Stjepan Mesić ljutit je na predsjednički ured. Kaže kako ga nitko nije obavijestio, te dodaje kako bi, da je znao što se sprema, tražio da se njegova predsjednička arhiva prebaci na njegovu internet stranicu
AGREB Pismena arhiva predsjedničkoga mandata Stjepana Mesića izbrisana je s internet stranice ureda predsjednika www.predsjednik.hr, a na Pantovčaku tvrde kako je riječ o »tehničkim razlozima«, koji će »vrlo brzo« biti otklonjeni.
Pismena arhiva dva predsjednička mandata Stjepana Mesića u prvim je godinama Ive Josipovića bila cjelovito dostupna na internet stranici predsjednika Republike, pod linkom »bivši predsjednici«. Pismena arhiva prvoga predsjednika Franje Tuđmana također se mogla pregledavati, ali nje je bilo manje, jer u većem dijelu Tuđmanova razdoblja internet stranica nije postojala, a pismeni dokumenti kasnije nisu digitalizirani. Mesić je, međutim, objavljivao sve svoje službene dokumente namijenjene javnosti, pa je svatko mogao nesmetano pretraživati i čitati sve njegove govore i službene pisane izjave, kao i priopćenja, stavove i najave, te dio intervjua medijima. Nakon što je Mesićev mandat u veljači 2010. završio, sva je ta arhivska građa postala dokument vremena, koji tek čeka sud analitičara i istraživača. I dalje je, međutim, kao i Tuđmanova, ostala dostupna na posebnome linku predsjedničkog ureda.
Sada više nije: jednim potezom, javnosti je oduzeta arhiva najmanje dva od ukupno pet petogodišnjih predsjedničkih mandata samostalne Hrvatske. Na internet stranici predsjednika Republike i dalje je link »bivši predsjednici«, ali ni Tuđmanove ni Mesićeve pismene arhive više nema, a fotografska je svedena na tek nekoliko desetaka ključnih fotografija. Ondje je i napomena gdje se mogu pregledavati ostale fotografije, ali ništa se ne kaže o tome gdje se može pronaći pisana arhiva. U predsjedničkom uredu našem su listu jučer potvrdili da su svjesni problema, ali tvrde da je riječ o »tehničkim razlozima«, odnosno »inkompatibilnosti bivše i sadašnje platforme«. Naime, grafički izgled predsjedničke internet stranice prije nekog je vremena promijenjen, pa se čini da na Pantovčaku sugeriraju kako je »zapelo« negdje u toj transformaciji. Ipak, priznaju kako je Mesićeva arhiva stanovito vrijeme bila dostupna i na toj novoj stranici, »ali se pokazalo da se nekad ne može otvoriti, i zato je maknuta«. Stoga, a i s obzirom na tehničke mogućnosti interneta, ostaje nejasno kakav se to nerješivi problem nametnuo da je spriječio pretraživanje pisanih dokumenata. Zagonetka postaje tajnovitijom kada se zna da pristup Mesićevoj arhivi i dalje imaju u uredu predsjednika, ali je javnosti uskraćen.
Stjepan Mesić ljutit je na predsjednički ured. Kaže kako ga nitko nije obavijestio, te dodaje kako bi, da je znao što se sprema, tražio da se njegova predsjednička arhiva prebaci na njegovu internet stranicu, stjepanmesic.hr. Na tom webu, naime, čuva se samo pisana arhiva iz vremena poslije predsjedničkoga mandata, a ne i ona iz vremena kada je bio predsjednik Republike. Mesić je naime smatrao da o predsjedničkoj arhivi treba skrbiti ured predsjednika.
– Ako i jest tehnička greška, bio bi red da su me obavijestili. Teško mi je reći o čemu se radi. Ne vidim nijedan razlog zbog kojeg je tu arhivu trebalo obrisati, kazao nam je Mesić.