Europska godina razvoja

Međunarodna solidarnost: Hrvati siromašnima lani dali gotovo pola milijarde kuna

Irena Frlan Gašparović

Snimio Sergej DRECHSLER / NL arhiva

Snimio Sergej DRECHSLER / NL arhiva

Preko 80 posto hrvatskih građana smatra da rješavanje problema siromaštva u zemljama u razvoju pozitivno utječe i na građane EU-a



ZAGREB  Neven Mimica može biti zadovoljan: unatoč gospodarskoj krizi, hrvatski građani nisu izgubili razumijevanje za međunarodnu solidarnost, pa još uvijek vrlo visoki postotak, 87 posto, smatra da je važno pomagati ljudima u zemaljama u razvoju.


To znači da u Hrvatskoj povjerenik Mimica može računati na visoku potporu za svoj rad, budući da je on u ovoj Europskoj komisiji dobio upravo resor međunarodne suradnje i razvoja.


Europska unija ovu je godinu proglasila Europskom godinom razvoja te je stoga provedeno istraživanje u svim zemljama članicama EU-a o stavovima građana prema toj tematici.




Prema rezultatima Eurobarometra, na razini cijele Unije u prosjeku 85 posto ispitanika slaže se da je važno pomagati ljudima u zemljama u razvoju, dok dvije trećine anketiranih u EU smatra da iznos razvojne pomoći treba povećati s čime se slaže i većina hrvatskih ispitanika. Taj postotak na razini EU-a viši je nego ranijih godina, unatoč gospodarskoj situaciji u Uniji.


Preko 80 posto hrvatskih građana, nadalje, smatra da rješavanje problema siromaštva u zemljama u razvoju pozitivno utječe i na građane EU-a, kao i da bi to trebao biti jedan od prioriteta Unije. No, tek malo više od polovice njih smatra da bi to trebao biti prioritet i hrvatske Vlade.


 Unatoč dobrim željama, 78 posto anketiranih u Hrvatskoj priznaje da nije uključeno u pomaganje zemljama u razvoju, a oko 60 posto ne zna kamo odlazi razvojna pomoć koju daje EU niti ona koju pruža Hrvatska.


Hrvatska, pak, prema podacima Ministarstva vanjskih i europskih poslova, godišnje izdvaja znatno više novca za razvojnu pomoć kao članica EU-a, jer se u taj iznos ubraja i novac koji Hrvatska uplaćuje u zajednički europski proračun, a koji onda EU dalje raspodjeljuje po pojedinim stavkama, među ostalim, i za razvojnu pomoć.


Zato je u 2014. godini za razvojnu suradnju i pomoć iz hrvatskog proračuna izdvojeno ukupno gotovo 445 milijuna kuna. No, veći dio tog iznosa otpada na uplate u EU proračun, dok stotinjak milijuna kuna Hrvatska izdvaja izravno za financiranje niza projekata, od izgradnje Centra za obuku primalja u Afganistanu do obuke za razminiranje u Jordanu.


I u ovoj godini MVEP planira nastaviti s realizacijom projekata u nekoliko zemalja, osim Afganistana i Jordana, uz ostale i u Iraku, Maroku, Ukrajini. U okviru Europske godine razvoja, MVEP želi podići svijest javnosti o hrvatskoj i europskoj razvojnoj politici pa će toj temi biti posvećen i skori posjet povjerenika Mimice Hrvatskoj, a i ovogodišnji ministarski sastanak Croatia Forum u Dubrovniku.