Foto Arhiv NL
Kako koje kućanstvo bude dobivalo »daljinsko« brojilo, račun za struju više neće plaćati temeljem šestomjesečnih, akontacijskih rata obračunatih prema proteklim potrošnjama, već će od HEP-a dobivati račun za stvarnu potrošnju u proteklom mjesecu
ZAGREB U narednih 15 godina, najkasnije do početka listopada 2030. godine, HEP ima obavezu o svom trošku u 2,1 milijuna kućanstava, a ranije i svim poduzetnicima odnosno poslovnim potrošačima, ugraditi brojila za daljinsko očitanje potrošnje električne energije, što će ga koštati ukupno 3,5 milijardi kuna. Obaveza je to iz novih Općih uvjeta za korištenje mreže i opskrbu električnom emergijom, koje je donijela Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA), a koji su stupili na snagu s prvim danom listopada. HEP u narednih godinu dana mora napraviti plan ugradnje brojila za daljinsko očitanje, no u toj se tvrtki nadaju da će sva kućanstva, bude li sve išlo po planu, brojila za daljinsko očitanje dobiti i prije predviđenog roka.
Javni natječaj
Prva daljinska brojila kućanstva će dobiti iduće godine, u kojoj HEP za tu namjeru planira potrošiti prvih sto milijuna kuna. Kako koje kućanstvo bude dobivalo »daljinsko« brojilo, više račun za električnu energiju neće plaćati temeljem šestomjesečnih, akontacijskih rata obračunatih prema proteklim potrošnjama, već će svakog mjeseca dobivati račun za stvarnu potrošnju u prethodnom mjesecu. Na pitanje hoće li veliki i skup posao ugradnje brojila za daljinsko očitanje pripasti domaćem RIZ-u, koji takva brojila proizvodi, u HEP-u je našem listu odgovoreno kako će posao biti dodijeljen temeljem javnog natječaja pa ne mogu govoriti o tome hoće li ga dobiti neka domaća, ili strana tvrtka. Većina zemalja EU-a je, kažu, daljinska brojila već ugradila, i taj se trošak po državama kretao od sto do 600 eura po brojilu,U HEP-u predviđaju da će njihov trošak po brojilu biti oko 200 eura po brojilu. Najkasnije kroz deset godina daljinska brojila moraju ugraditi i svim poslovnim korisnicima.
HEP ima oko 85% kupaca
Jučer je na snagu stupio novi Zakon o tržištu električne energije kojim i HEP odsad svoje cijene može formirati tržišno, odnosno više ih neće regulirati Hrvatska energetska regulatorna agencija, kao do sada. Znači li to poskupljenje struje, pokazat će vrijeme, no s obzirom da je na tržištu trenutačno deset aktivnih opskrbljivača ukupno, koji od početka svoje cijene formiraju tržišno, bitka za svakog kupca bit će vrlo velika pa onda i cijene prilagođene tržišnoj utakmici. HEP još uvijek ima oko 85 posto od ukupnog broja kupaca u Hrvatskoj.
Kupcima koji s HEP-om, do ugradnje daljinskog brojila, imaju ugovor o samoočitanju postojećih brojila, i tako već plaćaju stvarnu mjesečnu potrošnju, prema novim Općim uvjetima više se ne smije naplaćivati naknada za samoočitanje, koja je dosad iznosila deset kuna mjesečno. Takvih je kupaca oko 50 tisuća i svi će oni uskoro dobiti obavijest o ukidanje naknade. Za one koji stanje brojila pak ne jave tri uzastopna mjeseca uvedeno je ukidanje prava na samoočitanje na šestomjesečni rok. Kupac koji sam očitava brojilo to će pravo pak izgubiti na tri godine ukoliko se kontrolnim, polugodišnjim očitanjima ustanovi da se njegova potrošnja razlikuje za više od 50 posto.
Opći uvjeti kažu i to da se kupcu-neplatiši struja više ne smije iskopčati petkom ili vikendom odnosno na državni praznik/blagdan ili dan prije praznika. Kad budu ugrađena daljinska brojila, vesele se u HEP-u, i iskapčanja odnosno ponovna ukapčanja također će se raditi automatski, iz »centrale« pa njihovi radnici na terenu više zbog toga neće doživljavati razne neugodnosti i prijetnje, ali i napade. Kako podsjeća direktor HEP-ODS-a Željko Šimek, prije pet godina je jedan radnik HEP-a koji je kupcu došao iskopčati struju izgubio ruku jer je napadnut bombom.
Mrežarina
Potrošači koji su prešli nekom alternativnom opskrbljivaču pa njemu jednim računom plaćaju potrošenu električnu energiju, a s drugim računom HEP-u podmiruju mrežarinu, jedinstveni će račun za obje usluge početi dobivati najkasnije od početka 2017. godine. Kupcima kojima, do ugradnje daljinskih brojila, HEP ne može postojeća brojila očitati dvaput zaredom, također, HEP može ugraditi daljinsko brojilo već sada, ili pak postojeće brojilo izmjestiti na neko drugo, HEP-ovim djelatnicima dostupno mjesto. U tom slučaju potrošač plaća cijenu daljinskog brojila, odnosno izmiještanja postojećeg brojila.
Opći uvjeti, konačno, uvode i detaljna pravila postupanja kod prelaska kupca od jednog opskrbljivača drugome, te zabranjuje lažno predstavljanje opskrbljivača na terenu. »Nakon Dalmacije i Like, trenutačno se u Slavoniji u velikom broju slučajeva akviziteri drugih opskrbljivača predstavljaju kao HEP-ovci i zavaravaju najviše staračko stanovništvo u ruralnim krajevima«, kaže Šimek, napominjući kako Opći uvjeti sad predviđaju da HERA kao regulatorno tijelo zvog lažnog predstavljanja opskrbljivaču može ukinti i dozvolu za rad.