Obdukcije su se do sada u slučaju sumnjive smrti u Zagrebu naplaćivale tisuću kuna, dok je u Rijeci za taj isti postupak trebalo platiti i do sedam tisuća kuna.
ZAGREB Nakon što je godinama vladao »nered« u naplati troškova obdukcija, Ministarstvo zdravlja stalo je tome na kraj objavivši konačno i službenu odluku o cijenama postupaka kojima se utvrđuje uzrok smrti.
U Odluci su navedene i cijene kemijsko-toksikoloških analiza od 350 kuna, dok će se kvalitativno i kvantitativno određivanje medikamenata, pesticida i droga u uzorcima naplaćivati 700 kuna.
Ministarstvo je propisalo i cijenu DNK analize koja će sada stajati od 2.000 do 6.550 kuna ovisno o tome određuje li se samo genotip iz uzorka krvi ili sline, ili je pak u pitanju složenija izolacija i određivanje sekvence mitohondrijske DNK iz nekog drugog uzorka.
Na određivanje ovih konkretnih cijena ministar Rajko Ostojić i njegov kolega Orsat Miljenić, ministar pravosuđa, odlučili su se sredinom prošle godine nakon što je otkriven nesrazmjer u naplati troškova utvrđivanja uzroka smrti, i sve to na teret države. Tako su se obdukcije u slučaju sumnjive smrti u Zagrebu naplaćivale tisuću kuna, dok je u Rijeci za taj isti postupak trebalo platiti i do sedam tisuća kuna. U Zadru je obdukcija koštala 2.400 kuna, u Osijeku 3.600 kuna a u Puli 4.300 kuna.
Očito nezadovoljno pozamašnim opterećenjem proračuna tužiteljstvo je provjerilo troškovnike obdukcija, te došlo do podataka da patolozi u različitim gradovima i različitim ustanovama imaju različite troškove.
Prema dostupnim podacima i u brojnim drugim zemljama razlikuju se cijene obdukcijskih postupaka ovisno o tome tko ih obavlja, no to je slučaj ukoliko obitelj pokojnika sama traži utvrđivanje uzroka smrti.