju mnogo veći značaj od taktičkog. One su sredstvo odvraćanja te nijedno normalno pješaštvo na svijetu ne bi se željelo naći pod udarom ovog oruđa.


 Druga pozitivna stvar je spremnost i uvježbanost samog ljudstva. Gotovo pa besprijekorno obavljena zadaća potvrda je da se nakon nekog vremena stagnacije ipak ozbiljno radi u OS-u. Dalo se zamjetiti i da je dio specijalnih snaga opremljen puškom H&K 416. Poznavatelji situacije navode kako su pripadnici Bojne za specijalna djelovanja tražili da im se nabavi baš ova puška, nakon što su je imali prilike isprobati u zajedničkim vježbama s GROM-ovima, poljskim specijalcima.




Iako nisu nešto posebno i u većini situacija bi se trebale proglasiti negativnom stranom, ne može se ne spomenuti dvije amfibije koje su prikazane, od ukupno četiri koje OSRH posjeduje. Jedno vrijeme se  razmišljalo o slanju tih starih vozila u rezalište. A onda su se dogodile poplave u Slavoniji, te su Gunji pomogle baš ovi stari ruski proizvodi. Kako se uvidjelo da ova vozila imaju i  civilnu pomoćnu namjenu, odlučeno ih je održavati i dalje. 


Što se tiče minusa, prvi i osnovni zamjetili su i slabiji poznavatelji vojne tehnike. Hrvatska gotovo da ni nema ozbiljnu protuzračnu obranu. S-10 CRO, u svojoj srži BOV s montiranim Strijelama, jednostavo nije neka prijetnja ozbiljnim avionima, kao ni 20-milimetarski topovi i prijenosni sustavi. Praktički, Oružane snage ne mogu sa zemlje djelovati po letećim ciljevima iznad tri kilometra visine. 


Prepoznaju to i u MORH-u tako da je do 2020. godine predviđena nabava srednjedometnog raketnog protuzračnog sustava. U vojnim krugovima može se čuti da je glavni favorit NASAM, norveški zemaljski sustav namjenjen ispaljivanju američkih raketa AIM-120 AMRAAM, koje se primarno koriste za zrak-zrak borbu. S horizontalnim dometom od  50-ak kilometara te visinskim od 15-ak kilometara, OSRH bi s time pokrio i ovu trenutno bolnu točku svoje opreme.