Intenzivne pripreme

Lalovac ubrzano priprema novi proračun: Parlamentarni izbori mogući već 22. studenoga!

Tihana Tomičić

Prije izbora Lalovac bi pred Sabor došao s cijelim paketom zakona kojima bi se porezno rasteretile plaće, posebno one srednjeg sloja, a opteretile ekstra velike plaće, i to bi bila dodatna mjera za koju u SDP-u računaju da bi polučila podršku birača



Parlamentarni izbori 22. studenoga ove godine, to je opcija koja se trenutno razmatra u Kukuriku savezu, a veliki pobornik toga datuma je HNS, koji u zadnji krug pregovora o koalicijskom savezu sa SDP-om ulazi s tim zahtjevom. HNS forsira i da je novi sporazum potpiše što brže, pa će to vjerojatno biti ponedjeljak 3. ili utorak 4. kolovoza u Zagrebu, kada bi svoj potpis na koalicijsku suradnju trebali staviti SDP, HNS, HSU i Laburisti, osim ako i Zoran Milanović i Vesna Pusić zbog Pirangatea ne budu spriječeni biti u Zagrebu.


Zasad bez IDS-a


IDS sigurno neće biti dio koalicije u ovoj fazi, što nam je predsjednik stranke Boris Miletić i potvrdio, rekavši da datum izbora još nije službeno objavljen, te stoga za IDS nema novih momenata, a on očekuje da bi se do rujna, kad se sastaje Savjet IDS-a, sa SDP-om i ostalima napokon mogli ispregovarati i programski uvjeti za suradnju te da bi se tada, ako stranka tako odluči, IDS mogao naknadno pridružiti. No, ta je odluka isključivo na Savjetu stranke, ponavlja Miletić, kojega Milanovića svih ovih dana još nije ponovno kontaktirao.


U vrhu Kukuriku saveza već je sve dogovoreno i potpis sporazuma recentnih partnera je još samo formalnost: SDP računa da savez mora osvojiti 67 mandata za sastavljenje vlasti, pritom će HNS dobiti 7,5 mandata (u jednoj jedinici će se na pola mandata zamijeniti sa SDP-om), a HSU i Laburisti će dobiti po tri ulazna mandata, plus po dva kandidata na listama. SDSS će biti partner u 9. jedinici, i to s jednim kandidatom.




I HNS će imati više kandidata, a 7,5 se računa ulaznima. Na sjednici Predsjedništva HNS-a u srijedu navečer, gdje je jednoglasno izglasano pristupanje SDP-ovoj koaliciji zajedno s uvjetima te koalicije, zaključeno je i da HNS mora imati kandidata i u 8. riječko-istarskoj jedinici, a još treba ispregovarati na kojem mjestu na listi. Poznato je da županijski HNS traži da to bude ulazno mjesto, ali HNS je sa SDP-om već dogovorio ulazne u 1. jedinici, potom dva u trećoj, te četvrtoj, šestoj, sedmoj (Nada Turina-Đurić) i 10. jedinici. HNS traži i jednog nositelja liste, a iako njihova istraživanja govore da bi najbolji rezultat postigla Anka Mrak-Taritaš u 2. jedinici, zbog ambicije Gordana Marasa da nosi tu listu, na kraju će HNS prvoga imati ili u 3. varaždinskoj jedinici gdje je najjači, ili u četvrtoj gdje je kandidat Ivan Vrdoljak.


Najnormalniji rok


Kako se saznaje, datum 22. studenoga sada se razmatra najviše iz razloga što ministar financija Boris Lalovac, koji intenzivno radi na proračunskim dokumentima za 2016. godinu, kao i na novim programima i zakonima koje SDP planira donijeti do kraja ovog mandata Sabora, vrlo dobro stoji sa zatvaranjem proračuna za 2016. godinu. Naime, da se vidjelo da je proračun »šupalj« i da uoči izbora treba kretati u nove rezove, tada bi se izbori otegli do veljače 2016. godine. No, Lalovac je u šestoj brzini i, kako sada stvari stoje, moći će zatvoriti prijedlog proračuna bez problema i na taj način koalicija može mirno na izbore.


U tom slučaju, ako bi se išlo pred birače 22. studenoga, što je zapravo najnormalniji rok jer su zadnji izbori bili održani 23. studenoga 2011. godine, Lalovac bi dotad pred Sabor još došao sa cijelim paketom zakona kojima bi se još porezno rasteretile plaće, posebno one srednjeg sloja zaposlenih, a opteretile ekstra velike plaće, i to bi bila dodatna mjera za koju u SDP-u računaju da bi polučila podršku birača. Uz to, očekuje se i iznimno dobra turistička sezona, koja i proračun puni iznad oprezno sročenih planova, kao što se očekuju i dobre vijesti oko gradnje Pelješkog mosta, a i činjenica da je Zoran Milanović uspio dobiti puni nacionalni konsenzus oko Pirangatea, također bi još moglo imati pozitivne političke učinke po Kukuriku ekipu do studenoga ove godine.


– Svi nam pokazatelji idu u prilog, zašto onda ne izaći pred birače što prije – rekao nam je jedan član Predsjedništva SDP-a jučer.


Odluka u kolovozu


U tom slučaju, ako bi izbori bili već u studenome, a dotad treba izglasati još niz zakona i mjera, razmišlja se i o mogućnosti da se Sabor ne sastane tek 15. rujna, kako Ustav nalaže, već možda i 26. kolovoza na izvanrednoj sjednici na kojoj bi se onda već donijela i odluka o raspisivanju izbora, odnosno raspuštanju sadašnjeg saziva.


To je ideja koja je rođena u HNS-u, no naravno sve će ovisiti o političkoj procjeni premijera Zorana Milanovića, koji će u tom slučaju ove godine imati radno ljeto, jer pripreme za izbore tada moraju početi – odmah.