Gladni radnici krčke petrokemije najavili radikalnu borbu

Metar cijevi za kilo kruha: Dina ide u staro željezo

Marinko Glavan

Ili plaće do 1. srpnja ili započinjemo s rastavljanjem pogona i prodajom dijelova u staro željezo. Znamo da je to protuzakonito, ali protuzakonita je i neisplata plaća radnicima. To je očajnička mjera, ali metar cijevi je nama kilo kruha, kaže sindikalist Predrag Mihaljević



RIJEKA » Radnici Dine na jučerašnjem su skupu Vladi dali ultimatum da im do 1. srpnja mora osigurati isplatu zaostalih plaća, a u suprotnom najavljuju pokretanje radikalnih akcija. 


Načelnik Općine Omišalj Tomo Sparožić je radnicima Dine poručio kako su njihovi problemi i problemi Općine Omišalj koja je spremna na radikalne poteze u zaštiti radničkih prava proizvodnje u petrokemiji.    – Nećemo dopustiti da prevladaju interesi onih koji samo žele ovu lokaciju. Spremni smo i mijenjati prostorni plan ako treba da osujetimo takve nakane. Kako smo prenamijenili prostor za gradnju LNG-ja iz poljoprivrednog u industrijsko, tako ga možemo opet prenamijeniti u poljoprivredno ako vi ne dobijete svoje plaće, rekao je Sparožić.



– Ako se isplata ne riješi do tog datuma, blokirat ćemo portu Dine, te ujedno započeti s rastavljanjem pogona i prodajom dijelova u staro željezo. Znamo da je to protuzakonito, ali protuzakonita je i neisplata plaća radnicima. To je očajnička mjera, ali metar cijevi je nama kilo kruha, rekao je dopredsjednik Sindikata radnika Dine Predrag Mihaljević. 


Strateški partneri




Radnici od Vlade traže da, prema prijedlogu uprave Dine ministarstvu gospodarstva, hrvatski konzorcij za gradnju LNG terminala, odnosno Plinacro i HEP, otkupe vlasnički udio Dine u poduzeću Ćuf d.o.o. koje je vlasnik zemljišta predviđenog za gradnju terminala za ukapljeni prirodni plin. Omišaljska petrokemija je vlasnik 18 posto te tvrtke, no zemljište za gradnju LNG-a opterećeno je hipotekom Hypo banke. Unatoč tome, Sindikat i Uprava Dine predlažu prodaju udjela po cijeni od devet milijuna eura.


– To bi bilo dostatno za pokriće svih radničkih potraživanja na razini cijelog DIOKI-ja, a gotovo pola od tog iznosa ionako bi se vratilo u državni proračun kroz davanja i doprinose na plaće. Ne želimo stečaj, ali ako ga i bude, radnicima moraju biti isplaćene sve zaostale plaće i otpremnine prema kolektivnom ugovoru, rekao je Mihaljević. 


Direktorica Dine Sanja Lovrić-Kontuš, okupljene na skupu izvijestila je o aktivnostima vezanim uz naplatu njihovih potraživanja i pokretanja proizvodnje. 


Radnici Diokijevog zagrebačkog pogona na Žitnjaku održali su jučer sastanak na kojem su odlučili da će danas, ostavljajući ih bez nadzora, napustiti pogone, i prestati dolaziti na neplaćeni posao.    »Osim ako nam Vlada i vjerovnici tijekom današnjeg dana ne dostave neko rješenje za isplatu zaostalih plaća ili pokretanje daljnje prozvodnje«, kazao je našem listu jedan od sindikalnih predstavnika »diokijevaca«, Srđan Perković. Još danas, napominje, Vlada i vjerovnici imaju priliku izjasniti se, i ponuditi rješenje. U protivnom, kaže, radnici izlaze van, iza sebe ostavljajući prazno, i potencijalno opasno postrojenje. »Mjesecima dolazimo ovdje svakodnevno, kako bi besplatno čuvali pogone koji nemaju ni vlasnika. Nemamo pitke vode, wc-a, ništa, zimi nismo imali ni grijanja. Sada nema više nikakvog smisla dolaziti«, kažu radnici. (B. M. P.)



– Poslali smo prijedloge za isplatu radnika, koji uključuju prodaju vlasničkog udjela u poduzeću Ćuf, kao i prodaju čestice partneru zainteresiranom za proizvodnju biodiesela na našoj lokaciji. Vladu smo obavijestili o tome da s konzorcijem Arkema imamo spremne ugovore za proizvodnju, i to proizvodnju koja bi nam osigurala pozitivno poslovanje. Isto tako, Arkema i još jedna tvrtka zainteresirane su za Dinu kao strateški partneri, što sve pokazuje da Dina može nastaviti proizvodnju ako se provede vlasničko restrukturiranje, rekla je Lovrić Kontuš. 


Radnicima Dine podršku na skupu dali su obnašatelj dužnosti župana Vidoje Vujić i načelnik Općine Omišalj Tomo Sparožić. 


Podrška župana


– Neugodno mi je što primam plaću, a vi ne, iako, ako se ovako nastavi, samo je pitanje vremena kada će na koga doći red da ostane bez plaće. U Hrvatskoj mnogi rade, a ne dobivaju plaću, a netko se na njihov račun bogati. To ne može tako biti, isto kao što ni Dina ne može biti problem samo vas radnika ili Općine Omišalj i županije, nego problem koji mora rješavati i država. Vlada je dio problema naslijedila, ali ne smije ih rješavati ovako sporo. Pitanje Dine može se riješiti u deset dana. Proizvodnja se može nastaviti, ako treba i razdvajanjem od DIOKI-ja jer Dina je zdravo tkivo, a bolesno treba odstraniti, naravno, na način da sva radnička potraživanja budu isplaćena. Vjerujem da će Vlada naći rješenje, a osobno ću se boriti za isplatu vaših plaća i nastavak proizvodnje na Krku, rekao je Vujić. 


Iako je većina radnika Dine glasovanjem pristala strpiti se do 1. srpnja, do kad je Vladi dan rok za isplatu plaća, neki su na skupu ipak najavili kako će od sutra prestati dolaziti na posao. Sindikat je radnike pozvao da ne napuštaju radna mjesta, jer smatraju da bi to isprovociralo pokretanje stečaja nad Dinom.