Hrvatsko-slovenski "mirovni sporazum" iz Mokrica

Milanović: Ljubljanska banka je banka od povjerenja, šteta što već 20 godina nije na hrvatskom tržištu

Denis Romac

Na pitanje može li se dogoditi da, s obzirom na političku situaciju u Sloveniji, parlament bude raspušten prije nego se ratificira hrvatski pretpristupni ugovor, Janša je rekao: »Te mogućnosti nema ni praktični ni teoretski«



MOKRICE  Uz puno simbolike, na istom mjestu na kojem su hrvatsko-slovenski odnosi prije točno četiri godine kada su se u Mokricama susreli tadašnji premijer Ivo Sanader i Borut Pahor dosegnuli dno, hrvatski i slovenski premijer Zoran Milanović i Janez Janša potpisali su u nekadašnjem dvorcu Zagrebačke nadbiskupije Memorandum o suglasnosti hrvatske i slovenske vlade, koji će omogućiti ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora u Sloveniji, a time i ulazak Hrvatske u Europsku uniju 1. srpnja ove godine.



Slovenija se obvezala da će bez odgađanja ratificirati hrvatski pristupni ugovor. Postupak ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora bit će pokrenut već u srijedu. Za ratifikaciju memoranduma u Sloveniji nije potrebna odluka parlamenta, nego je dostatna samo uredba vlade. Bez obzira na turbulentnu političku situaciju u Sloveniji, postupak ratifikacije hrvatskog ugovora trebao bi biti okončan u roku od mjesec dana, dakle u prvoj polovici travnja. 


Memorandumom Hrvatska prihvaća problem prenesene štednje Ljubljanske banke »vratiti« u pregovore o sukcesiji. Hrvatske tužbe protiv slovenskih banaka, pokrenute radi naplate 278 milijuna eura koliko je Hrvatsku devedesetih godina koštao prijenos devizne štednje Ljubljanske banke na hrvatske banke, privremeno će biti stavljene u »zastoj«, iako tužbe neće biti potpuno povučene, kako je na početku pregovora zahtijevala slovenska strana.




Grafiku koja sumira dokument možete pogledati OVDJE


Riješeno posljednje otvoreno pitanje


»Ovaj memorandum rješava i posljednje otvoreno pitanje između dviju država koje je stajalo na putu do konačne ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora za ulazak u EU«, rekao je Janša.


Slovenska vlada još će ovoga tjedna uputiti u parlament zahtjev za početak procesa ratifikacije, nastavio je Janša ističući kako smatra da će kompletni postupak biti gotov do kraja ožujka.



Oba su se premijera prisjetila dvorca Mokrice iz nekih ranijih vremena, Janša kada je kao ministar obrane s ministrom obrane Hrvatske Martinom Špegeljom razgovarao o zajedničkom planiranju obrane, a Milanović kada je kao dijete u vikendici svojih roditelja raspravljao na Sutli s drugom djecom o tome gdje su bolje kremšnite, u Mokricama ili Samoborou. Milanović je izrazio nadu da za dvije godine granice, o kojoj su kao djeca znali da postoji ali nisu znali gdje se točo nalazi, više neće biti kada Hrvatska uđe u schengenski prostor.



»Našli smo takvo rješenje. Drago mi je da je memorandum danas potpisan«, rekao je Janša koji, kao ni Milanović, nije ulazio u sadržaj samog memoranduma jer je on, kako su kazali, već poznat javnosti. Milanović je samo dodao da je memorandum »kratak i jasan i puno jednostavniji od sporazuma od arbitraži koji je puno kompleksniji i detaljniji«.


»Rješenje je takvo da omogućuje da vlada Republike Slovenije još ovaj tjedan uputi u Državni zbor zakon o ratifikaciji hrvatskog pristupnog ugovora. Državni zbor će početi postupke čim od hrvatske vlade dobije sve dokumente o ratifikaciji danas potpisanog memoranduma«, pojasnio je Janša.


 Dodao je da je uvjeren da će do kraja ovog mjeseca slovenski parlament ratificirati hrvatski pristupni ugovor. »Slovenija se veseli suradnji s prijateljskom i susjednom Hrvatskom u Europskoj uniji«, dodao je Janša.


Na pitanje može li se dogoditi da, s obzirom na političku situaciju u Sloveniji, parlament bude raspušten prije nego se ratificira ugovor, Janša je rekao: »Te mogućnosti nema ni praktični ni teoretski«.


Milanović je rekao da je ovaj memorandum rješenje koje zadovoljava i jednu i drugu stranu. »Sada konačno imamo dogovor. On je tražio malo dobre volje, malo kontakata, djelovanja stručnjaka, ministara, pregovarača. Sada imamo rješenje koje zadovoljava i jednu i drugu stranu«, rekao je Milanović na konferenciji za novinare.


Novinare je zanimalo i kakva jamstva postoje da Hrvatska za dvije godine neće ponovno pokrenuti tužbe. »Jamstvo je ovaj memorandum. To je riječ koja je dana i bit će još dodatno verificirana u institucijama obiju zemalja«, rekao je Janša, dok je Milanović odgovorio da se hrvatska država i hrvatska vlada drže preuzetih obveza.


 Na pitanje slovenske novinarke hoće li Ljubljanska banka ući na hrvatsko tržište, Janša je rekao da će nakon 1. srpnja Hrvatska ući u EU i biti dio europskog jedinstvenog tržišta gdje vrijede pravila o slobodnom kretanju kapitala pa će se europska pravila o bankama odnositi i na Hrvatsku.


Milanović je izrazio žaljenje što Ljubljanska banka nije prisutna na hrvatskom tržištu zadnjih dvadeset godina »jer je to bila banka od povjerenja«.


»Da su problemi ranije bili rješeni, Ljubljanska banka je mogla prva ući na hrvatsko tržište i zaraditi milijarde«, kazao je hrvatski premijer.


Na pitanje kakva su jamstva da će se u Baselu, koji je već dva puta odbio biti nadležan za Ljubljansku banku, to pitanje riješiti kao i da će se riješiti u okviru sukcesije, Milanović je kazao da »aspolutnih jamstava nema«.


»Ali ima jamstava zrelosti koju ovdje pokazujemo. Nastavljamo razgovore u okvirima sukcesije. To su bilateralni razgovori… vjerujemo da problem možemo riješiti«, kazao je. 


 »Postoje iskustveno i zdravorazumski sva jamstva da će pitanje biti riješeno u razumnom roku na obostrano zadovoljstvo«. Milanović je pripomenuo da će se pitanje Ljubljanske banke rješavati i na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, ali ne tužbom hrvatske države nego privatnim tužbama građana.


Josipović: Zajednička europska budućnost potvrdit će našu bliskost


Hrvatski predsjednik Ivo Josipović izrazio je u ponedjeljak zadovoljstvo činjenicom da su predsjednici hrvatske i slovenske valde, Zoran Milanović i Janez Janša, potpisali memorandum o suglasnosti između hrvatske i slovenske vlade kojim je dogovoreno da će se rješenje Ljubljanske banke pronaći u okviru sukcesije i koji će omogućiti ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora u slovenskom parlamentu.


»Čestitam vladama, ministrima vanjskih poslova i stručnjacima koji su pomogli da se dođe do zadovoljavajućih rješenja. Mislim da će ratifikacijom otpasti sve moguće prepreke hrvatskom članstvu u EU.


Naše vlade su još jednom pokazale da su Hrvatska i Slovenija zemlje koje su bliske, koje su prijatelji, partneri, odlični susjedi i siguran sam da će zajednička europska budućnost to još više potvrditi«, rekao je Josipović u Zagrebu na marginama sastanka s azerbajdžanskim predsjednikom Ilhamom Alijevom.


Van Rompuy: Primjer za cijelu regiju


Prvi je premijerima Hrvatske i Slovenije čestitao predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy, istaknuvši da je to primjer za cijelu regiju kako se rješavaju bilateralni problemi. 


»Dopustite mi da vam čestitam na vašoj odluci da potpišete Memorandum o suglasnosti s ciljem rješavanja pitanja Ljubljanske banke«, kaže se Van Rompuyevoj u poruci upućenoj premijerima Milanoviću i Janši. Van Rompuy ističe da je današnji dogovor važan korak na hrvatskom putu prema Europskoj uniji. »Sada čekamo na posljednje izvješće o monitoringu o pretpristupnim pripremama Hrvatske koje će biti prihvaćeno krajem ožujka i na dovršetak ratifikacije pristupnog ugovora u svim nacionalnim parlamentima. Veselim se tim sljedećim koracima«, kaže Van Rompuy.


 »Politika je suočavanje s promjenama, a europska politika je zajedničko suočavanje s njima. Birajući put dijaloga, ustrajnosti i kompromisa, bili ste u stanju okrenuti stranicu kao zemlje članice naše Unije. Vaš konstruktivan pristup u rješavanju bilateralnih pitanja poput granice na moru i sada Ljubljanske banke znak je zrelosti. Način na koji ih rješavate služi kao primjer za cijelu regiju«, kaže se u pisanoj izjavi Hermana Van Rompuya,