Komisijin prijedlog prošlog je tjedna ujedinio i zastupnike Europskog parlamenta iz svih političkih grupacija, koji su mu se oštro usprotivili na sjednici Odbora za okoliš. I oni su, među ostalim, upozorili na pravnu nesigurnost, ali i na činjenicu da Komisija nije izradila procjenu učinka novog propisa.
»Nakon što smo toliko godina proveli nastojeći se riješiti unutarnjih barijera, ovaj prijedlog mogao bi ponovno fragmentirati unutarnje tržište i dovesti do graničnih inspekcija«, kazao je predsjednik Odbora Giovanni La Via, aludirajući, očito, na otvoreno pitanje kako će se kontrolirati da neka GM hrana ne prijeđe iz jedne države, koja nema zabranu, u drugu, koja ju je uvela. Komisija, međutim, barem zasad, nema namjeru svoj prijedlog zamijeniti novim.
»Kod uzgoja je argument o zagađenju »klasičnih« polja GM sjemenom legitiman, ali teško je dokazati da GM hrana na polici u trgovini zagađuje ne-GM hranu. Biotehnološke kompanije bi nacionalne zabrane temeljene na ovoj regulativi jednostavno rušile pravnim putem«, smatra Borzan.
Na nedostatke Komisijinog prijedloga Hrvatska je upozorila i na prošlotjednoj sjednici Vijeća EU-a za poljoprivredu. Hrvatski predstavnik poručio je da će države članice, »zbog izostanka jasno navedenih opravdanih razloga za uvođenje nacionalnih mjera, teško moći provoditi nacionalne mjere ograničavanja ili zabrane uporabe GMO-a, a da pritom poštuju odredbe o jedinstvenom unutarnjem tržištu i neograničavanju slobode kretanja roba«. Zato Hrvatska od Komisije traži da se u prijedlogu uredbe definiraju »jasne, transparentne i pravno obranjive mjere kojima će države članice moći zaštititi interese svojih potrošača«.
Nismo usamljeni
U takvim zahtjevima Hrvatska nije usamljena. U priopćenju nakon sastanka navodi se da su mnoge članice nezadovoljne jer im predložene odredbe ne nude »praktično i pravno čvrsto rješenje« za uvođenje zabrane ili ograničenja.
»Europska komisija mora pronaći instrument da zaštiti države članice«, pojašnjavaju naši sugovornici koji u ime Hrvatske sudjeluju u raspravama o spornoj uredbi, dodajući da bi jedno od mogućih rješenja moglo biti da, ako dođe do tužbe proizvođača GM hrane ili hrane za životinje protiv države koja je uvela zabranu, slučaj preuzme Sud EU-a, kako bi se jamčilo da će presuda biti donesena temeljem europskih pravila.