Kladioničare se, pak, upozorava da im je zabranjena bilo koja promidžba ili reklama inozemnih igara na sreću
»U cilju uvođenja reda na tržištu igara na sreću, zaštite igrača i suzbijanja nelojalne konkurencije, Ministarstvo financija u pripremi je provedbe pojačanog nadzora priređivanja igara na sreću i sudjelovanja građana u inozemnim igrama na sreću«, navodi se u informaciji objavljenoj na stranicama Porezne uprave
ZAGREB Ministarstvo financija, odnosno Porezna uprava kreće u pojačani nadzor igara na sreću koje putem interneta priređuju strana trgovačka društva koja u Hrvatskoj, prema Zakonu o igrama na sreću, ne mogu niti organizirati, a niti oglašavati igre na sreću i nagradne igre. Kako je zakonom zabranjeno i sudjelovanje u takvim igrama na sreću, bilo da je riječ o internet lutrijskim igrama, klađenju, nagradnim igrama, kažnjavat će se i fizičke osobe – građani koji sudjeluju u inozemnim igrama na sreću, za koje se ulozi plaćaju na području Hrvatske. Igrač koji sudjeluje u takvoj, domaćim zakonom zabranjenoj, igri na sreću može ostati bez 10 do 50 tisuća kuna koliko iznose zakonski propisane kazne. Stoga je Porezna uprava posebno upozorenje uputila građanima ističući kako je u Hrvatskoj sve učestalija pojava priređivanja igara na sreću putem interneta od strane stranih trgovačkih društava koja u Hrvatskoj nemaju pravo priređivanja igara na sreću stečeno sukladno Zakonu o igrama na sreću.
»U cilju uvođenja reda na tržištu igara na sreću, zaštite igrača i suzbijanja nelojalne konkurencije, Ministarstvo financija u pripremi je provedbe pojačanog nadzora priređivanja igara na sreću i sudjelovanja građana u inozemnim igrama na sreću«, navodi se u informaciji objavljenoj na stranicama Porezne uprave. Ona ističe kako su priređivači igara na sreću koji su pravo priređivanja stekli sukladno Zakonu o igrama na sreću, obveznici plaćanja naknada kojima se iz državnog proračuna financiraju društveno korisne aktivnosti te humanitarne, socijalne i sportske djelatnosti. »Strana trgovačka društva svojim nezakonitim obavljanjem djelatnosti priređivanja igara na sreću ne doprinose razvoju niti društvene niti gospodarske zajednice i nelojalna su konkurencija legalnim priređivačima koji su, za razliku od nelegalnih priređivača, obvezni svojim igračima garantirati isplate ostvarenih dobitaka«, ističe se u informaciji za građane.
Kladioničare se, pak, upozorava da je Zakonom o igrama na sreću propisana zabrana prodavanja, držanja, poslovnog ustupanja, izdavanja, oglašavanja i bilo koja promidžba ili reklama inozemnih igara na sreću i nagradnih igara na području Hrvatske. Ako to netko radi, može zaraditi prekršajnu kaznu od 50 do 500 tisuća kuna, a do sada je Ministarstvo financija pokrenulo više desetaka prekršajnih postupaka protiv ilegalnih kladioničara.